Zdraví

7 fází Alzheimerovy choroby

23.03 2018|Nemoci
7 fází Alzheimerovy choroby

Chcete–li lépe porozumět a podpořit blízkého člověka, který trpí Alzheimerovou chorobou, zjistěte si více o sedmi stádiích této poruchy.

Fáze 1: Napohled normální chování

Na úplném počátku choroba není doprovázena žádnými náznaky nebo alarmujícími příznaky. Pouze pozitronová emisní tomografie (PET scan) může detekovat abnormality v mozku.

Fáze 2: Nepatrné změny

V chování blízkého člověka stále nemůžete pozorovat nic rušivého, ale zároveň si můžete všímat drobných změn, které nemusí poznat dokonce ani doktor. Člověk si nedokáže vzpomenout na nějaké slovo nebo začne nesprávně ukládat věci. V této fázi Alzheimerovy choroby symptomy nezasahují do schopnosti normálně pracovat a nezávisle žít. Tyto změny však mohou být spojeny s typickými změnami souvisejícími s věkem, a ne s Alzheimerovou chorobou.

Fáze 3: Mírné zhoršení stavu

V této fázi můžete zaznamenat změny v chování a přemýšlení blízkého člověka. Zapomíná, co právě přečetl. Zadává znova a znova tu samou otázku. Stále častěji se u něj objevují potíže s plánováním nebo organizací. Nemůže si vzpomenout na jména nových známých. V této fázi se můžete stát jeho „pamětí“: připomínáte mu platbu účtů a účast na plánovaných schůzkách. Můžete mu také doporučit jít na důchod a pomoci s právními i finančními náležitostmi.

Fáze 4: Znatelné zhoršení stavu

Během této fáze Alzheimerovy choroby se objevují problémy s mentální aktivitou, které jste si všimli už ve 3. fázi. Objevují se nové příznaky. Vám blízký člověk může začít zapomínat fakta o sobě, jaký je měsíc nebo rok. Objevují se u něj problémy při vaření jídla a dokonce i při objednávání jídel z menu.

Fáze 5: Výrazné zhoršení stavu

Váš blízký může zapomenout, kde se nachází nebo kolik je hodin. Může zapomenout to, kde žije, své telefonní číslo nebo jakou školu navštěvoval. Neumí si poradit s výběrem oblečení na danou sezonu.

Můžete mu pomoci tím, že mu předem připravíte oblečení, které si má obléci, aby se mohl obléci sám a zachoval si tak pocit nezávislosti. Pokud se stále ptá na tu stejnou otázku, vždy mu odpovězte klidným hlasem. Možná opakuje otázku ne proto, aby dostal odpověď, ale aby se ujistil o vaší přítomnosti a pozornosti. Dokonce, i když si vámi blízká osoba nepamatuje fakta nebo detaily, stále může vyprávět příběhy. Povzbuzujte ho k tomu, aby využil svou představivost.

Fáze 6: Silné zhoršení stavu

S rozvojem Alzheimerovy choroby může váš blízký rozpoznat obličeje, ale při tom zapomínat jména. Může si plést lidi, například si myslet, že jeho žena je jeho matka. Může mít bláznivé stavy, kdy například bude chtít jít do práce, kde už dlouhý čas nepracuje. Možná ho budete muset doprovázet na toaletu. Udržovat konverzaci se stane složitější, ale stále můžete pokračovat v komunikaci prostřednictvím emocí: lidé s Alzheimerovou chorobou milují poslech hudby, rádi poslouchají, když jim někdo čte knihu nebo si s nimi prohlíží staré fotografie. .

Fáze 7: Kritické zhoršení

Většina základních schopností v této fázi začíná postupně mizet, včetně schopnosti jíst, chodit, sedět. Svého blízkého můžete krmit tekutou, pro polykání lehkou stravou, pomáhat držet lžíci a kontrolovat dostatek tekutin. To je velice důležité, protože v této fázi pacienti s touto nemocí neumí určit, kdy mají žízeň.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alzheimerova choroba a její příčina a příznakyAutor: Tar

7 fází Alzheimerovy choroby. Fáze Alzheimerovy choroby vám mohou pomoci u vašich blízkých včas rozpoznat, kdy u nich nemoc začíná.
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ