Zdraví

Aloe jako lék

01.11 2015|Bylinky
Aloe jako lék

Pokojové rostliny již dávno nejsou pouze dekorací. Mnoho lidí zkrášluje své domovy pomocí květin, bylinek či sukulentů, které mají i léčivé či jinak užitné účinky. Jednou z nich je i aloe vera.

Aloe vera

Aloe je přeneseně řečeno malá domácí lékárnička. Pomáhá imunitnímu systému či urychluje hojení drobných oděrek nebo popálenin. Účinky aloe byly známy již ve starověku, kdy jej egyptské ženy používaly ke zkrášlení pleti. K tomuto účelu se také používá dodnes. Vědci navíc zjistili, že látky obsažené v listech aloe vera napomáhají při hojení ran a popálenin, kožních problémech jako jsou ekzémy, lupénka, vysušená pokožka, při mykózách, při překyselením žaludku, paradentóze, tuberkulóze, cukrovce, mírní postup rakoviny střev a tak podobně. Léčivá je zejména šťáva, které vytéká z dužnatých listů. Aloe pěstujte na slunném místě a moc jí nezalévejte. Tato rostlina naopak vydrží mnoho dní bez vody. Zařezávání listů navíc rostlině nijak neuškodí. List poté doroste.

Aloe Vera Barbadensis Miller - Aloe pravá

Největší význam pro všeobecné využití této rostliny má Aloe Vera Barbadensis Miller neboli Aloe pravá. Gel tvořící vnitřek listu obsahuje totiž více než 200 biologicky aktivních a tedy člověku prospěšných látek. Šťáva z gelu Aloe Vera obsahuje směs aminokyselin, enzymů, polysacharidů, vitamínů, minerálních látek, antioxidantů a její složení je skutečně unikátní.

Účinné látky v Aloe Vera

Aminocukry - glukosamin, galaktosamin
Aminokyseliny - lysin, threonin, valin, methionin, isoleucin, fenylalanin, tryptofan, arginin, kyselina asparagová, serin, kyselina glutamová, glycin, alanin, cystein, tyrosin, histidin, prolin, hydroxyprolin, leucin, asparagin, glutamin
Enzymy - oxidasa, katalasa, amylasa, bradykinasa, celulasa, lipasa, aliinasa, fosphatasa, kreatinfosphokinasa, dehydrogenasa, SGO-transaminasa, SGP-transaminasa
Minerály - vápník, draslík, magnesium, sodík, měď, železo, zinek, mangan
Monosacharidy a polysacharidy - acemannan, arabinosa, galaktosa, glukosa, manosa, rhamnosa, xylosa, kyselina hexuronová, kyselina glukuronová, kyselina galakturonová, celulosa
Steoroly - campesterol, lupeol, beta-sitosterol
Vitaminy - vitamin A, B1, B2, B6, stopy B12, C, PP, E, kyselina folová, niacin, cholin

Vedle nejznámější aloe vera si můžete vybrat i z okrasnějších druhů, například aloe somaliensis, která je bíle mramorovaná a vytváří červené trubkovité květy. Nebo aloe flow, která má tmavě zelené listy s bílou kresbou.

Autor: Eve

Aloe – rostlina, která pomáhá. Aloe vera a jeho využití jako lék. Zdraví prospěšné složky, které aloe vera obsahuje. Proč pěstovat aloe vera..
Zdravá výživa

 306 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Martin|31.07 2016 00:52
V článku je zmíněno, že aloe vera gel pomáhá při cukrovce. Nevím, jestli je to mezi diabetiky všeobecně známo, ale kdysi provedl Dr. Agarwal rozsáhlou studii na zhruba 3000 diabeticích. Podával jim větší dávky aloe vera gelu společně s vlákninou a výsledkem bylo snížení cukrovky u 94% z nich. Podrobněji je to popsáno třeba tady:

http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0002.html

Třeba ta informace někomu pomůže.

Martin
Odpovědět
 6