Zdraví

Revmatoidní artritida a nárok na invalidní důchod

07.11 2015|Nemoci
Revmatoidní artritida a nárok na invalidní důchod

Revmatoidní artritida se v České republice vyskytuje u 0,8% populace. Jedná se o velmi nepříjemné onemocnění, které je často důvodem pro přiznání nároku na invalidní důchod.

Revmatoidní artritida může značně znepříjemnit život

Revmatoidní artritida je velmi nepříjemné zánětlivé onemocnění, které se projevuje silnou bolestivostí kloubů. Časem dochází k trvalému poškození nejen kloubů, ale také ostatních tělesných orgánů. Toto onemocnění značně znepříjemňuje život všem, kteří touto chorobou trpí a často také bohužel zkracuje nemocným délku jejich života (průměrně o 6 – 7 let). Není výjimkou, že touto chorobou lidé začínají trpět již ve velmi mladém věku.

Za zkoušku nic nedáte

Pokud vám onemocnění revmatoidní artritidou znepříjemňuje život natolik, že nejste schopni zvládat vaše zaměstnání, měli byste se obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení v příslušném obvodě vašeho bydliště. Zde s vámi úředníci sepíší žádost o invalidní důchod. Po vyřízení žádosti obdržíte tiskopis, se kterým navštívíte svého ošetřujícího lékaře. Ten do tiskopisu vyplní potřebné informace, které budou dále předány posudkové komisi. Zde se již rozhodne, zda vám nárok na invalidní důchod bude přiznán či nikoliv. Revmatoidní artritida si přiznání invalidního důchodu ve většině případů opravdu zasluhuje. Ne vždy však posudková komise o přiznání invalidního důchodu rozhodne kladně. Někteří pacienti, kteří mají tuto chorobu již značně rozvinutou, bohužel opakovaně dostávají od posudkové komise zamítnutí nároku. Jiní mají naopak štěstí, neboť velmi často závisí na složení komise a jiných okolnostech. Proto není důvod žádost o invalidní důchod na revmatoidní artritidu odkládat. Buďto to vyjde nebo ne a za zkoušku nic nedáte.

Přiznání nároku na invalidní důchod

Přiznání nároku na invalidní důchod se v případě revmatoidní artritidy řídí obdobnými pravidly jako v případě ostatních onemocnění. Při poklesu pacientovy výkonnosti o 35% - 49%, vzniká nemocnému nárok na invalidní důchod 1. stupně. Pokles pracovní výkonnosti o 50% - 69% bývá důvodem pro přiznání invalidního důchodu 2. stupně a 70% pokles pracovní výkonnosti bývá hodnocen invalidním důchodem 3. stupně, což je plný invalidní důchod. Výše invalidního důchodu je stanovena rovněž stejným způsobem, jako u ostatních onemocnění. Invalidní důchod je tvořen tzv. základní a procentní výměrou. Výše základní výměry je v roce 2014 stanovena na 2 340 Kč. Jedná se o částku, která je jednotná pro všechny osoby pobírající invalidní důchod (všechny stupně invalidity). Výše procentní výměry je závislá na předchozím výdělku pacienta a délce doby, po kterou byl pacient pojištěn. Výše procentní výměry je v případě invalidního důchodu 1. stupně stanovena na 0,5% z výpočtového základu za každý rok pojištění. V případě 2. stupně invalidity je procentní výměra stanovena na 0,75% a v případě invalidity 3. stupně dokonce na 1,5% z výpočtového základu.


Autor: MarS

Máte revmatoidní artritidu a rádi byste uplatnili nárok na invalidní důchod? Neváhejte a o invalidní důchod si požádejte neboť revmatoidní artritida je důvodem...
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Renata|19.02 2020 13:35
Dobry den,rada bych se zeptala,jiz 5let dochazim k lekari který me zjistil rev.artitidu II.stupne,mam nasazeny MTX ale nemoc se nelepsi,uz jsem byla u lekare v Jicine ohledne biologicke lecby,ale skoro další rok me honi jen po vysetreni a stále nic se nedeje,mam prave zapesti bez chrupavky a tezkou artritidu,uz 5mesic jsem na neschopence ohledne omezeni na praci,mohu zadat o castecny duchod?Dekuji moc
Odpovědět
 36