Zdraví

Bobkový list a jeho účinky

30.10 2015|Bylinky
Bobkový list a jeho účinky

Vavřín, pro mnohé známý jako bobkový list, v sobě skrývá mnohé účinky, které byste ani zdaleka nečekali. Bobkový list je velmi známé a rozšířené koření, které pochází z keře se stále zelenými listy - vavřínu vznešeného.

Bobkový list jako lék má v dlouhou a známou historii

Bobkové listy byly například v době klasického Řecka považovány za posvátné (kněžky před věštbou žvýkali listy, které jsou mírně narkotické). Vítězové starořeckých olympijských her byli vyznamenáváni věncem z vavřínu. Keř byl dokonce zasvěcen i řeckému bohu lékařství - Aeskulapovi.

Bobkový list v kuchyni

Jako koření se používá sušený list, který by měl správně mít světlezelenou barvu (čím zelenější je barva, tím větší je kvalita koření, na listech se nesmí objevit různobarevné skvrny). Listy mají velmi specifické aroma a nahořklou chuť – obsahují silice, glykosidy a hořčiny, které podporují trávení a chuť k jídlu. Z toho důvodu se bobkový list používá v kuchyních při konzervaci masa a ryb, nakládání okurek, hub a zeleniny.

Jeho aroma se skvěle doplňuje s chutí octa. V kuchyni bychom s bobkovým listem měli zacházet opatrně – pokud používáme celé listy, tak vždy raději v menším množství a do jídel jej dáváme až před dokončením (příliš dlouhým vařením hořkne). Mletý bobkový list pak přidáváme až do hotového pokrmu. V porovnání s většinou koření, ze kterého se používají listy, může být bobkový list několikrát vařen aniž by ztratil většinu aromatických látek.

Pozitivní účinky bobkového listu

 • Používá se k vyčištění kloubů a těla od usazenin a solí kyseliny močové.
 • Podporuje trávení a chuť k jídlu.
 • Při revmatických bolestech je bobkový list neocenitelný. Bolavá místa se mažou bobkovým olejem.
  Ten se připraví následovně - 50 g bobkového listu dejte do láhve a zalejte nejméně 70 % lihem - 24 hodin nechat louhovat - přidejte 1/2 litru olivového oleje a ve vodní lázni 5-6 hodin zahřívejte, olej se při tom nesmí vařit - nakonec přefiltrujte přes jemné plátno.
 • Je možné jej také použít jako obklad na klouby: Rozdrťte bobkový list, smíchejte s olivovým olejem, směs dejte například na čistý kapesník a přikládejte několikrát denně na postižené místo.
 • Bobkový list má schopnost rozpouštět. Rozpouští kamínky a pomáhá při všech nemocech močového měchýře. Pomáhá při trombóze jater a rozpouští zatvrdliny sleziny. Rozhání otoky.
 • Pro nejrůznější jedy působí jako protijed.
 • Pomáhá i při bolestech v kostech, kříži a při bolestech sedacího nervu.
 • Vavřínové esence a masti se používají k vnějšímu léčení revmatismu a odpuzování hmyzu (odpuzuje škůdce mouky).
 • Olej se používá při podvrtnutích a pohmožděninách.
 • Ve formě čaje snižuje cukr v krvi u diabetiků, pomáhá při dně. Obsahuje silice, glykosidy, alkaloidy, hořčiny, třísloviny a další látky. Hořčiny z bobkového listu povzbuzují tvorbu žluči, což je důležité u jater, poškozených dlouhodobým užíváním chemických léčiv.
 • Má rovněž účinky proti molům, vložením pár lístků do skříně.Autor: Eve

Bobkový list a jeho účinky. Bobkový list, jako lék, v sobě skrývá mnohé účinky, které byste ani zdaleka nečekali. Bobkový list pomáhá například při detoxikaci kloubů..
Zdravá výživa

 322 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Marie|08.09 2022 09:33
hezký den je prosím možno místo olivového oleje s bobkovým listem na obklady dát raw kokosový olej, nebo je důležitý olivový:děkuji za laskavou odpověd Marie
Odpovědět
 2