Zdraví

6 bylinných směsí proti nechutenství a nevolnosti

03.09 2021|Bylinky
6 bylinných směsí proti nechutenství a nevolnosti

Dnešní neklidnou a hektickou dobu pociťují mnozí až v žaludku – zvláště ti, kdo se ve spěchu nebo nepravidelně stravují. Zdravé zdraví pro vás připravilo pět bylinných směsí proti nechutenství a nevolnosti.

1. Čaj proti nechutenství

Zvláště starší lidé už často vůbec nepociťují hlad. Následující čaj dokáží zvýšit jejich chuť k jídlu a navíc příznivě podporuje proces trávení. Budeme potřebovat ¼ litru vody, 30 g zeměžluče, 30 g fenyklu, 30 g pelyňku, 20 g máty a 20 g kůry krušiny olšové. Vodu uvedeme do varu. Všechny přísady smícháme a 2 lžíce této směsi spaříme vroucí vodou. Necháme pět minut vyluhovat a potom scedíme. Vždy 30 minut před každým jídlem vypijeme jeden šálek tohoto čaje.

2. Čaj na zvýšení chuti k jídlu

Hlavní ingrediencí tohoto čaje je hořký pomeranč. Hořký pomeranč je citrusový plod, který se pěstuje v Indii a ve Středozemním moři. Tento chutný a osvěžující čaj příjemně zvyšuje chuť k jídlu. Šípek mu dodává zvláštní porci vitamínu C pro obranyschopnost organismu. Na čaj budeme potřebovat ¼ litru vody, 20 g kůry hořkého pomeranče, 20 g šípku a 20 zeměžluče. Vodu uvedeme do varu. Všechny byliny smícháme a 2 lžičky této směsi spaříme. Necháme 5 minut vyluhovat a poté vše scedíme. Pijeme pravidelně 30 minut před jídlem, vždy jeden šálek teplého čaje.

3. Čaj z benediktu

Benedikt lékařský obsahuje mnoho hořčin a éterických olejů, které vhodně podněcují produkci žaludečních šťáv, a tím zvyšují chuť k jídlu. Na čaj z benediktu budeme potřebovat litr vody, 20 g benediktu lékařského, 15 g chmelových šištic, 15 g květů levandule a 15 g listů rozmarýnu. Vodu uvedeme do varu. Všechny přísady smícháme a 3 lžíce směsi spaříme vroucí vodou. Čaj necháme vyluhovat 10 minut, scedíme a pijeme v průběhu dne. Kúra by měla trvat 3 týdny.

4. Víno na dobré trávení

Při stresu, nevhodné stravě nebo ve stáří už trávení občas nefunguje nejlépe. V těchto případech se může hodit domácí víno na podporu trávení, jehož recept byl znám už ve středověku. Na víno budeme potřebovat 125 g medu, 1 litr červeného nebo bílého vína a 50 ml šťávy z pelyňku. Med vmícháme do vína a obojí při mírné teplotě uvedeme do varu. Přidáme pelyňkovou šťávu a směs necháme ještě jednou krátce vzkypět. Potom horký nápoj naplníme do sterilních láhví a dobře uzavřeme. Každé ráno vypijeme pokud možno na lačno likérovou sklenku.

5. Zažívací čaj

Tento zažívací čaj z tradičních léčivých rostlin pomáhá lépe vstřebávat jídlo. Na zažívací čaj budeme potřebovat ¼ litru vody, 20 g květu heřmánku, 20 g máty peprné, 10 g natě řebříčku, 10 g zeměžluče a 10 g kořene hořce. Vodu uvedeme do varu. Uvedené přísady smícháme a 2 lžíce směsi spaříme vroucí vodou. Přikryté necháme luhovat asi 10 až 15 minut, poté scedíme. Čaj pijeme neslazený po jídle.

6. Mátový čaj proti nevolnosti

Již naše babičky připravovaly z máty peprné chutný a účinný čaj, který se osvědčil při nevolnosti a zvracení. Na mátový čaj budeme potřebovat ¼ litru vody a 50 g máty peprné. Vodu uvedeme do varu a spaříme v ní 1-2 lžičky máty peprné. Nádobu přikryjeme a necháme 10 minut vyluhovat, potom scedíme. Po malých doušcích vypijeme 1-2 šálky.

Autor: Jad

6 bylinných směsí proti nechutenství a nevolnosti. Bylinky na žaludek - 6 bylinných směsí proti nechutenství, nevolnosti a problémům se žaludkem
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ