Zdraví

Crohnova chroba a invalidní důchod

07.11 2015|Nemoci
Crohnova chroba a invalidní důchod

Crohnova choroba je velmi závažné a nepříjemné onemocnění, které bývá v některých případech uznáváno jako důvod pro přiznání invalidního důchodu.

Co je Crohnova choroba?

Crohnova choroba je chronické onemocnění, které se projevuje záněty v různých částech trávícího traktu. Záněty nejčastěji napadají oblasti tenkého a tlustého střeva a místa, kde se tato dvě střeva propojují. Crohnova choroba je typická pro obyvatele vyspělých zemí na severní části zemské polokoule. V České republice každým rokem onemocní Crohnovou chorobou průměrně sedm obyvatel z počtu 100 000. Příznaky této nemoci jsou únava, rychlé hubnutí, průjmy, zvýšená teplota, silné bolesti v podbřišku, záněty kloubů apod. V některých případech mohou být bolesti při Crohnově chorobě tak nepříjemné a silné, že je zapotřebí pacienta ponechat na invalidním důchodě.

Přiznání invalidního důchodu v případě Crohnovy choroby

Přiznání invalidního důchodu se v případě Crohnovy choroby řídí obdobnými pravidly jako u ostatních onemocnění. To znamená, že pokud toto onemocnění pacienta vážně omezuje při výkonu jeho práce, může mu být přiznána buďto částečná, nebo plná invalidita. Závažnost stavu pacienta posuzuje lékař, který se rovněž podílí na hodnocení toho, do jaké míry poklesla v důsledku onemocnění pacientova pracovní výkonnost. Při poklesu pacientovy výkonnosti o 35% - 49%, vzniká nemocnému nárok na invalidní důchod 1. stupně. Invalidita 2. stupně bývá přiznávána pacientům, jejichž pracovní výkonnost poklesla o 50% - 69%. Pokles pracovní výkonnosti nad 70% je již důvodem pro přiznání invalidity 3. stupně, tedy plné invalidity.

Výše invalidního důchodu z důvodu Crohnovy choroby

Výše invalidního důchodu u Crohnovy choroby se počítá rovněž stejným způsobem jako v případě ostatních onemocnění. Celková částka invalidního důchodu je tvořena základní a procentní výměrou. Základní výměra je v roce 2014 stanovena na 2 340 Kč a je shodná pro všechny stupně invalidity. Na rozdíl od základní výměry je výše procentní výměry zcela individuální. Závislá je na předchozím výdělku pacienta a délce doby jeho pojištění. V případě invalidního důchodu 1. stupně je procentní výměra stanovena na 0,5% z výpočtového základu za každý rok pojištění. Procentní výměra je u 2. stupně invalidity dokonce 0,75% a u invalidity 3. stupně 1,5% z výpočtového základu.

Autor: MarS

Crohnova choroba a invalidní důchod. Co je to Crohnova choroba? Jak probíhá přiznání invalidního důchodu v případě Cronovy choroby. Kolik s Cronovou chorobou můžete...
Zdravá výživa

 306 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
vasil gazik|14.09 2016 17:01
Mam crohnouvu nemoc sem 2 stupen invalidnym duchodu ale nepobiram penize zadne jak je to mozny dekuji za odpoved co mam delat
Odpovědět
 15 
Laddi|23.11 2017 09:30
Dobrý den, pravděpodobně je to tím, že jste si nehradil sociální pojištění...
Odpovědět
 -1 
marketa|29.09 2019 19:25
pravděpodobně si budete muset dokoupit roky, což je sprostota na entou, hlavně u těžce nemocných lidí...
Odpovědět
 0