Zdraví

9 příznaků hyperfunkce štítné žlázy

28.04 2018|Nemoci
9 příznaků hyperfunkce štítné žlázy

Hyperfunkce štítné žlázy znamená, že klíčová část vašeho endokrinního systému, konkrétně štítná žláza, která hraje velkou roli v metabolismu vašeho těla, funguje až příliš, což může znamenat zdravotní komplikace. Tady je osm příznaků, které vám mohou naznačit, že máte problém s hyperfunkcí štítné žlázy.

1 Nervozita

Hyperfunkce štítné žlázy má velký vliv na nervovou energii, což se může zdát ještě výraznější, pokud obvykle nejste úzkostní. Pokud u vás není nervozita, úzkost a podrážděnost běžným životním stylem, zbystřete. Zvláště, pokud k těmto stavům dochází bezdůvodně. Mohou se objevit také problémy s koncentrací. Pokud se u vás projevuje ještě nějaký z následujících příznaků, požádejte svého lékaře o kontrolu štítné žlázy.

2. Únava

Nadprodukce hormonů může způsobovat nezvyklé vyčerpání a únavu. Jedním z projevů hyperfunkce štítné žlázy jsou i potíže se spánkem. Problémy se spánkem můžete mít také kvůli stresu z rychlého pulsu, vyššího krevního tlaku, průjmu, třesu, úzkostí a dalších příznaků hyperfunkce štítné žlázy.

3. Zvýšená chuť k jídlu a úbytek váhy

S nadměrnou funkcí štítné žlázy je spojena i mimořádná chuť k jídlu. Kvůli hypertyreóze se může zvýšit množství jídla, které jíte, ale současně můžete náhle zhubnout. Klesající váha bez jakéhokoliv změny ve stravě obvykle není dobrým znamením, ale ne vždy musí jít hypertyreózu. Průjem nebo časté pohyby střev jsou také příznaky nadměrně aktivní štítné žlázy.

4. Nepravidelný tlukot srdce nebo bušení

Podle Harvard Medical School může příliš mnoho hormonů štítné žlázy způsobit abnormální srdeční rytmy. Jednou z nejčastějších abnormalit je rychlejší klidová srdeční frekvence, lékařský známá jako sinusová tachykardie. Tento stav může způsobit, že srdeční frekvence bude dosahovat nejméně 100 úderů za minutu. Průměrná srdeční frekvence dospělého člověka je mezi 60-100. Dalším problémem, který může nastat, je fibrilace síní, což je situace, kdy horní komory srdce nejsou synchronizovány se spodními komorami.

5. Vysoký krevní tlak

Hyperfunkce štítné žlázy může vést k sekundární hypertenzi. Vysoký krev může být ale i důsledkem příliš malého množství hormonů štítné žlázy, tedy hypotyreózy.

6. Ztráta vlasů

Křehké vlasy, které vypadávají, mohou být také spojeny s problémy se štítnou žlázou. Je to proto, že hormony štítné žlázy kontrolují tolik tělesných funkcí, včetně zdravého růstu vlasů. Vypadávání vlasů kvůli hypertyreóze se může projevit až několik měsíců po nástupu samotné nemoci. Kromě křehkých vlasů vás může začít trápit také svědění nebo suchá pokožka hlavy. Nehty mají zhoršenou kvalitu, jsou lomivé a rýhované. Může se objevit i vypadávání obočí ze zevní strany tváře. U žen dochází také ke změně v menstruačním cyklu.

7. Nesnášenlivost vůči teplu

Specifický hormon tyroxin, produkovaný štítnou žlázou, může zvýšit váš metabolismus, což vede ke zvýšení tělesné teploty. To může vést k tomu, že budete v normální místnosti cítit větší teplo nebo pocítíte více tepelného stresu v horkých dnech. Stavy často provází pocení. Na obličeji lze někdy spatřit návaly rudnutí. K tepelné intoleranci může přispívat více faktorů. Pokud víte, že máte hyperaktivní štítnou žlázu, můžete si pomoci tím, že snížíte příjem kofeinu, který také zrychluje spalování energie.

8. Neplodnost

Neplodnost je spojena jak s hypertyreózou, tak s hypotyreózou. Problémy s otěhotněním mohou signalizovat nadměrnou aktivitu štítné žlázy, která narušuje ovulaci. V těhotenství je vyšší sklon k potratům a proto, je v jeho průběhu správná léčba nezbytná.

9. Struma

Při hypertyreóze se štítná žláza častokrát viditelně zvětšuje a vzniká tzv. struma, což je otok v přední části krku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 příznaků a symptomů hypofunkce štítné žlázy
Štítná žláza a její nemociAutor: liv

10 příznaků hyperfunkce štítné žlázy. Trápí vás únava, návaly horka, nervozita, zvýšená chuť k jídlu, ale zároveň úbytek váhy, vypadávání vlasů, vysoký tlak nebo bušení srdce?
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ