Zdraví

Náhradní mateřství – je v České republice legální a kolik stojí?

07.11 2015|Zdraví
Náhradní mateřství – je v České republice legální a kolik stojí?

Počet žen, které nemohou mít děti rok od roku roste. Když se nezdaří adopce, mnoho žen začne přemýšlet o náhradním nebo-li surogátním mateřství.

Náhradní mateřství je proces, kdy je embryo biologických rodičů vloženo do dělohy náhradní matky. V praxi to znamená, že se odebere vajíčko a spermie biologických rodičů, ve zkumavce se oplodní a následně se embryo aplikuje do dělohy náhradní matky. Ta dítě odnosí, porodí a po porodu se dítěte vzdá v prospěch původních biologických rodičů. Tato metoda je zcela běžná například v USA, Ukrajině. V České republice však náhradní mateřství také není žádnou neznámou. Ročně se díky němu u nás narodí desítky dětí. Existuje několik center, které program náhradního mateřství umožňují, například ve Zlíně, Brně či v Praze.

Proces náhradního mateřství je složitý a přináší řadu úskalí pro biologické rodiče, neboť náhradní matka si může osvojení dítěte rozmyslet a dítě si nechat. Výběr náhradní matky by tedy pár neměl zanedbat. Určitě je lepší vybírat ženu, která již své děti má a v lepším případě má i zkušenosti s náhradním mateřstvím. Náhradní matkou může být jak cizí osoba, tak někdo z příbuzenstva či kamarádka.

Je v České republice náhradní mateřství legální a kolik stojí?

V České republice není náhradní mateřství legálně zakázáno. V novém občanském zákoníku je sice zmíněno jednou větou, ale i to je jasný důkaz, že s ním legislativa počítá. Pozor, nesmí se však za něj platit. O jakýchkoliv částkách pro náhradní matku se tak oficiálně neví. Dle některých náhradních matek se částky pohybují od 200 do 500 tisíc.



Náhradní mateřství v České republice

Česká legislativa však dále náhradní mateřství neupravuje, proto největší riziko pro biologické rodiče je fakt, že náhradní matka se po porodu nemusí dítěte vzdát. Podle českých zákonů je totiž matkou žena, která dítě porodila a otec by tak musel platit alimenty. V některých státech, jako například v USA, mají tuto situaci ošetřenou tak, že matka je ta, na které se všichni účastníci domluví předem. V některých zemích je zase náhradní mateřství úplně zakázáno, patří tam například Německo, Rakousko, Švédsko, Dánsko nebo Francie.

Důvody k náhradnímu mateřství:

  • vrozené či získané vady dělohy,
  • poškození dělohy čí úplné odejmutí dělohy,
  • opakované potraty,
  • hrozící komplikace – embolie u žen, které mají trombózu,
  • vážné interní nebo neurologické onemocnění,
  • opakované selhání jiných metod oplodnění.

Na náhradní mateřství je pohlíženo z mnoha úhlů, někteří považují tuto metodu za nelidskou, jiní zase za dobrý byznys. Avšak pro páry, které se marně snaží o miminko, je náhradní mateřství jedinečná šance mít vlastní dítě. Kliniky u nás, které program náhradního mateřství umožňují, mají dané indikace, kdy je možné tuto metodu aplikovat. Jedná se především o anatomické anomálie, poškození nebo odstranění dělohy apod. To znamená, že nevyhoví ženám, které se porodu jen bojí nebo si nechtějí ničit postavu.



Neplodnost je stále častějším problémem populace, až každý 8 člověk v ČR má obtíže s plodností. Je to dáno jak životním stylem, tak zvýšením věkové hranice, kdy se ženy začnou snažit o první dítě. Náhradní mateřství se tak do budoucna může stát zcela běžnou situací pro mnoho párů.

Autor: Liv

Náhradní mateřství je šance pro páry, které nemohou počít vlastní dítě z důvodu neplodnosti, vývojových vad dělohy, opakovaných potratů apod.
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Renata|25.08 2020 12:15
Pro lidi, které toto téma zajímá - tady jsou novější informace https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nahradni-materstvi-porod-dite-neplodnost-zakon-podvod-penize-duvera_1905130749_pla a tady info co vše to obnáší https://www.repromeda.cz/poskytovana-pece/nahradni-materstvi/chci-se-stat-nahradni-matkou/ vážně to není jen tak!
Odpovědět
 3