Rakovina kůže - příznaky, prevence a léčba
Crohnova choroba - nemoc na celý život
Meningokok - strašák, který může způsobit smrt do několika hodin
PMS - premenstruační syndrom trápí až 80% žen
Až čtvrt milionu diabetiků o své nemoci neví
Psychosomatické onemocnění - příčiny, příznaky a léčba
Šestá nemoc - příznaky a léčba
6 malých zdravotních problémů, které mohou mít vážné následky
9 faktů, které možná nevíte o diabetu
Crohnova choroba - nemoc na celý život
Meningokok - strašák, který může způsobit smrt do několika hodin
PMS - premenstruační syndrom trápí až 80% žen
Až čtvrt milionu diabetiků o své nemoci neví
Psychosomatické onemocnění - příčiny, příznaky a léčba
Šestá nemoc - příznaky a léčba
6 malých zdravotních problémů, které mohou mít vážné následky
9 faktů, které možná nevíte o diabetu
Rakovina kůže - příznaky, prevence a léčba
Rakovina kůže je jedním z nejčastějších typů této obávané nemoci. Odborníci odhadují, že téměř polovina lidí, kteří se dožijí 65 let, bude mít alespoň jeden typ rakoviny kůže.
Co je rakovina kůže a jak vzniká
Rakovina kůže jsou nádorová onemocnění, která postihují pokožku. Liší se od sebe vzhledem a vlastnostmi nádorových buněk, charakterem průběhu. Nádorové onemocnění vzniká v případě, že se normální buňky kůže začnou se nekontrolovaně množit. Hlavní příčinou vzniku rakoviny kůže je nadměrné působení ultrafialového záření na pokožku. Zdrojem UV záření mohou být sluneční paprsky i slunění v soláriu. Mezi další příčiny vzniku rakoviny kůže patří opakované vystavení rentgenovému záření, některým chemickým sloučeninám a radioaktivním látkám. Rakovina kůže může postihnout každého z nás, avšak vyšší riziko mají lidé s blonďatými nebo zrzavými vlasy, světlou kůží a množstvím pih. Záleží také na věku.Projevy rakoviny kůže
Nádory vypadají jako kožní výrůstky různých tvarů i velikostí. Spinocelulární karcinom zpočátku vypadá jako zarudlé místo na kůži, ze kterého vyrůstá tuhý uzlík podobný bradavici., který se pomalu zvětšuje až nakonec „zvředovatí“. Nádor prorůstá do okolí a způsobuje nevzhledné místní defekty. Karcinom z dlaždicových buněk připomíná lesklou kapku vosku na kůži, která se postupně zvětšuje a na svém povrchu vytváří šupinu nebo stroupek, který po odloupnutí zanechává drobný nehojící se vřídek. Vřídek se pomalu zvětšuje a ničí okolní kůži. Melanom vypadá jako obyčejná pigmentová skvrna. Melanom se může vyskytovat také na sliznicích i na oční sítnici. Vzniká maligním zvrhnutím pigmentového znaménka.Diagnostiku provádí nejčastěji kožní lékař na základě klinického vyšetření. Při vyšetření si všímá charakteru, zbarvení, velikosti a umístění kožních výrůstků. Potvrzením diagnózy rakoviny kůže a určení typu konkrétního nádoru je biopsie a histologické vyšetření odebraných vzorků kůže.
Léčba rakoviny kůže
Léčba je nejčastěji chirurgická nebo pomocí lektrokauterizace či zmrazením nádorové tkáně kapalným dusíkem. Cílem léčby je úplné odstranění kožních nádorů. Mezi další možnosti léčby patří odpaření nádoru za použití laseru, ozáření nádoru nebo chemoterapie. U melanomu je kvůli jeho častému šíření obvykle nutné odstranit i spádové lymfatické uzliny. Po chirurgické léčbě musejí být nemocní dlouhodobě sledováni.Druhy rakoviny kůže
Většina kožní nádorů není smrtelná, výjimkou je maligní melanom. Maligní melanom je příčinou více než 75 procent úmrtí na kožní nádory. Jeho buňky se rychle šíří a metastazují po celém těle. Buňky se obvykle usazují v plicích nebo mozku a vytvářejí vzdálené metastázy. Mezi druhy rakoviny kůže patří:- Melanom – nejnebezpečnější typ rakoviny kůže, který je smrtelný. Pokud má běžné mateřské znaménko ohraničené okraje a dojde-li k nerovnostem nebo nepravidelnostem, může se jednat o melanom.
- Spinocelulární karcinom – má vzhled jako pevný červený až šupinatý uzlík, který krvácí nebo vypadá jako opar, který se nehojí. Nejčastěji se vyskytuje na nose, čele, uších, spodním rtu, rukou, pokud je objeven včas, je dobře léčitelný.
- Bazaliom - nejběžnější a nejlépe léčitelný nádor kůže. Šíří velmi pomalu, jeho buňky mohou mít mnoho podob, mohou být ploché, vyvýšené, šupinaté, tělové barvy, hnědé, bílé či podobě voskové jizvy.
- Kaposiho sarkom - nádorové onemocnění kůže, způsobené lidským herpesvirem HHV-8 - Objevuje se hlavně u lidí s oslabeným imunitním systémem. Nádor se může objevit na kůži, v ústní dutině i na jiných sliznicích, vypadá jako zarudlá nebo až nafialovělá skvrna, šířící plošně. Později vznikají uzly tvořené nepravidelnou, hustou sítí cév a okolním vazivem. Nádor je většinou neškodný, nebolestivý, neškodný, pouze u viscerální formy je riziko smrtelného krvácení.
- Merkelův karcinom - se objevuje nejčastěji na hlavě, krku, rukou, nohách, může se objevit také ale i na ostatních částech těla. Jedná se o zhoubný nádor neuroendokrinního charakteru, který vychází z Merkelových buněk. Vypadá jako červenohnědý nebolestivý uzel různé konzistence.
Varovné signály předcházející rakovině kůže
Varovné signály nás upozorňují na vysoké riziko vzniku rakoviny kůže. Pokud se objeví, neměli bychom je podceňovat a měli bychom okamžitě navštívit lékaře. Mezi varovné signály, které předcházejí rakovině kůže, patří malé šupinaté skvrny, zvané solární keratózy. Jejich příčinou je nadměrné slunění. Dalším varovným signálem je solární chetitis. Jedná se o zánět rtu, který se projevuje šupinatými nerovnostmi na rtu, ztrátou ostrého ohraničení mezi rty a kůží. Kožní výrůstek, připomínající roh, mateřské znaménko, zejména nepravidelného tvaru, větší než guma na tužce a které má více barevných odstínů.Prevence rakoviny kůže
Nejlepší prevencí rakoviny kůže je pravidelné samovyšetření kůže a ochrana kůže před nadměrným působením UV záření. Pobyt na slunci je sice zdravý, avšak nadměrné slunění naopak zdraví škodí. Kromě rizika spálení kůže hrozí zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže. Mezi preventivní opatření patří nevstavovat se nadměrně slunci, nenavštěvovat často solária a pravidelně si provádět minimálně jednou měsíčně samovyšetření kůže.Samovyšetření kůže spočívá v důkladném prohlédnutí si všech znamének. Je třeba si všímat nových útvarů na své kůži, pigmentových skvrn i mateřských znamének. Pokud zjistíte jakékoliv změny jejich barvy, velikosti nebo tvaru, navštivte kožního lékaře. Jako prevence proti rakovině kůže pomáhá zdravá strava, ve které nechybí potraviny obsahující antioxidanty či jiné důležité látky, jako jsou např. omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které podporují buněčné dýchání, čímž chrání zdraví buněk. Mezi potraviny s protirakovinným účinkem patří brokolice, olivový olej, lněný olej a lněná semena, rajčata a další potraviny.
Autor liv
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
10 potravin, které mohou být příčinou rakoviny
Rakovina a vitamíny jako prevence
Rakovina tlustého střeva – příznaky, prevence
10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku
20 strašlivých faktů o rakovině
Rakovina kůže - příznaky, prevence a léčba. Jaké jsou druhy rakoviny kůže? Jak se rakovina kůže diagnostikuje a jak se léčí. Jak prosvést samovyšetření
Zdravá výživa
Téma: Rakovina
316
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ