Zdraví

Nepodceňujte onemocnění žaludku

07.11 2015|Nemoci
Nepodceňujte onemocnění žaludku

Onemocnění žaludku jsou v dnešní populaci velmi časté, je to dané uspěchaným životním stylem, stresem, špatnou a nepravidelnou životosprávou a taky genetickými dispozicemi.

"Lidé mají tendence onemocnění žaludku zanedbávat. Bojí se nepříjemného vyšetření. Často mají pocit, že to není tak vážné a časem to přejde. Neuvědomují si však, že někdy už může být pozdě," varují odborníci. Mezi nejčastější onemocnění žaludku patří záněty, žaludeční nebo duodenální vředy a rakovina žaludku.

Zánět žaludku

Toto onemocnění žaludku se projevuje tlakem v epigastriu, nechutenstvím až odporem k jídlu, nevolností, zvracením, nadmutím břicha, plynatostí a průjmem. Příčinou jsou nejčastěji viry či bakterie, které se do těla dostanou špatnou, zkaženou stravou.

U diagnostiky onemocnění tohoto žaludku je důležité odlišit zánět žaludku od salmonelózy. Léčba zánětu je v dietním opatření, pojídat první dny jen suchary, čaj a postupně přidávat rýži, dušené maso. Přechod na klasickou stravu se doporučuje zhruba za týden. Léčba může být doplněna podáváním černého uhlí nebo, což jsou léky schopné vázat toxické látky. Při nadměrném zvracení či průjmu je nutná hospitalizace a doplnění tekutin ve formě infuzí a to zejména u dětí a starších lidí.

Žaludeční a duodenální vředy

V žaludku se tvoří kyselá šťáva, která napomáhá trávit stravu. Stěnu žaludku od kyselé šťávy chrání hled zvaný mucin. Občas může tuto ochrannou vrstvu něco narušit a začne tak docházet k natrávení vlastní stěny žaludku a začne vznikat vřed. Za příčinu tohoto onemocnění žaludku může ostrá strava, alkohol, kouření, hladovění a taktéž bakterie Helicobacter pylori. Žaludečním vředům můžeme tedy předejít pravidelnou pestrou stravou, s minimálním množstvím koření a alkoholu. Příznaky se liší podle umístění vředu.

Příznaky žaludečního vředu:

  • Bolest žaludku po jídle
  • Snížená chuť k jídlu, hubnutí
  • Pálení žáhy


Příznaky duodenálních vředů:

  • Bolest v oblasti žaludku a pod pravým žeberním obloukem před jídlem
  • Dobrý chuť k jídlu s tendencí přibírání na váze
  • Zvracení, pálení žáhy

Vředové onemocnění žaludku a duodena se léčí medikamenty snižující kyselost žaludku, antibiotika proti bakterii helicobakter pylori, pokud je přítomen, úpravou životosprávy, která je velice důležitá. Doporučuje se šťáva ze syrového hlávkového zelí, borůvky, brokolice a banán – tyto potraviny jsou označovány jako ,,protivředové“.

Rakovina žaludku

Na vzniku rakoviny žaludku se podílejí karcinogeny ze stravy, nedostatečné množství vlákniny, nadměrná konzumace soli, alkoholu a kouření. Svůj vliv má určitě i genetická dispozice a uspěchaný životní styl. V poslední době je spojována rakovina žaludku s bakterií Helicobacter pylori.

Příznakem tohoto onemocnění žaludku jsou tlak, bolestivost v oblasti žaludku, pálení žáhy, nevolnost, zvracení, únava a v neposlední řadě úbytek na váze. Tyto příznaky se postupně stupňují. Pokud Vás trápí tyto obtíže vyhledejte odborného lékaře gastroenterologa. Ten provede endoskopické vyšetření žaludku s biopsii. Toto vyšetření je nepříjemné, ale nezbytné pro správné diagnostikování nemoci žaludku. V posledních letech se již toto vyšetření dá podstoupit v malé narkóze.

V případě potvrzení diagnózy nádoru je toto onemocnění žaludku řešeno chirurgicky – odstraněním postižení části žaludku a následně chemoterapie.

Autor: Liv

Nepodceňujte onemocnění žaludku - existují různá onemocnění žaludku. Podívejte se, jaké příznaky onemocnění žaludku mají. Lékaři radí onemocnění žaludku nepodceňovat...
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ