Zdraví

Příznaky a projevy infekce HIV

05.04 2017|Nemoci
Příznaky a projevy infekce HIV

V roce 2014 byla zveřejněna zpráva UNAIDS, která tvrdí, že po celém světě žije s virem HIV 35 milionů lidí. Z toho 19 milionů vůbec netuší, že virus mají. Do konce roku 2015 se pak počet postižených HIV zvýšil na 36,7 milionů.

Skutečnost, že tolik lidí si není vědomo, že jsou nositeli viru HIV, nám říká dvě velmi důležité věci. Za prvé, HIV nemá jedinečné příznaky, které by nám jej pomohly identifikovat v počátečních fázích. A za druhé, mnoho lidí šíří virus, aniž by o tom vědělo, takže vždy existuje nebezpečí, že se může virem HIV nakazit kdokoliv z nás.

Co je HIV infekce?

HIV nebo také virus lidské imunitní nedostatečnosti napadá imunitní systém v lidském těle. K HIV infekci dojde v případech, že je tělo vystaveno viru, který je přenášen především prostřednictvím 4 infikovaných tělních tekutin - sperma, vaginální tekutiny, krev a mateřské mléko. Infekce se nakonec vyvine do AIDS, což je v překladu Syndrom získaného selhání imunity.

Projevy a příznaky infekce HIV

Infekci HIV nelze identifikovat na základě samotných příznaků, protože příznaky podobné chřipce, kterými se virus projevuje v raném stádiu, jsou obecné. Navíc, asi 20 % lidí nakažených virem HIV nemusí mít vůbec žádné příznaky. Další symptomy, které jsou také nespecifické, se objeví až o mnoho let později, když se onemocnění přemění na AIDS.

Pro zjištění infekce HIV je nutné provést test. V současné době jsou testy již efektivnější a kontrolují množství protilátek a virové zátěže, tedy množství viru v tělních tekutinách. Ty jsou přítomny ve větším počtu v krvi než ve slinách. Takže krevní test je spolehlivější než test slin.

Příznaky HIV v akutní fázi (1. fáze)

První fáze HIV trvá asi 2-6 týdnů poté, co jste byli vystaveni viru HIV. První příznaky jsou podobné chřipce - horečka, zimnice a bolest v krku. Objeví se asi 42 dnů po infekci. I když by se mohlo během tohoto období ukázat, že váš test HIV je negativní, máte největší šanci, že jste přenašečem této choroby. V první fázi HIV je totiž v těle velmi vysoká koncentrace viru a tělo dosud nemá dostatečné množství protilátek k boji.

Sérokonvence - první příznaky

Když tělo začne produkovat protilátky pro boj s virem a snaží se ho odstranit, projevuje se to příznaky podobnými chřipce. Tento proces je známý jako sérokonverze. Tyto příznaky mohou trvat od 14 dnů až do konce 10 týdnů. Pokud váš sérokonverzní stav je kritický a trvá delší dobu, pak nemoc pravděpodobně postupuje rychle. Mezi hlavní příznaky patří:

 • Horečka
 • Zimnice
 • Bolest hlavy
 • Bolest krku
 • Bolest svalů
 • Vyrážka na břiše, rukou, nohou a tváři
 • Zduření lymfatických uzlin v krku, v podpaží a tříslech
 • Únava
 • Noční pocení
 • Nevolnost, zvracení
 • Průjem
 • Zvětšení jater nebo sleziny

Příznaky HIV během asymptomatické fáze (2. fáze)

Druhá fáze je inkubační doba viru a virus se reprodukuje velmi pomalu. Mezi jediné příznaky patří zduřelé žlázy a nedostatek krevních destiček. Obvykle to trvá v průměru 10 let po infekci a během této doby se pomalu rozvíjí AIDS.

Vzhledem k tomu, že virus ještě nezvládl přemoci váš imunitní systém, tak budete fungovat i vypadat celkem dobře. Pokud si v této fázi uděláte test HIV, ukáže se již jako pozitivní. Ale můžete si všimnout i jiných příznaků než oteklých žláz a nedostatku krevních destiček v krvi, což je onemocnění známé jako trombocytopenie. Stále můžete HIV přenášet, i když pocházíte léčbou.

Projevy HIV během symptomatické fáze (3. fáze)

HIV infekce postupuje a ničí stále víc a víc CD4 buněk. Díky tomu je vaše tělo náchylnější k infekcím. Ty mohou trvat déle a neustále se vracet. Můžete si všimnout většiny příznaků na kůži a v ústech. Mezi hlavní příznaky patří bakteriální, plísňové a virové infekce, které přetrvávají a opakují se.

Mezi příznaky patří:

Afty
Jazyk, tvrdé a měkké patro a sliznice v tváři jsou potaženy silnou, bílou, tvarohovitou hmotou. Když ji z jazyka seškrábnete, můžete objevit červené a dokonce mírně krvácející skvrny. Tato plísňová infekce ukazuje na to, že váš imunitní systém byl oslaben.

Herpes
Herpes je u osob infikovaných HIV zcela běžný. Červené a bolestivé vředy se objeví v ústech, na genitálu a konečníku. Je to způsobeno virem herpes simplex. Vir ovlivňuje také kůži a sliznice.

Vlasatá leukoplakie
Vlasatá leukoplakie se nalézá na jazyku u imunodeficientních jedinců, nejčastěji u HIV-pozitivních, obzvláště pokud dojde k poklesu hodnot CD4+ T-lymfocytů pod 300/mm3. Jelikož patří mezi časné známky infekce HIV, může být jejím prvním projevem. Jedná se o bělavé, neostré zabarvení sliznice na prvních dvou třetinách hran jazyka , vyskytuje se bilaterálně. Povrch sliznice je zřasený, uspořádaný stejným směrem. Je důležité ji odlišit od chronické traumatizace sliznice jazyka.

Onemocnění dásní
U nakažených virem HIV se často objevují i problémy v ústní dutině, nejčastěji jde o onemocnění dásní typu paradentóza. Rychle rozvíjející paradentóza je způsobena bakteriemi.

Příznaky klinického AIDS (4. fáze)

Pokud infekci HIV neléčíte, a to i po symptomatické fázi, s největší pravděpodobností se do dvou let rozvine AIDS. Normální počet buněk CD4 u zdravého dospělého je v rozmezí 500-1500 buněk/mm3 krve. V tomto konečném stádiu infekce HIV klesne počet CD4 buněk na méně než 200 buněk/3mm.

Vzhledem k tomu, že vaše tělo je nyní zcela vyčerpáno a jeho schopnost bojovat s infekcemi je téměř nulová, začnou se objevovat různé oportunistické nemoci, jako je zápal plic, tuberkulóza nebo rakovina. Častým příznakem této fáze jsou kožní vyrážky. Mezi další příznaky patří:

 • Zvětšená žláza a lymfatické uzliny
 • Rychlý úbytek hmotnosti a ztráta energie
 • Horečka
 • Pocení
 • Herpetické infekce na ústech, genitáliích a řitním otvoru
 • Krátkodobá ztráta paměti
 • Nevyléčitelné zánětlivé onemocnění u žen
 • Pásový opar

Možnosti léčby

Antiretrovirální terapie

HIV infekce není léčitelná, ale antiretrovirová terapie může potlačit množení viru a snížit virovou zátěž, aby se snížilo riziko přenosu. Bez antiretrovirové terapie se pacient s AIDS dožije maximálně 3 roky. Navíc, oportunní infekce mohou tuto dobu ještě o 2 roky snížit.

Post-expoziční profylaxe (PEP)

Post-expoziční profylaxe označuje využití antiretrovirotik po jednorázovém případu vysoce rizikového chování, aby se zabránilo množení viru HIV a jeho šíření v těle. PEP je třeba zahájit co nejdříve, aby byla účinná – a to vždy do 3 dnů od možného vystavení viru. Pokud se domníváte, že jste byli před krátkou dobou vystaveni viru HIV, navštivte co nejdříve lékaře, abyste zjistili, jestli je pro vás PEP vhodná.

HIV a AIDS

HIV infekce není v počátečních fázích AIDS. Ale téměř vždy AIDSem končí, pokud včas nepodstoupíte správný lékařský zákrok. To je důvod, proč je tak důležité objevit infekci v počáteční fázi.Autor: Liv

Příznaky a projevy infekce HIV. Jaké jsou první příznaky viru HIV? Jaké jsou fáze HIV a jejich jednotlivé příznaky? Kdy dochází přeměně na AIDS
Zdravá výživa

 307 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ