Zdraví

15 tipů proti únavě

02.04 2019|Zdraví
15 tipů proti únavě

Únava nás zpomaluje a tak saháme po různých energy drincích, které mají zahnat únavu a povzbudit nás. Ne však proti každé únavě máme bojovat. Existuje fyziologická únava, která je přirozenou výzvou našeho těla k odpočinku, proto bychom měli s ní bojovat pouze v nezbytných případech.

Někdy však pociťujeme chronickou únavu, která není fyziologická, která nás ničí, projevuje se snížením výkonu, ztrátou pocitu jistoty a pozitivní motivace, apatií nebo naopak zvýšenou podrážděností. S touto únavou bychom naopak měli bojovat. Podívejme se na tipy, jak zatočit s únavou.

1. Dostatečný a kvalitní spánek

Dostatek spánku je jednou z nezbytných podmínek regenerace našeho těla. Během spánku se naše tělo regeneruje a mozek třídí a zpracovává informace. Spánek před půlnocí dodá tělu více sil než spánek po půlnoci. Optimální je pravidelný spánek. U spánku záleží také na kvalitě, stres, káva či alkohol před spaním snižují kvalitu spánku. Problémy se spánkem mívají lidé, kteří pracují ve třísměnném provozu a lidé, kteří pracují na noční směny. Spánek během dne je mnohem méně kvalitní než v noci a po určité době obvykle dochází ke chronické únavě. Kvalitu spánku zvýší dostatečný pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu i relaxační cvičení.

2. Krátké přestávky během dne

Naše tělo potřebuje během dne krátké přestávky. Krátké přestávky nejsou ztrátou času, krátké přestávky vás osvěží po fyzické i psychické stránce a zvýší váš výkon. Pokud si během přestávky protáhnete tělo, rozproudí se vám krev a vaše únava zmizí.

3. Relaxační cvičení

Relaxační cvičení zvyšují odolnost našeho těla vůči únavě a také zvyšují jeho regeneraci. Relaxačních cvičení je mnoho, každý by si měl vybrat, co mu nejlépe vyhovuje.

4. Aktivní odpočinek

Jednostranné zatížení, monotónní práce a dokonce i nečinnost vedou k únavě. Aktivní odpočinek znamená střídání činností a provozování zájmových činností i setkání s přáteli, kteří nás povzbudí.

5. Dostatek vhodných tekutin během dne

Dehydratace je jednou z častých příčin chronické únavy. Dostatek či nedostatek tekutin poznáme podle barvy moči, pokud dostatečně močíme a moč má slámově žlutou barvu, naše tělo netrpí dehydratací. Mezi nápoje, které dodají našemu tělu vodu, patří voda, stolní vody bez příchuti, neslazené nekoncentrované čaje, neslazené ovocné čaje, šťávy z čerstvé zeleniny a ovoce. Potřeba vody je individuální, záleží na výšce, tělesné hmotnosti, teplotě i na míře fyzické námahy.

6. Omezit pití alkoholu, kávy a slazených nápojů

Alkohol včetně piva i slazené nápoje nás osvěží, ale nedodají našemu tělu vodu. Naopak mu jí odnímají, stejně jako káva a další kofeinové nápoje. Následkem je dehydratace, jejímž příznakem je mimo jiné únava.

7. Správná poloha těla

Příčinou únavy může být dlouhodobé servání v nevhodné poloze. Pokud při práci sedíme, měli bychom sedět rovně a pohodlně. Pokud někdo vykonává práci, při které dochází k jednostrannému přetěžování svalů, měl by si v krátkých přestávkách protáhnout tělo. Pro tyto lidi je ideální provozovat ve svém volném čase relaxační cvičení, které přinese úlevu přetíženým svalům.

8. Správné dýchání

Hluboké dýchání zahání únavu a ospalost. Pokud dýcháte povrchně, vaše tělo není dostatečně okysličené a rychleji se unaví.

9. Regulace teploty v místnosti

Přílišná teplota a nedostatek kyslíku v místnosti vede l únavě. Řešením je časté větrání nebo si o přestávkách zajít na čerstvý vzduch.

10. Detoxikace těla

Při biochemických reakcích v našem těle vznikají odpadní toxické látky. Nejsou-li vyloučeny, dochází k překyselení organismu, k únavě a k poškození zdraví. Detoxikace očistí tělo od škodlivých látek, a tím nás zbaví únavy. Při detoxikaci pomůže konzumace zásadotvorné stravy, pití vody, dostatek pohybu i některé bylinky.

11. Dostatek pohybu

Jednou z příčin únavy je nedostatek pohybu. Při nedostatku pohybu dojde ke zpomalení metabolismu, výsledkem je nejen nadváha, ale také únava. Pohybovou aktivitou nemusí být pouze sport, může jí být i práce na zahrádce a chůze, která je nejpřirozenějším pohybem. Efektivnost chůze zvýší nordic walking, jedná se o speciální typ chůze se speciálními holemi. Pohyb provozovaný venku lépe okysličí tělo a také mu dodá vitamín D, který je nezbytný pro naše zdraví.

12. Vhodná strava

Pravidelná, vhodná strava s dostatkem všech živin, vlákniny, vitamínů, minerálů a dalších ochranných látek zažene únavu, dodá tělu energii a posílí ho. Strava výrazně ovlivňuje naši výkonnost, naši fyzickou i psychickou kondici. Ve vašem jídelníčku by neměla chybět zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny a výrobky z nich, luštěniny, vejce, mléko a mléčné výrobky, ořechy, semínka, rostlinné oleje, ryby, libové maso ani koření.

Koření nejen dodává jídlu chuť, koření obsahuje také látky prospěšné našemu zdraví. Pokud se někdo stravuje alternativním způsobem, měl by zkombinovat potraviny tak, aby jeho tělo dostalo všechny potřebné látky. Neméně důležitá je také pravidelnost stravy, naše tělo musí dostávat pravidelný přísun energie, jinak dochází k únavě. Pokud chcete zhubnout a držíte redukční dietu, váš příjem energie by měl být sice nižší, vaše strava by však měla obsahovat všechny potřebné látky. Drastické redukční diety vedou k únavě a poklesu výkonnosti.

13. Správné zvládání stresu

Stres je jednou z častých příčin chronické únavy. Příčin stresu je mnoho, nadbytek pracovních úkolů, obtížné životní situace, strach z budoucnosti, nedobré vztahy na pracovišti či v rodině, nemoc a další. Problém je třeba řešit podle jejich příčiny a také podle svých možností postupně krok za krokem. Velkým pomocníkem je správný postoj k situacím, kdy z překážek vytvoříte příležitost k osobnímu růstu. Je třeba nejen hledat východisko ze situace, je třeba také mít optimistický pohled na situaci, to znamená vidět na všem pozitivní stránky, nikdy neztratit naději.

Je třeba se ustavičně nezabývat obtížnou situací, to člověka ubíjí. Rovněž člověka ubíjí a vede k únavě prodlévání v minulosti a přemítání, co člověk měl či neměl udělat. Obojí vede ke stavu tzv. naučené bezmocnosti, ke stavu, který způsobuje únavu až totální vyčerpání. Jedná se o stav, kdy člověk ztratil veškerou naději a má pocit, že už ho v životě nic dobrého nečeká a ani nemůže čekat. Tento stav postupně přechází v chronickou depresi. Je potřeba se obklopovat lidmi, kteří nás povzbudí a dodají nám naději a naopak se vyhýbat lidem, kteří nám dávají katastrofické předpovědi a předem negují každou naši snahu dostat se z obtížné situace.

14. Bylinky

Proti únavě nám mohou pomoci i některé bylinky. Heřmánek, meduňka, kozlík, dobromysl, mateřídouška, chmel, třezalka nás zklidní a přispějí ke kvalitě našeho spánku, čímž odstraní únavu. Uklidňujícím a uvolňujícím účinkem působí i menší množství vůně levandule. Některé bylinky, jako je kopřiva, řebříček, ostropestřec mariánský přispějí k detoxikaci těla, čímž pomohou zahnat únavu.

15. Správná funkce štítné žlázy

Někdy se stane, že dodržujete všechny zásady zdravého životního stylu a přesto jste unavení. Příčinou může být snížená funkce štítné žlázy, jedním z jejích projevů je únava. Mezi další příčiny může bát diabetes, anémie, přechozená viróza. V tomto případě je třeba navštívit lékaře.



Autor: Liv

15 tipů proti únavě. Bojujete s únavou? Máme pro vás tipy, jak s únavou bojovat a zlepšit fyzické i duševní zdraví. Někdy však pociťujeme chronickou únavu, která není fyziologická, která nás ničí, projevuje se snížením
Zdravá výživa

 309 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ