Zdraví

Meningokok - strašák, který může způsobit smrt do několika hodin

07.05 2023|Nemoci
Meningokok - strašák, který může způsobit smrt do několika hodin

Meningokoková infekce má velmi rychlý a dramatický průběh. K velmi vážnému stavu dochází z plného zdraví, mnohdy již po několika hodinách. Ohrožení jsou nejčastěji malé děti a dospívající. Každý rok napadne zákeřné meningokokové onemocnění v Česku více jak 100 lidí a dle statistik 9 % z nich závažné chorobě podlehne.

Co je to meningokok

Meningokok je bakterie, která žije v nosohltanu u 10-12% zdravé populace. Tito lidé většinou neonemocní, ale jsou přenášeči a můžou být hrozbou pro ostatní. Jakmile tato nebezpečná bakterie napadne obranné bariéry lidského těla, dochází k životu nebezpečným zdravotním problémům. Meningokok vyvolává v těle nebezpečnou reakci, hnisavý zánět mozku nebo meningokokovou sepsi, což je otrava krve s poškozením orgánů.

Kdo je v ohrožení

Z hlediska nákazy patří k nejrizikovější skupině mladiství a děti do čtyř let. Častou příčinou je pobyt v cizím prostředí - dětský tábor, škola v přírodě, diskotéky, kluby nebo studentské koleje . Bakterie se přenáší podobně jako chřipka, kapénkovou infekcí. Dochází tak nejčastěji líbáním, kýcháním a kašlem. Jejich šíření napomáhá velká koncentrace lidí, mimo jiné i školní prostředí. U malých dětí může dojít k přenosu také při olizování hraček. K rizikovým faktorům, které mohou chorobu spustit, se řadí například stres, nadměrná fyzická zátěž či prochladnutí, alkohol, drogy, kouření jak aktivní tak pasivní.

Příznaky meningokokové infekce

První příznaky jsou těžko rozlišitelné od obyčejné virózy. Během několika hodin však nastává z plného zdraví vážný klinický stav. Proto by se neměl podceňovat stav, kdy nemocný trpí vysokou horečkou, která neklesá. Velkou roli v záchraně života hraje čas, čím dříve se postižený dostane do lékařské péče, tím má větší šanci na přežití a minimalizaci následků. Inkubační doba je relativně krátká, pohybuje se v rozmezí od 1 do 8 dní.

Pro začátek infekce jsou typické následující projevy:
  • celková nevolnost,
  • zvracení, průjem,
  • vysoká teplota,
  • zimnice,
  • velmi silné bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Poté nastupují další příznaky:
  • ospalost, zmatenost,
  • ztuhlost šíje,
  • červené, červenofialové skvrnky, které se rychlým tempem šíří a rozrůstají,
  • poruchy vědomí, křeče
  • u miminek vyklenutí fontanely.

Léčba meningokokové infekce

Následky útoku meningokoka jsou vážné. Téměř u většiny případů zanechá prodělané onemocnění trvalé následky, které mohou být lehčího i vážnějšího formátu. Zánětem bývají postiženy i ostatní orgány, mozek, plíce, játra, srdce, nadledviny. Objevuje se i postižení sluchu, zraku, epilepsie, poškození mozku, v nejhorším případě i smrt asi 9% případů. Průběh onemocnění je tak vážný, že léčba musí být nasazena okamžitě na jednotce intenzivní péče. Podávají se velmi silná antibiotika, kortikoidy a infůzní roztoky, aby se udržela funkčnost krevního oběhu.

Pokud máte i jakékoli sebemenší podezření na meningokokovou infekci, je nutné vždy vyhledat lékaře. Jedině včasná reakce, správná diagnóza a urychlená léčba mohou zabránit fatálním důsledkům a nepříjemným následkům.

Očkování proti meningokoku

V České republice se nejčastěji vyskytuje meningokokové onemocnění skupiny B a C. Proti skupině B neexistuje očkování, proti skupině C ovšem účinně očkovat lze. Očkovat se mohou děti od 2 měsíců až po dospělé. Vakcína zaručuje desetiletou ochranu před meningokokem typu C. Některé pojišťovny na toto očkování přispívají.

Autor: Liv

Meningokok, je bakterie, přenášená stejne jako chřipka, kapénkovou infekcí. Ohrožuje malé děti, dospívající,ale i dospělé. 9% případu onemocnění meningokokem, končí smrtí.
Zdravá výživa

 307 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ