Zdraví

5 strategií na záchvaty vzteku u vašich dětí

30.10 2015|Rodina
5 strategií na záchvaty vzteku u vašich dětí

Má vaše dvouleté dítě záchvaty vzteku, hází jídlem nebo kouše? Doktorka Laura Markham pro vás má pět zaručených strategií, díky kterým se tyto zlozvyky vaše dítě odnaučí.

"Záchvaty vzteku u dětí nejsou v tomto věku ojedinělé. Frontální mozková kůra a s ní i schopnost ovládat své emoce a chování je teprve ve vývoji, proto vaše ratolesti rádi ničí věci, házejí jídlem, koušou nebo čmárají na nábytek," říká Laura Markham. Jak záchvaty vzteku potlačit? Vyzkoušejte následujících 5 strategií. Aplikovat se dají i na starší děti.

Buďte na blízku

Když se dětí projevují některým ze zmíněných zlozvyků (kousání sestry, ničení věcí, vzdor), často mají strach. Jak dítě motivovat, aby s tím přestalo? Buďte mu na blízku. Jeho chování se odvíjí od spojení s vámi. Pokud chcete dítě ovlivňovat, musí být mezí vámi dobré a pevné pouto. Jakmile uvidíte, že se vaše dítě rozčiluje a jeho chování začíná být nepřijatelné, navažte kontakt: „Zlatíčko, myslím, že se potřebujeme všichni obejmout..pojď sem.“ Někdy je to dost na to, aby se negativní naladění vašeho dítěte obrátilo.

Hrajte si

Špatnému chování můžete zabránit i hrou. Hraní pomáhá vašemu dítěti usměrňovat negativní emoce. Batolata potřebují pravidelně hrát házecí hry, při kterých mohou uspokojit své „vrhací impulsy“. Obdivujte házení vašeho dítěte. Rozesmějte ho. Všechny malé děti se potřebují cítit silně. Čím více smíchu bude vaše hra přinášet, tím menší bude prostor pro vztek. Pokud vaše dítě začíná zlobit, chyťte ho do náruče a běhejte s ním po domě nebo mu zpívejte nějaké vtipné texty. Cílem je ho rozesmát a změnit jeho náladu. Dá se to přizpůsobit i starším dětem. Tady zabírá třeba polštářova bitva.

Pomožte mu s emocemi

Když je vaše dítě rozmrzelé, vzdorovité a hra nezabírá, přichází čas mu pomoci s velkými emocemi. Všechny malé děti nesou pomyslný „emocionální batoh“, kam cpou své emoce, které jim způsobuje strach. Pokud je těchto emocí příliš, dítě se cítí vzdáleno a ukazuje to tím, že odmítá spolupracovat. Když budete tyto signály ignorovat, můžete si být jistí, že vaše dítě bude negativní chování stupňovat a zároveň se od vás vzdalovat.

V tuto chvíli potřebuje vaše dítě cítit bezpečí. Dejte mu tolik soucitu, kolik jen potřebue. Buďte mu na blízku a podívejte se mu do očí. Pokud je to nutné, dejte mu ruku na rameno, abyste zábranili fyzickým projevům tohoto stavu (házení jídlem po sestře, kopání do lidí). Nastavte si hranice. Řekněte dítěti tím nejlaskavějším tonem jakým to jen jde, že takhle se to nedělá a doufejte, že přejde v pláč. Pravděpodobnější sice je, že obrátí svůj hněv směrem k vám. Pokud se ovšem bude cítit dostatečně v bezpečí, ukáže vám své slzy i obavy. Uvítejte jeho emoce. Jakmile je dítě procítí, vztek zmizí a vše bude jako dřív. Čím dřív se vaše dítě naučí procítit své emoce, tím lépe je bude prožívat v průběhu dospívání, a tím méně hysterických výlevů v průběhu času u něj uvidíte. Neznamená to však, že byste měli souhlasit se slovním napadání. Naučte se říkat ne. Zkuste třeba: „Musíš být na mě hodně naštvaný, když se mnou takhle mluvíš. Co se děje zlato?“

Nastavte si limity empatií

Samozřejmě, všechno má své limity. Je vaší povinností děti vést ne být jen jeho kamarádem či kamarádkou. Ukažte mu správnou cestu, jak situace řešit.
„Jídlo není na házení! Jestli mi chceš ukázat, že už jsi dojedl, zavolej mami hotovo a já ti jídlo odnesu.“

Regulujte své vlastní emoce

Děti se vždy chovají jako děti. Pokud bychom se to snažili regulovat vlastním vztekem, bylo by to ještě horší. Buďte svému dítěti vzorem a regulujte své emoce. Výše uvedené nástroje dodají vašemu dítěti dostatek podpory avšak nezapomeňte na prevenci: když vidíte, že dojedlo jídlo, vezměte mu misku dřív než ji shodí, nenechávejte jej osamotě v blízkosti zdi a něčeho, čím by ji mohlo počmárat.

Autor: AlD

5 strategií na záchvaty vzteku u vašich dětí. Má vaše dvouleté dítě záchvaty vzteku, hází jídlem nebo kouše? Doktorka Laura Markham pro vás má pět zaručených strategií, díky kterým se tyto zlozvyky
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ