Zdraví

Nedostatek spánku může způsobit i obezitu a cukrovku

07.11 2015|Nemoci
Nedostatek spánku může způsobit i obezitu a cukrovku

Celou třetinu svého života stráví zdravý člověk spánkem. Stále však přibývá těch, kteří by spát chtěli, ale nemohou a jejich tělo pak trpí na nedostatek spánku.

Potřeba spánku dospělých lidí je různá, ale odborníci tvrdí, že pokud spíte méně než 7 hodin má to negativní vliv na mozek a tělo. Lidské tělo má denně potřebu přibližně 3 hodiny mělkého spánku, 3 hodiny hlubokého spánku (NREM fáze) a 2 hodiny snění (REM fáze). NREM fáze slouží k relaxaci svalstva, REM fáze slouží především k duševní relaxaci. Tyto fáze se v noci pravidelně střídají.

Důsledky nedostatku spánku

Při ospalosti dochází k mikrospánku, který má za následek až 20% dopravních nehod. Mikro spánek může probíhat dokonce i s otevřenýma očima. Dalším důsledkem nedostatkem spánku jsou například sklony k depresi. Čím je člověk mladší, tím hlubší důsledky to na něj má. Proto je důležité zejména u dětí dbát na dostatečný spánek. Proti nedostatku spánku bojuje i tělo. Důsledkem je např. neustálý pocit hladu, což vede v dlouhodobém důsledku i k závažné obezitě a cukrovce. Obezita je pak úzce spojena se spánkovou apnoe – což je zástava dechu během spánku. Díky apnoe se pak během noci probudíme až mnoho set krát za noc. Nedostatek spánku snižuje imunitu a jsme tedy daleko náchylnější na různé choroby. Cévy se nám stáhnou a důsledkem špatného oběhu nám je neustále zima a stoupá pravděpodobnost infarktu a to až o 50%.

Jak poznáte nedostatek spánku

Nedostatek spánku se projevit jak únavou, slabostí, tak náladovostí, jsme roztržití a více zapomínáme. Objeví se to i na vaší hmotnosti, která začne kolísat s tendencí přibírání.

Rady pro kvalitnější spánek podle Feng Shuji

  • Dbejte na to, aby za čelem Vaší postele byla stěna, ne volný prostor či okno.
  • V ložnici se vyhněte sytým barvám, jako je červená a oranžová.
  • Dveře z ložnice by se měly otevírat z místnosti ven, ne dovnitř.
  • Nejlépe se vám bude spát, když má vaše postel severojižní orientaci.
  • V ložnici mějte co nejméně nábytku.
  • Vyzkoušejte aromaterapii – uklidňující oleje.
  • Umístěte pod postel rušiče patogenních zón. Pomohou obyčejné kaštany, které umístěte do misky pod postel.


Autor: Liv

Nedostatek spánku může způsobit i obezitu a cukrovku. Nedostatek spánku může způsobit různá vážná onemocnění. Důsledky nedostatečného spánku..
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ