Zdraví

Jak a proč si vést zdravotní deník

21.11 2020|Zdraví
Jak a proč si vést zdravotní deník

Pojem zdravotní deník není v Česku natolik známý jako v zahraničí, přesto by se měl dostat do povědomí více lidí. Jde o užitečnou věc zvlášť pokud často trpíte na nejrůznější nemoci a v nemocnicích trávíte času více, než byste chtěli. V dnešním článku se podíváme na důvody, proč a jak si zdravotní deník pravidelně vést.

Chřipku jsem měl před rokem…nebo dvěma?

Nastala vaše pravidelná prohlídka, sedíte v ordinaci a lékař se vás ptá, kdy jste byl naposledy nemocný. Vy se snažíte vzpomenout, obvykle jste totiž zdravý jako rybička. Byla to chřipka nebo angína? Před rokem nebo dvěma?

Situace je jiná. Jste u lékaře, tento měsíc už po čtvrté. Nachlazení se vás drží zuby nehty, navíc jste od ratolestí chytl nějakou vyrážku a už zase vás trápí ty mizerné migrény. Lékař se ptá, jak často je míváte. Chcete mu odpovědět, ale přitom si nedokážete vzpomenout. Oba výše popsané případy by přitom vypadaly jinak, kdyby měl dotyčný s sebou zdravotní deník. A co přesně to tedy je? Jednoduše jde o deník, notýsek či testový editor, do nějž si zapisujete všechny vaše zdravotní problémy.

K zápisu vždy napíšete, o co přesně šlo, jak dlouhé měla nemoc či zranění trvání, jakými medikamenty jste to léčili, zda jste měli teplotu či jiné symptomy… Představu už jistě máte.

Názorný příklad zápisu:

2. 10. 2020 – migréna s aurou – od 14:00 aura, po patnácti minutách přišla bolest hlavy – celkové trvání od 14:00 do 17:00 – další příznaky: pocit na zvracení, malátnost – léky: 1x ibalgin

K čemu mi to bude?

Výhodou zdravotního deníku je získání přehledu o svém těle. Zapisováním příznaků se můžete připravit na nadcházející chřipku či pomoci vašemu lékaři odhalit závažnější onemocnění. Pokud máte špatnou paměť, ale se zdravotními obtížemi se potýkáte dlouhodobě, pomůže vám deník mít jasný přehled.

Pokud berete více léků najednou, můžete si v deníku u každého z nich přesně rozepsat množství a čas, v němž je máte užít. Jestliže vám nějaký lék nesedne (nebo vám naopak nějaký uleví), můžete si to poznamenat a napříště jít do lékárny či za lékařem s přesnějším požadavkem. Zdravotní deník byste měli mít vždy u sebe, minimálně při každé návštěvě lékaře. Záleží jen na vás, zda dáváte přednost elektronické verzi ve formě Excelu či jiného editoru, nebo papírovém notýsku.

Dokonce existují i aplikace, které nabízí již předem vytvořené šablony. Vám tak stačí si aplikaci stáhnout, vybrat vhodnou šablonu a vyplňovat ji. Zpravidla jsou však v angličtině, a tak pokud cizí jazyk neovládáte, můžete si šablonu alespoň nechat přeložit a třeba se jí inspirovat při vytváření vlastní.

Jednou jsem zapomněl, to se nic nestane

Klíčovým prvkem úspěšného zdravotního deníku je pravidelnost. Nemusíte si vést záznamy každý den a o každém loupnutí v zádech (pokud tedy není pravidelné, to je pak něco jiného). Zůstaňme však u příkladu s migrénou: samotné migrény mohou být příznaky mnohem závažnějších onemocnění, dokonce i nádorových.

Vy jim však zprvu nepřikládáte velkou důležitost – vždyť hlava občas bolí každého. Stačí zatáhnout žaluzie, dát si prášek a pár hodin se prospat. Najednou si však všímáte, že vás migrény obtěžují čím dál častěji, a ještě horším způsobem. Už vám nestačí prášek ani spánek, bolest je nesnesitelná. Začnete si vést zdravotní deník, do něj zapisujete data, časy a dobu trvání, stejně tak další příznaky a užité léky. Po nějaké době jdete k lékaři, ukážete mu záznamy a společně zjistíte, že migrény jsou jen doprovodným symptomem něčeho horšího.

Co by se však stalo, kdybyste žádný deník neměl? Nebo byste si řekl, že do něj nemusíte zapisovat všechno a že když jednou člověk zapomene, tak se vlastně nic neděje. Odhalení skutečné příčiny by mohlo trvat mnohem déle. A čas je zpravidla vzácným majetkem, když jde o zdraví.

Nebolí mě tělo, ale duše

Deník si můžete samozřejmě vést i pokud vás netrápí fyzické, ale psychické problémy. Zvlášť pokud si sami nejste jistí, zda jde jen o špatnou náladu či něco vážnějšího. I v tomto případě se dá najít spoustu šablon na internetu, nicméně většina z nich je opět v angličtině. Na rozdíl od fyzických problémů by se ty psychické měly zapisovat každý den.

Zápisy mohou vypadat takto:
2. 10. 2020 – celý den nulová motivace, nechuť k jídlu, nesoustředěnost
3. 10. 2020 – chuť k jídlu lepší, špatný spánek, nesoustředěnost
4. 10. 2020 – dobrá nálada, motivace, dobrý spánek
5. 10. 2020 – světloplachost, bolest hlavy, špatný spánek

S takovým deníkem můžete po nějaké době zajít za svým lékařem, který vám může doporučit návštěvu terapeuta či přímo napsat vhodné medikamenty.

Oba typy deníků můžete samozřejmě sloučit a mít jeden, v němž budete mít zapsané jak fyzické, tak psychické potíže. Záleží jen na vás, jaké variantě dáváte přednost a jaká je pro vás lepší. Navíc můžete zdravotní zápisky zakomponovat do svého klasického deníku. Vedení si deníku je samo o sobě bráno jako terapeutická činnost, která vám může pomoci utřídit své myšlenky.

Autor: lan

Jak a proč si vést zdravotní deník? Zdravotní deník není v Česku tak úplně typický. Přesto je to dokument, který by si měl vést každý, kdo je jen trochu více nemocný, ať už psychicky nebo fyzicky
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ