Zdraví

Šestá nemoc - příznaky a léčba

09.01 2016|Nemoci
Šestá nemoc - příznaky a léčba

Šestá nemoc se řadí mezi nemoci virového původu. Způsobuje ji lidský herpesvir 6 (HHV 6). Nejčastějšími pacienty s šestou nemocí jsou děti do tří let. Mohou se ovšem nakazit i starší děti. Šestá nemoc je vysoce nakažlivá a nejčastěji ji na děti přenášejí slinami ostatní členové rodiny.

Příznaky šesté nemoci

Šestá nemoc u dítěte začíná náhlou, několikadenní vysokou horečkou (3-5 dnů), která se často pohybuje kolem 40 stupňů Celsia (vysoké horečky postihnou zhruba 30 % malých dětí). Nemoc se zpravidla projevuje jako chřipka. Dítě nemá chuť k jídlu, je podrážděné, ospalé, nemá zájem o hry, může mít slabý kašel nebo vodnatou rýmu. Není nic vyjímečného, když se objeví i lehký zánět hltanu a mírné zduření krčních uzlin nebo průjem. Jakmile horečka klesne, objeví se růžové nebo načervenalé vyrážky. Skvrnitá a lehce vystupující červená vyrážka se nejprve objeví na trupu a pak se obvykle rozšíří na paže, krk, břicho a nohy. Někdy vyrážky zmizí během několika hodin nebo dvou až tří dnů. Maminky si šestou nemoc často pletou se spalničkami nebo zarděnkami.

Léčba šesté nemoci

Zda se jedná o šestou nemoc, může s jistotou určit až lékař. Standardně se při šesté nemoci používají léky na snížení teploty a lékař vám předepíše dostatečné množství tekutin. Pokud má váš kojenec vysokou horečku, není vhodné příliš vyčkávat, protože vysoká horečka může být projevem i jiné, závažnější nemoci. Vysoké horečky jsou typické například při infekci močových cest, zánětu ledvin či mozkových blan. Vysoká teplota u kojence je navíc nebezpečná, protože může způsobit febrilní křeče. Pokud má dítě teplotu vyšší než 39, nebo má febrilní křeče, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Dítě s horečkou se doporučuje omývat vlažnou vodou, nikdy ne však studenou nebo příliš horkou. Vyrážku můžete léčit tekutým pudrem nebo antiseptickou masí, která urychluje zasychání vyrážky, tlumí svědění a brání bakteriální infekci.

V případě šesté nemoci je klíčová vyrážka. Jakmile úplně vytratí, přestává být dítě nakažlivé a může se vrátit do kolektivu dětí.

Autor: Liv

Šestá nemoc - příznaky a léčba. Šestá nemoc se řadí mezi nemoci virového původu. Způsobuje ji lidský herpesvir 6 (HHV 6). Nejčastějšími pacienty s šestou nemocí
Zdravá výživa

 308 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ