Zdraví

Chronická rýma může způsobit vážné komplikace

07.11 2015|Nemoci
Chronická rýma může způsobit vážné komplikace

Akutní rýma trvá 7-14 dní. Pokud však onemocnění pokračuje déle jak 14 dní, stává se z ní už chronické onemocnění, které vám může způsobit řadu vážných komplikací.

Jak poznáme, že už se jedná o chronickou rýmu?

Každý z nás jistě moc dobře zná rýmu - velmi nepříjemné onemocnění dýchacích cest, které se projevuje pocitem ucpaného nosu, zhoršeným dýcháním, sekreci z nosu a únavou. V tomto podzimním počasí se stává obětí rýmy velká část obyvatel. Je to dáno změnou počasí a často i sníženou imunitou lidí. Jakmile se rýma objeví, je důležité zvýšit příjem vitamínů. Vhodné je navštívit solnou jeskyni a užívat dle návodu nosní kapky, které pomáhají snížit otok sliznice a uvolnit ucpané nosní průduchy. V případě, že rýma do 14 dnů neodezní, navštivte lékaře. U chronické rýmy jsou zúžené nosní průduchy, ale už ne sekrecí, nýbrž chronicky zduřelou a oteklou sliznicí nosní. Rýma se často podceňuje a následkem špatné léčby akutní formy se nemoc stane chronickou, a ta sebou nese řadu zdravotních nepříjemností a komplikací.

Jaké komplikace vám může chronická rýma způsobit:

  • Časté chrápání
  • Opakované záněty vedlejších dutin
  • Poruchy spánku
  • Chronický únavový syndrom
  • Bolesti hlavy a migrény
  • Ztráta čichu
  • Chronický zánět průdušek a astma

Léčba chronické rýmy

Chronická rýma se léčí zejména posilováním imunity a pravidelnými výplachy nosu. Doporučuje se dlouhodobý pobyt u moře. Některé formy chronické rýmy lze léčit laserem. Laserová mukotomie je zákrok, při kterém lékař laserem odstraní zbytnělou nebo poškozenou sliznici nosu a tím uvolní nosní průduchy. Zákrok se provádí v lokální anestezii. Při hojení se sliznice regeneruje a vytváří se nová, zdravá.

Autor: Liv

Chronická rýma může způsobit vážné komplikace. Akutní rýma trvá 7-14 dní. Pokud však onemocnění pokračuje déle jak 14 dní, stává se z ní chronická rýma. Léčba chornické rýmy..
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ