Zdraví

Gastroskopie a koloskopie: Co vás čeká?

07.11 2015|Zdraví
Gastroskopie a koloskopie: Co vás čeká?

Máte před sebou vyšetření žaludku nebo tlustého střeva a nevíte, co vás čeká? Následující článek vás seznámí se základními metodami vyšetření, se kterými se u lékaře můžete setkat.

Endoskopické vyšetření

Endoskopie je moderní vyšetření tělních dutin a dutých orgánů trubicovitým přístrojem zvaným endoskop. Touto metodou nejčastěji vyšetřujeme jícen, žaludek, tlusté a tenké střevo, močový měchýř nebo dýchací cesty. Vyšetření je přesné a neinvazivní, kdy minimálně zatěžuje pacienta, a proto je toto vyšetření ve většině případech prováděno ambulantně.

Gastroskopie

Jedná se o endoskopické vyšetření, při kterém se ústy zavádí ohebný hadicovitý přístroj tzv. endoskop do hltanu, jícnu, žaludku a případně i do horní části tenkého střeva tzv. dvanáctníku. Endoskop má na svém konci kameru se světelným zdrojem, která přenáší obraz z vyšetřovaného orgánů na obrazovku, kde jej lékař hodnotí. Endoskopem lze zavést i nástroje, kterými může lékař odebrat vzorky k histologickému vyšetření nebo odstranit polypy. Toto vyšetření je velmi přesné, trvá do 10-20 minut a provádí se na gastroenterologické ambulanci.

Gastroskopie se používá, pokud pacienta trápí:

 • Bolesti horní části břicha,
 • opakované zvracení, zvláště zvracení čerstvé nebo natrávené krve,
 • bolesti při polykání nebo obtížné polykání,
 • nejasné příčině chudokrevnosti, váhovém úbytku, nechutenství,
 • odstranění polypů,
 • odstraňování cizích těles,
 • zavádění žaludečního balónku při léčbě obezity.


Význam vyšetření

 • Diagnostika žaludečních a duodenální vředů, rakoviny žaludku, zánětu žaludeční sliznice,
 • léčba jícnových varixů, odstranění polypů, získání vzorků pro další vyšetření.


Průběh vyšetření:

Před samotným vyšetřením nesmíte 6 hodin jíst, pít ani kouřit, aby byl žaludek prázdný a dobře vyšetřitelný. Těsně před vyšetřením je pacientovi do dutiny ústní aplikována lokální anestezie, která znecitliví dutinu ústní a horní část hltanu a částečně i brání dávivému reflexu. Poté následuje vpravení endoskopu do jícnu a žaludku. Toto vyšetření není bolestivé, ale díky davivému reflexu může být nepříjemné. V dnešní moderní medicíně existuje mnoho pracovišť, které nabízejí možnost krátkodobé narkózy.

Koloskopie

Koloskopie je endoskopické vyšetření konečníku, tlustého střeva a koncové části tenkého střeva. Principem metody je zavedení endoskopu (ohebné hadice o tloušťce cca jako prst) přes řitní otvor do tlustého střeva s jeho následnou prohlídkou a možností odebrání vzorku pro histologické vyšetření. Před vyšetřením je nutné úplné vyprázdnění tlustého střeva. Pacientům se většinou 1-2 dny před vyšetřením podává projímavý roztok. Vyšetření trvá zkušenému lékaři asi 10-15 min a může být doprovázené nepříjemnými pocity jako je tlak v břiše, pocit plnosti, nucení na velkou stranu a podobně. Bezprostředně před vyšetřením pacient dostane uklidňující a protibolestivý lék. Prostá diagnostická kolposkopie je prováděna obvykle ambulantně, avšak pokud je součástí vyšetření i léčebný zákrok, je nutná krátkodobá hospitalizace.

Koloskopie se provádí, když má pacient:

 • Krev ve stolici,
 • neurčité bolesti břicha, hubnutí,
 • déletrvající zažívací potíže.


Význam vyšetření

Prohlédnutí stěny tlustého střeva spolu s odběrem vzorků má význam pro diagnostiku rakoviny tlustého střeva, ulcerózní kolitidy, celiakie a mnoha dalších onemocnění.

Gastroskopie a kolospoie komfortně v mini nárkoze nebo pomocí kapsle

Nadstandardně pro ty, kteří se vyšetření zvláště obávají, můžete využít možnost krátkodobé anastesie (uspání po dobu vyšetření) i v přítomnosti anesteziologa. Umožnuje to řada gastroenterologických ambulancí po celé České republice. Cena takové nárkozy je orientačně od 100-1000Kč. Další metodou je kapslová endoskopie, která však není a v dohledné době nebude hrazena pojišťovnou. Pacient spolkne kapslí o velikosti vitamínové tablety, která obsahuje minikameru snímající postupně trávicí trakt.

Autor: Liv

Obávané vyšetření žaludku a střeva již nemusí být bolestivé a nepříjmené. Moderní medicína jde stálé dopředu a nabízí komfortnější metody. Vyšetření v mini narkóze nebo pomocí malé polykací kapsle obsahující kameru.
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Miloslava|21.02 2016 13:03
Dobrý den, nevíte kde se nachází nějaká takováhle nemocnice s možností polknutí nablety nebo narkozou ? prosím poraďte
Odpovědět
 15 
Lucie|21.02 2016 19:24
Dobrý den, konkrétní nemocnici neznám. Celková narkóza se dává ve všech nemocnicích obvykle v krajních případech, kdy už není jiná možnost. Ale pro organismus je to značná zátěž, proto se to příliš nedoporučuje. Lokální anestezii a pilulku proti bolesti by vám na požádání měli dát všude. Obvykle se do krku vstříkne znecitlivující látka, která oslabí dávivý reflex . Poté se podají tlumící léky. I když pacient není zcela uspaný, moc se nebojí, zákrok lépe snáší a většinou si ho ani nepamatuje.
Odpovědět
 4 
Sandtnerová Alena|09.06 2023 14:51
Dobrý den,
prosím poradí někdo nemocnici nebo pracoviště kde se dá udělat gastroskopie s mini narkozou nebo s kapslí? Děkuji.
Odpovědět
 1