Zdraví

Zvýšený cholesterol v krvi není třeba podceňovat

07.11 2015|Nemoci
Zvýšený cholesterol v krvi není třeba podceňovat

Cholesterol je látka, která je součástí každé buňky v těle. Je důležitá pro mozkové buňky, nervovou soustavu, pro tvorbu hormonů a vitamínu D. Většinu si cholesterol organismus vyrábí sám, část pak přijímáme ve stravě.

Cholesterol je pro organizmus důležitý, nesmí ho být ovšem v krvi nadbytek. Zvýšený cholesterol nese pro organismus zdravotní rizika, především onemocnění srdce a to zejména riziko infarktu. Jako zvýšené hodnoty cholesterolu můžete považovat hladinu cholesterolu v krvi naměřené nad 5,0 mmol/l.

Příčina zvýšeného cholesterolu v krvi

Hlavní příčinou, proč se v krvi zvýší cholesterol, je příjem příliš tučné stravy, s vysokým obsahem živočišných tuků. Cholesterol je totiž obsažen pouze v živočišných produktech, např. mase, vajíčkách, másle atd. Další příčinou můžou být dědičné předpoklady. Problém se zvýšeným cholesterolem trápí až 70% dospělé populace.

Důsledky zvýšeného cholesterolu v krvi

Zvýšený cholesterol v krvi je důležitým rizikovým faktorem pro vznik aterosklerózy a s ní související srdeční infarkt a mrtvici.

Opatření ke snížení cholesterolu

Při zvýšené hladině cholesterolu je třeba upravit životosprávu a dodržováním zásad zdravého životního stylu. MUDr. Petr Tláskal, CSc. předseda Společnosti pro výživu dodal ,, Důležité je snížit příjem živočišných tuků. Ze všech přijatých tuků mají být dvě třetiny rostlinného původu a pouze jednu třetinu by měly tvořit živočišné tuky‘‘ . Pokud se dietou cholesterol neupraví , může Vám lékař naordinovat léky,které ho sníží.

Potraviny, které snižují cholesterol:

  • Vláknina
  • Ovoce a zelenina (česnek, cibule, mrkev)
  • Luštěniny a sója
  • Olivový olej
  • Červené víno

Autor: Liv

Zvýšený cholesterol v krvi zvyšuje rizika onemocnění srdce. Kdy je hladina cholesterolu vysoká? Zvýšený cholesterol v krvi je způsoben špatným..
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ