Zdraví

12 prvních příznaků těhotenství

07.06 2019|Těhotenství
12 prvních příznaků těhotenství

Lehké krvácení nebo špinění během 1-2 týdnů po pohlavním styku, plnější, bolestivější prsa s tmavými bradavkami a citlivější čich, který může vyvolat nevolnost jsou jen některé z prvních příznaků těhotenství. Pokud vám vynechá menstruace 4 týdny po styku, máte vysokou bazální teplotu, jste unavená, máte závratě a dušnost, pak vám můžeme na 99 % potvrdit, že jste těhotná.

Nedostala jste menstruaci? Předtím, než se vydáte za svým gynekologem, aby vám potvrdil těhotenství, existuje několik způsobů, jak zjistit, že jste těhotná na vlastní pěst. Existuje několik příznaků, které dokáží těhotenství diagnostikovat ještě před vynecháním menstruace. Podle některých studií se rané příznaky těhotenství objevují do 36 dnů od poslední periody a do 8. týdne většina žen pozná, že čeká dítě.

Vaše těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace. Obvykle trvá asi 3 týdny nebo o trochu víc od tohoto dne, než se vajíčko implantuje na děložní stěny a odstartuje těhotenství. Poté vaše tělo začne ukazovat první známky hormonální změny.

1. Lehké krvácení nebo špinění

Zhruba polovina těhotných žen se v prvním trimestru setkává s vaginálním krvácením nebo špiněním. Příčiny krvácení se liší podle stádia těhotenství. Prvním typem krvácení je implantační krvácení nebo špinění, které způsobuje uhnízďování oplozeného vajíčka v silně prokrvené děložní sliznici zhruba týden až 10 dní po oplodnění.

Další typ krvácení, které je poměrně silné, bohužel naznačuje probíhající nebo hrozící potrat. K potratu dochází, když se mezi děložní stěnou a placentou vytvoří krevní sraženina, která se postupně zvětšuje, až způsobí odloučení oplodněného vajíčka a jeho vypuzení z dutiny děložní. Tomuto jevu se říká samovolný potrat.

Potrat se dále projevuje křečemi v podbříšku a vylučováním krevních sraženin. Silným vaginálním krvácením se může projevovat mimoděložní těhotenství, které je doprovázené silnými bolestmi v pánevní oblasti, nejčastěji jen na jedné straně.

Krvácení se může dostavit i v době, kdy by žena za normálních okolností menstruovala. Byly zaznamenány případy, kdy žena falešně menstruovala celé těhotenství. Obvykle se menstruace v těhotenství vyskytne zřídka, případně jednou nebo dvakrát. Málokdy pak dosáhne intenzity skutečného menstruačního krvácení.

2. Bolavá a citlivá prsa

Dalším raným příznakem těhotenství jsou změny prsou, které bystě měly pociťovat do dvou týdnů po styku nebo ovulaci. V průzkumu provedeném Americkou asociací těhotenství bylo zjištěno, že asi 17 % žen uvedlo jako první příznak těhotenství, který zaregistrovaly, změny prsou. Mezi nejčastější příznaky těhotenství patří bolestivost nebo brnění prsou a ztmavnutí kolem bradavek.

Bolest prsou v těhotenství je výsledkem toho, že vaše tělo zahájilo předporodní přípravy, což se může projevovat změnou tvaru prsou a vylučováním mateřského mléka. Každý prs má asi 15 až 20 žláz, které se skládají z buněk produkujících mléko. Tyto žlázy jsou připojeny k bradavce prostřednictvím kanálů, které pomáhají přepravovat mléko v průběhu kojení.

Kolem prsních bradavek se také mohou v těhotenství objevit drobné hrbolky. Jedná se o tzv. Montgomeryho žlázy. Ty produkují olejnatou tekutinu, která hydratuje bradavku. Díky zvýšené hladině progesteronu, estrogenu a prolaktinu budou vaše prsa pevnější, těžší a často i bolestivější.

3. Zvýšená citlivost na pachy

Jedním z nejčastějších prvních příznaků těhotenství, kterého si všimne většina žen, je zvýšená citlivost na pachy. Mnohé ženy uvádí, že pachy, které dříve vnímaly jako mírné, považovaly na začátku těhotenství za silné, až nepříjemné.

Zápachy by vám mohly způsobit nevolnosti již dva týdny po početí. Studie z roku 2014, zveřejněna v časopise Frontiers in Psychology uvedla, že tato změna v citlivosti na vůně je způsobena vysokými hladinami cirkulujících hormonů pohlavních žláz v těle, které hrají klíčovou roli v zintenzivnění přenosu nervových signálů z nosu do mozku.

4. Nevolnost se zvracením nebo bez

Jedním z klasických příznaků těhotenství, je nevolnost, kterou může a nemusí doprovázet zvracení. Nevolnost se obvykle objevuje již za dva týdny po početí. Nejčastější je ranní nevolnost, výjimkou však nejsou nevolnosti v průběhu celého dne. Podle průzkumu zažívá nevolnost v raných fázích těhotenství více než 80 % žen a asi u poloviny je nevolnost doprovázena zvracením.

Příčinou tohoto stavu je podle studie zveřejněné v časopise Gastroenterology Clinics of North America zvýšená produkce hormonu HCG, který se uvolňuje při implantaci embrya. To je doprovázeno vysokou úrovní estrogenu a progesteronu, což stimuluje produkci oxidu dusnatého v těle, který uvolňuje svaly, zpomaluje pohyb potravy ze žaludku do střev, zpožďuje vyprazdňování, a to způsobuje zvýšenou nevolnost a zvracení.

Nevolnosti a zvracení mohou být dobrou zprávou. Výzkum totiž potvrdil, že ranní nevolnost může být znamením toho, že je vaše dítě zdravé. Podle studie matky, které trpí ranními nevolnosti měly méně předčasných porodů, jejich riziko je 3 krát nižší a riziko vrozených vad u jejich dětí je nižší o 30-80 %.

5. Nedostaví se menstruace

I když nemáte zrovna pravidelnou menstruaci, její absence delší než týden až dva není normální a mohla by být příznakem těhotenství. Pokud tomu navíc předcházelo špinění nebo slabší krvácení, bolest prsou a citlivější čich, pak je těhotenství skoro jisté. Ideální je nejdříve vyzkoušet těhotenský test a poté navštívit svého gynekologa, aby vám těhotenství potvrdil.

V některých případech se může stát, že dojde k otěhotnění, ale žena i přesto dál každý měsíc krvácí. Nejde o menstruaci v pravém slova smyslu, ale spíš o krvácení, které probíhá kvůli tomu, že těhotenství ještě neumělo tělo hormonálně srovnat tak, jak by mělo.

Na druhou stranu, vynechání menstruace ne vždy musí znamenat těhotenství. Ženské tělo často na nepříjemné životní záležitosti, jako je třeba stres, reaguje tak, že se menstruace zpozdí, či se vůbec nedostaví. Další příčinou může být hormonální nerovnováha. Ta může být způsobená mnoha okolnostmi, například příliš rychlým hubnutím nebo špatnou činností vaječníků.

6. Zvýšená bazální teplota

Bazální tělesná teplota je nejnižší teplota vašeho těla, když jste v úplném klidu a většinou se měří po ránu. Měření bazální teploty je jeden ze způsobů, který umožňuje ženám poznat své tělo a zjistit, kdy u nich dochází k ovulaci.

Měření bazální teploty poslouží všem, ať už jako antikoncepční metoda či pomůcka při snažení. Základním principem, na kterém funguje metoda měření bazální teploty, je rozdělení menstruačního cyklu na dvě fáze - první se nazývá folikulární a během ní naměříme teploty nižší, druhá se nazývá luteální a při ní naměříme teploty vyšší.

Obě fáze od sebe dělí ovulace. Ovulací nazýváme krátký okamžik uvolnění vajíčka z vaječníku, které pak putuje vejcovodem, kde se může setkat se spermií. Všeobecným mýtem je domněnka, že k ovulaci dochází v polovině cyklu, ale jak uvidíme dále, není tomu vždy tak.

Rozdíl teplot mezi folikulární a luteální fází se pohybuje kolem 0,2 - 0,5°C, takže zvláště při té spodní hranici může být těžké odhalit ovulaci. Vše chce ale cvik a alespoň tříměsíční pozorování. Během folikulární fáze, což je fáze od počátku menstruace do ovulace, jsou produkovány hormony ze skupiny estrogenů. K tomuto dochází zejména v dozrávajících Graafových folikulech ve vaječnících a tyto hormony snižují bazální teplotu, proto je tato fáze známá také jako období nižších teplot. 1-2 dny před ovulací dosahují estrogeny své maximální hodnoty, což se může (ale také vůbec nemusí) projevit poklesem teploty.

Délka folikulární fáze je rozmanitá, může trvat 11 dnů, 21 dnů, ale jsou i případy, kdy ovulace nastává velice brzy po menstruaci a folikulární fáze tak trvá třeba jen 5 - 7 dní, každopádně se jedná o případy značně ojedinělé, podobně jako folikulární fáze trvající 30, 40, nebo dokonce i 50 a více dní.

Po ovulaci nastává luteální fáze, která trvá až do příchodu menstruace a je charakterizována vzestupem teploty, proto je to také období vyšších teplot. Za tímto vzestupem jsou hormony ze skupiny gestagenů, a to zejména progesteron, který je produkován hlavně žlutým tělískem, jež vzniká z prasklého Graafova folikulu po ovulaci.

Platí pravidlo, které říká, že ovulace proběhla, pokud je bazální teplota alespoň 3 po sobě jdoucí dny vyšší než v 6 předcházejících dnech, a za den, kdy proběhla ovulace, se považuje poslední den nízkých teplot (tzv. pravidlo 3 po 6).

Délka luteální fáze se u jednotlivých žen liší, avšak u jedné ženy je na rozdíl od folikulární fáze zpravidla neměnná. Pohybuje se v délce zhruba od 12 do 16 dnů, může být i kratší, pokud však nedosahuje délky ani 10 dní, následkem může být problém s otěhotněním. Pokud je znám den, kdy došlo k ovulaci, lze celkem přesně předpovědět počátek menstruace (spolehlivost této metody závisí na správném stanovení délky luteální fáze, což vyžaduje měření po dobu alespoň 3 cyklů).

Délka luteální fáze je na rozdíl od folikulární omezena na horní hranici - to je dáno životností žlutého tělíska, které, pokud nedojde k otěhotnění, po určité době zaniká, hladina progesteronu tak klesá a příchod menstruace je vlastně následkem náhlého poklesu této hladiny.

K dalšímu poklesu teploty během luteální fáze může dojít ke konci tohoto období. Tento pokles je znám jako předmenstruační a na vině je prudký pokles hladiny progesteronu po zániku žlutého tělíska. Ale není tomu tak vždy. Opět je třeba vysledovat, jak se vaše tělo chová, zda k poklesu dochází postupně 1-3 dny před začátkem menstruace, nebo až během ní. U někoho dochází k poklesu dokonce až po skončení menstruace vlivem působení zbytkového progesteronu z předešlého cyklu.

Těhotenství se může projevit výrazným jednodenním poklesem teploty zpravidla mezi 7. - 10. dnem (eventuálně se uvádí dokonce 5. - 12. den) po ovulaci, po kterém následuje opět vzestup teplot. Tento pokles může být doprovázen i krátkodobým špiněním či lehkým krvácením. Nejjistějším ukazatelem těhotenství na základě měření bazální teploty je dlouhodobý vzestup teploty.

Již víme, že po určité době od ovulace, nedojde-li k otěhotnění, zaniká žluté tělísko a tím klesá hladina progesteronu a s ní i teplota. Pokud ale dojde k úspěšnému uhnízdění oplodněného vajíčka, již zmíněný těhotenský hormon neboli HCG udržuje žluté tělísko dále při životě a podporuje ho v produkci hormonů. Proto, pokud trvá období vyšších teplot déle než 18 dní, s největší pravděpodobností se jedná o těhotenství.

7. Časté močení a zácpa

Zvýšená potřeba dojít si na malou se obvykle objevuje již 15 dní po početí. Na vině je opět hormon HCG, který zvyšuje průtok krve do ledvin, čímž jim pomáhá zbavit se odpadu a toxinů z vašeho těla. Na časté močení má vliv i rostoucí děloha, která vyvíjí tlak na močový měchýř a zmenšuje tak prostor pro ukládání moči.

Co se týká zácpy, zvýšení progesteronu zabraňuje plynulé peristaltice, která pohybem dostává odpadní produkty přes střeva do konečníku. Rostoucí hladina progesteronu v těle znesnadňuje střevním svalům peristaltiku.

8. Únava

Únava a vyčerpanost jsou velmi časté v raných fázích těhotenství. Pokud se celý den cítíte unaveně a ospale a máte další z výše uvedených příznaků, je velmi pravděpodobné, že jste těhotná.

Studie prokázaly, že únava je častým projevem v raných fázích těhotenství a může mít významný dopad na schopnost nastávající matky účastnit se společenských aktivit. Je známo, že únava postihuje těhotné ženy v prvním trimestru nebo během prvních tří měsíců. V průběhu druhého pak postupně ustupuje. Zvýšenou únavu v prvním trimestru lze přičíst zvýšenému výdeji kyslíku při budování placenty. Únava je intenzivnější, když tělo začne ukládat živiny pro plod.

9. Bolesti hlavy, zad a závratě

Kolísavé hladiny hormonů a zvýšený průtok krve v těle může v rané fázi těhotenství způsobit bolesti hlavy a závratě. Postupný nárůst dělohy, která se přizpůsobuje rostoucímu plodu, může způsobovat bolesti v dolní části zad, protože se vyvíjí tlak na nervy a krevní cévy v zádové a pánevní oblasti.

10. Dušnost

Pokud jste si všimla, že při procházkách a chůzi do schodů trochu lapáte po dechu, mohlo by to být znamením, že někdo jiný začal používat vaší energii, kyslík a krev. Tento nepříjemný a vyčerpávající příznak je jedním z prvních příznaků těhotenství.

11. Chutě

Vaše chutě mohou změnit už ve třetím nebo čtvrtém týdnu těhotenství. Někdy se během této doby objeví často opomíjené potravinové averze. Můžete začít nesnášet jídlo, které jste dříve milovala.

Někdy stačí jen myšlenka na jídlo a budete se cítit znechuceně. Na vině jsou opět hormony. Někteří odborníci se shodují, že taková averze by mohla být biologická reakce na těhotenství, která těhotným ženám zabraňuje jíst potraviny, které by mohly být pro dítě škodlivé. Pokud vás tedy kromě averze na potraviny, trápí také citlivější čich a nevolnosti, pak je to náznak toho, že jste těhotná.

12. Křeče

Vzhledem k uhnízďování vajíčka je běžné, že se přibližně ve stejnou dobu, kdy očekáváte menstruaci, objeví lehké křeče. Během 12-14 týdne pociťuje mnoho žen ostrou bolest na jedné nebo druhé straně třísel. Děje se tak v důsledku natahování vazů při rostoucí děloze. Tyto křeče jsou často doprovázeny lehkým krvácením.

Těhotenství každé ženy je jedinečné a závisí na mnoha faktorech, jak se bude projevovat. Některé ženy nemusí žádný z uvedených příznaků ani zažít. Nebo mohou naopak pociťovat příznaky, které vůbec nenaznačují těhotenství. Pokud plánujete dítě, pozorně sledujete příznaky a případně si udělejte těhotenský test nebo navštivte lékaře. Čím dříve se vaše těhotenství potvrdí, tím dříve můžete připravit svou mysl a tělo na náročné dny, které přijdou.Autor: Mak

První příznaky těhotenství. Jak poznat, že jste těhotná, mimoděložní těhotenství příznaky. Máme pro vás 12 prvních příznaků těhotenství, podle kterých to zaručeně poznáte.
Zdravá výživa

 350 
  Komentáře ( 7 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Maky Bednářová |22.12 2016 22:02
Dobry den, mam otázku. Uz delší dobu mame s kamarádkami podezření, ze ma nase telocvikarka poměr s našim fyzikarem. A prave jsme si všimli podivných priznaku; bolest hlavy, zimnice, bolení zad atd., tak si myslíme, ze s nim přišla do jiného stavu. Co si myslíte vy?
Odpovědět
 9 
Alex|21.02 2017 02:10
:-)
Odpovědět
 5 
Mamina|19.01 2018 08:57
Dobrý den,chci se zeptat jestli jsem mohla otehotnit 19.listopadu i když jsem ms dostala 3.prosince ale byla slaba a trvala jen dva dny,normálně mam menstruaci 5,6 dnů. Ale na ultrazvuku jsem těhotná sest tydnu plus asi dva dny. Dekuji
Odpovědět
 19 
Fufi|03.10 2018 12:05
Dobrý den,chci de zeptat než pofrčim pro test nebo-li k Dr.Planujeme mimiško už na sobě začinat citít přiznaky jako je bolest prsou a vystouple żilky a strásné mne hoří,unavenost a v noci zase nespavost a zácpa a nafoukle břiško a furt chodím na Wc.A citím se jinak,nechci hned plašit jestli jsem těhu.MS bych měla dostat za 10dní.Děkuji F
Odpovědět
 10 
Iva|03.10 2018 20:54
Mohou to byt příznaky tehotenstvi, ale potvrdit to muže až test nebo lékař.
Odpovědět
 0 
pávlina|18.09 2022 14:39
DOBRÝ DEN MŮŽU SE ZEPTAT JESTLI JE MOŽNOST ŽE JSEM TĚHOTNÁ KDYŽ MÁM NA TĚHOTENSKÉM TESTĚ JEDNU ČÁRKU TMAVĚ FIALOVOU A MÁM TROCHU VELKÉ BŘIŠKO A POBOLIVÁ MĚ HLAVA,ZÁDA MAM I KŘEČE.ODEPIŠTE MI PROSÍM CO JSI MISLÍTE DĚKUJI ZA ODPOVĚD.
Odpovědět
 0 
Nikola|14.11 2022 00:10
Dobrý den, dostala jsem menstruaci o 3 dny dřív s tím že bazalní teplotu mám 37,3 je to možné? Včera jsem naměřila 37,0 a předevčírem 37,6 nějak tomu přestávám rozumět.
Odpovědět
 0 
  Komentáře ( 7 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ