Zdraví

20 příznaků ucpaného lymfatického systému a 10 tipů, jak to napravit

25.11 2020|Zdraví
20 příznaků ucpaného lymfatického systému a 10 tipů, jak to napravit

Lymfatický systém je kritickou součástí našeho oběhového imunitního systému. Je odpovědný za eliminaci toxinů, odpadu a přebytečné tekutiny, a také za pohyb bílých krvinek po těle během boje proti infekci. Na rozdíl od oběhového systému, který do pohybu uvádí srdce, se lymfatický systém pohybuje pouze jedním směrem - nahoru a pryč od gravitace. A právě zde vzniká problém. Když se lymfatický systém snaží bojovat s gravitací, může se ucpat.

Lymfatický systém nejčastěji přetěžuje nadměrné množství toxinů z prostředí a špatná strava. Když se k tomu přidá nedostatek spánku, dehydratace, stres, emoční trauma, infekce a nedostatek pohybu, může se někdy tok lymfy dokonce zastavit. Když se systém ucpe, obvykle se objeví otok. Pokud toxiny nelze vyloučit z těla, buňky nemohou fungovat správně. To vede k dysfunkci v těle nebo nemoci. Když je narušen lymfatický systém, dojde k narušení i imunitního systému. Může dojít k zánětu a pokud se tento stav stane chronickým, může to přispět ke vzniku autoimunitních nemocí.

Jaké jsou příznaky ucpaného lymfatického systému?

 • Otoky prstů
 • Po ránu se cítíte ztuhlí a bolaví
 • Chladné ruce a nohy
 • Mozková mlha
 • Chronická únava
 • Deprese
 • Nadýmání
 • Nadváha
 • Problémy s trávením
 • Suchá nebo svědivá pokožka
 • Sinusová infekce
 • Časté nachlazení a chřipka
 • Oslabená imunita
 • Zvětšené lymfatické uzliny
 • Alergie
 • Nevysvětlitelné zranění a nemoci
 • Paraziti
 • Zácpa
 • Celulitida
 • Autoimunitní onemocnění

Jak rozhýbat lymfatický systém?

1. Cvičení

Když cvičíte a aktivně pohybujete svým tělem, aktivuje se tok lymfatické tekutiny v těle. Cvičení je nejúčinnějším způsobem, jak zvýšit funkci lymfatického systému. Není ani potřeba cvičit intenzivně. Stačí mírná až střední intenzita. Cvičení podporuje pocení, které pomáhá uvolňovat toxiny. To může pomoci zmírnit toxickou zátěž lymfatického systému.

2. Hluboké dýchání

Pomalé, uvolněné a hluboké dýchání je jednoduchý způsob, jak aktivovat lymfatický systém. Většina z nás ale hluboce dýchá jen zřídkakdy. Během soustředění se na nějaký úkol máme ve zvyku zatajovat dech, aniž bychom si to uvědomovali, což je špatně. Je důležité vědomě se snažit po celý den věnovat čas nácviku hlubokého dýchání. To může pomoci detoxikaci. Je to také skvělé na snížení stresu, který rovněž zvyšuje toxicitu v našem těle.

3. Suché kartáčování

Při této metodě se pokožka kartáčuje kartáčem s tuhými přírodními štětinami. Mnohé zdroje uvádějí, že právě tato metoda dokáže rozproudit lymfatický systém. Dermatoložka Dr. Stacy Chimentová ale tvrdí, že toto tvrzení je zavádějící. "Naše těla zvládají detoxikační proces, který řeší naše játra a ledviny, samy," řekla Chimentová pro magazín Greatest. S čím ovšem souhlasí, je, že díky suchému kartáčování se z pokožky odlupují odumřelé buňky a dochází k jejímu lepšímu prokrvení.

4. Vyčistěte svojí stravu

Pokud jíte vysoce zpracované a balené potraviny, pravděpodobně konzumujete velké množství chemických přísad, konzervačních látek, umělých barviv a příchutí. Tyto chemikálie jsou pro lidské tělo nepřirozené a zvyšují jeho toxickou zátěž. Pro lymfatický systém a další detoxikační orgány je mnohem náročnější účinně odfiltrovat tolik toxinů a může rychleji onemocnět.

Je vhodné přejít na stravu složenou z nezpracovaných potravin namísto předem nabalených a zpracovaných. Nezapomeňte do svého jídelníčku zahrnout spoustu čerstvého ovoce a zeleniny, ovoce s nízkým obsahem cukru a ořechy. Například vlašské ořech a mandle mohou pomoci podpořit tok lymfatické tekutiny a snížit množství toxinů vstupujících do vašeho těla. Pokud můžete, vybírejte chemicky neošetřené verze těchto potravin. Organická verze obsahuje menší množství pesticidů, herbicidů a fungicidů.

5. Nenoste přiléhavé oblečení

Těsně přiléhající oblečení může omezit pohyb lymfatického systému a zabránit tak detoxikaci. Podprsenky a těsné spodní prádlo mohou omezovat tok v oblastech, kde je vysoká koncentrace lymfatických uzlin a mohou vést ke zvýšení příznaků spojených s hromaděním toxinů v těle. Je v pořádku tyto části oblečení nosit příležitostně, ale důležité je nenosit je pravidelně po dlouhou dobu. Svůj styl oblékání by proto měly například ženy, které nosí podprsenku dlouhou dobu. To stejné platí pro muže, kteří nosí těsné spodní prádlo.

6. Dopřejte si masáž

Ruční nebo přístrojová lymfatická masáž je dalším skvělým způsobem, jak rozproudit lymfatický systém. Aby masáž měla požadovaný účinek, je potřeba chodit pravidelně. Doporučuje se minimálně 10 návštěv. Současně je potřeba také dodržovat správný jídelníček a hýbat se.

7. Stůjte na hlavě

Stoj na hlavě, svíčka i stojka jsou díky gravitaci skvělým způsobem, jak podpořit fungování lymfatického systému. Pro ještě lepší stimulaci lymfatického toku v dolní polovině těla se nohy
mohou opatrně zaplést jako v jógové pozici orla (garudásana). Kromě podpory lymfatického systému stoj na hlavě zlepšuje krevní oběh, správné fungování vnitřních orgánů, výkonnější mozek, lepší postavení těla, posiluje srdce, působí jako prevence proti otokům i křečovým žilám a zlepšuje dýchání a kapacitu plic.

8. Pijte hodně vody

Všechny orgány a systémy těla potřebují pravidelnou hydrataci, aby správně fungovaly. Lymfatický systém není výjimkou. Tento systém se skládá převážně z vody, a proto je zásadní, abyste tělu dodávali dostatek čisté vody. Udržování dobré hydratace také podporuje zbytek přirozených detoxikačních cest těla.

9. Používejte bylinky na podporu lymfatického systému

Přirozenou funkci lymfatického systému podporují rostliny, jako jsou svízel přítula, měsíček lékařský, třapatka úzkolistá, vodilka kanadská, plavuň vidlačka, harpagofyt ležatý, pampeliška, kozinec blanitý uvádí odborníci na bylinky z Herbalismroots.

10. Nepoužívejte chemické antiperspiranty

Antiperspiranty jsou pro lymfatický systém velmi toxické a škodlivé. Je tedy lepší najít přírodní alternativy. Dnes na trhu najdete mnoho zcela přírodních deodorantů, které sice nebrání pocení, (což je dobře, protože nepotlačují schopnost těla vylučovat v podpažních jamkách přirozeným způsobem toxiny), ale dokáží omezit zápach potu. Je také dobré mít na paměti, že pokud začnete jíst zdravě a váš lymfatický systém se vyčistí, váš pot již nebude tolik páchnout a možná se již nebudete tolik potit při běžných činnostech.

11. Poťte se

I když je pocení mnohým na obtíž, plní v těle důležitou funkci. Ochlazuje náš organismus, aby nedocházelo k jeho přehřátí a zároveň tělo zbavuje škodlivin. Díky pocení se snižuje toxická zátěž na lymfatický systém. Zapotit se můžete nejen při fyzické aktivitě, ale také třeba při saunování, které má celou řadu pozitivních účinků.

Autor: div

20 příznaků ucpaného lymfatického systému a 10 tipů, jak to napravit. Ucpaný lymfatický systém způsobuje problémy s imunitou a může přerůst v autoimunitní onemocnění.
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ