Zdraví

10 známek toho, že trpíte nedostatkem bílkovin

18.05 2020|Zdravá výživa
10 známek toho, že trpíte nedostatkem bílkovin

Bílkoviny jsou základní složkou, která zajišťuje funkčnost našeho tělo. Poté, co je naše tělo stráví, z nich vznikají dlouhé řetězce aminokyselin, které jsou důležité pro různé tělesné funkce.

Bílkoviny jsou součástí každé buňky v těle. Tělo je používá k budování a opravám tkání, výrobě enzymů, hormonů a dalších tělesných chemikálií. Kromě toho také pomáhají při budování kostí, svalů, chrupavek, kůže a dokonce i krve. Na rozdíl od sacharidů a tuků naše tělo bílkoviny neukládá. Z toho důvodu je důležitý pravidelný přísun potravin bohatých na bílkoviny. Protein pochází z různých zdrojů, včetně masa, mléka, ryb, sóji, vajec, fazolí, luštěnin a ořechových másel.

Odborníci doporučují přijmout přibližně 10-30 % ze svého denního přísunu kalorií v podobě bílkovin. Na každý kg tělesné hmotnosti byste měli přijmout 0,8-2 g bílkoviny v závislosti na zdravotním stavu a výdeji energie. Pokud se vám denně nedostává dostatečného množství bílkovin, můžete začít trpět na různé zdravotní potíže. Zdraví zdraví pro vás připravilo přehled 10-ti znamení, které svědčí o nedostatku bílkovin.

1. Svalová slabost

Náhlá svalová slabost nebo bolest může být znamením, že vaše strava postrádá doporučené množství bílkovin. Bílkoviny jsou palivem pro naše svaly. Pokud jich máme nedostatek, naše tělo trpí. To může být problém zejména u mužů s přibývajícím věkem. Ti se potýkají s přirozeným úbytkem svalové v hmoty v důsledku stárnutí a pak ještě v důsledku nedostatku proteinu.

Navíc, bílkoviny hrají klíčovou roli v procesu, při kterém vaše tělo absorbuje další životně důležité živiny, jako je například železo a vápník. Obě tyto živiny potřebujeme pro celkové zdraví svalů a kloubů.

2. Poškozené a vypadávající vlasy

Naše vlasy se skládají převážně z bílkoviny zvané keratin. Aby vlasy rostly, potřebují odpovídající dávku bílkovin. Pokud ji tělu nedodáme, začne šetřit a používání bílkovin omezovat. To vede k vypadávání vlasů. Kromě toho je velmi pravděpodobné, že nedostatek bílkovin také zhorší kvalitu vlasů, které se stanou suché a křehké.

3. Časté chutě

Dalším znamením, že našemu tělu chybí bílkoviny, jsou časté chutě na jídlo. Ti, kteří nemají dostatečný přísun bílkovin, často touží po sladkostech. Tyto chutě se mohou vyskytovat náhle a klidně i častěji, a to i po jídle, kdy se bez sladkého necítíte úplně spokojeně.

To se děje proto, že místo dostatku bílkovin konzumujete potraviny s vysokým obsahem sacharidů a cukrů. Sacharidy i cukr mohou způsobit, že hladina cukru v krvi se vyšplhá na svůj vrchol vy budete častěji pociťovat hlad. Na druhou stranu proteiny jsou hůře stravitelné, takže se můžete cítit plně a nabuzeně. To pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a regulovat hlad.

4. Udržování tekutin

Otoky, zejména pak ty v dolní části těla, jsou dalším znakem nedostatku bílkovin. Proteiny hrají důležitou roli v udržování tekutin, které se kvůli zadržování soli a vody v cévách hromadí v tkáních, zejména v oblasti nohou a kotníků. Bez dostatečného přísunu bílkovin mohou tyto látky prosakovat do okolních tkání a způsobovat otoky nohou, které mohou být velmi nepříjemné.

5. Snížená funkce imunitního systému

Nízká úroveň bílkovin ve stravě může způsobovat větší náchylnost k nemocem. Proteiny pomáhají správnému fungování našeho imunitního systému, protože imunitní buňky jsou většinou vytvářeny z bílkovin.

Protein vytváří bílé krvinky, protilátky, krevní proteiny a řadu imunitních molekul, včetně interleukinů a cytokinů. Všechny tyto molekuly napadají cizí útočníky. Nedostatek bílkovin může ohrozit schopnost těla produkovat dostatek imunitních molekul, a tím oslabit imunitu. To může vést k častým a závažným infekcím a nemocem.

6. Slabé a křehké nehty

Slabé a křehké nehty jsou jedním z prvních příznaků toho, že našemu tělu chybí bílkoviny. Nehty tvoří laminované vrstvy bílkoviny zvané keratin. Z toho důvodu je pro silné a zdravé nehty dostatečný příjem bílkovin nutností. Nedostatek proteinu může také vést k trhlinám, defektům a infekcím nehtů.

7. Mozková mlha

Proteiny jsou důležité pro mnoho aspektů zdravého neurologického fungování. Jejich nedostatek se může projevovat špatným soustředěním, nedostatkem motivace, problémy s učením, depresemi a úzkostmi. Tyto problémy jsou spojovány s tzv. mozkovou mlhou, která se projevuje náhlými výbuchy duševní energie, které následuje "mlha". Naopak dostatek bílkovin ve stravě může zvýšit pracovní výkon, stejně jako učení a motorické dovednosti.

8. Špatný spánek

Náš mozek řídí veškeré hormony potřebné pro dobrý spánek. Když naše tělo postrádá proteiny, které jsou důležité pro správnou funkci mozku, vede to k hormonální nerovnováze, která bude mít v konečném důsledku vliv na náš spánek.

Špatný spánek ještě zhorší bolest svalů a celého těla, kterou nedostatek bílkovin také způsobuje. Odborníci doporučují jíst potraviny obsahující bílkoviny před spánkem pro lepší produkci tryptofanu a serotoninu, jež pomáhají stabilizovat hladinu glukózy v krvi.

9. Nepravidelný menstruační cyklus

Správná a vyvážená strava hraje důležitou roli při udržování zdravého menstruačního cyklu. Jakýkoliv nedostatek ve výživě, včetně nízkého přísunu bílkovin, může vést k nepravidelné menstruaci.

Strava s nízkým obsahem proteinů a vysokým obsahem cukru a sacharidů může přispět ke vzniku zánětu, únavy a přibývání na váze. Všechny tyto faktory mohou vést k narušení hormonální rovnováhy. Jakýkoliv druh nerovnováhy ženských hormonů může vést k nepravidelnému menstruačnímu cyklu.

10. Změny nálad

Nedostatek bílkovin ve stravě může být příčinou náladovosti. Protein nás nasycuje a vede ke stabilní krevní hladině cukru, která brání energetickému kolísání. To je důležité, protože v případě, že nemáme stabilní hladinu cukru v krvi, může se objevit náhlé kolísání nálady v závislosti na cukru. Látky jako dopamin a noradrenalin, které jsou zodpovědné za to, že se cítíme šťastní, jsou vyrobeny z bílkovin. Aby mozek mohl produkovat dostatek těchto látek, je třeba zahrnout do své stravy kvalitní zdroje bílkovin.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kolik gramů bílkovin je třeba denně sníst, abychom byli zdraví?
8 důvodů, proč do stravy zahrnout potraviny bohaté na bílkoviny

Autor: Mak

10 známek toho, že trpíte nedostatkem bílkovin. Dlouhotrvající nedostatek bílkovin ve stravě může způsobit vážné zdravotní problémy. Vyhněte se jim s námi.
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ