Zdraví

7 překvapujících příčin vysokého krevního tlaku

30.10 2015|Nemoci
7 překvapujících příčin vysokého krevního tlaku

Co způsobuje vysoký krevní tlak? První, co vás určitě napadne, je příliš mnoho soli, stres a alkohol. A měli byste pravdu. Ale existují i méně zjevné příčiny vysokého krevního tlaku.

„Nejlepší data ukazují, že hypertenze je téměř nevyhnutelná s přicházejícím stářím. Jakmile dosáhneme 55 let, máme 90 % šanci, že budeme mít vysoký krevní tlak,“ říká Clyde Yancy, vedoucí kardiologie v Chicagu. Přesto, že je to nevyhnutelné, neznamená to, že bychom s tím nic nemohli udělat. Prvním krokem je učinit změnu životního stylu: je třeba zhubnout, začít cvičit a jíst zdravě. Druhým krokem může být poznání následujících méně zjevných příčin vysokého krevního tlaku.

1. BPA – Bifenol A

Bisfenol A je chemická látka používaná k výrobě plastových lahví a vnitřní vrstvy nápojových plechovek. Přítomnost Bofenolu A je téměř nevyhnutelná. Nejnovější studie publikována v časopise Hypertension uvádí, že BPA je spojen s onemocněním srdce a vysokým krevním tlakem. I když je ještě příliš brzy dělat závěry, měli bychom s plechovkami a plastovými lahvemi zacházet velmi opatrně. To znamená jíst méně z konzerv a používat neplastikové nádoby jako je sklo, porcelán nebo nerez ocel. Také se vyhněte pastovým krabicím s BPA do mikrovlnné trouby, protože chemická látka se může v průběhu času a za opakovaného užívání při vysokých teplotách rozkládat.

2. Cukr

Podle mnoha odborníků může cukr poškodit vaše srdce ještě více než sůl. Nedávný výzkum, který byl publikován v několika lékařských časopisech naznačuje, že dietní doporučení pro léčbu vysokého krevního tlaku by se mělo zaměřit i na snižování množství cukru. Podle lékařů je fruktóza, cukr, který se přidává do zpracovaných nápojů a potravin hlavním hráčem v rozvoji hypertenze. American Heart Association doporučuje jíst ženám maximálně 6 čajových lžiček cukru denně a mužům maximálně 9 lžiček.

3. Spánková apnoe

Ukázalo se, že spánková apnoe vede ke chrápání, neklidnému spánku a s velkou pravděpodobností i k vyššímu krevnímu tlaku. National Sleep Foundation říká, že když je vaše dýchání přerušeno, hladina kyslíku v těle klesá. Váš mozek vysílá signály přes nervový systém pro zvýšení průtoku kyslíku do srdce a mozku, čímž se zúží krevní cévy. Častá koncentrace kyslíku v krvi spolu se sníženou kvalitou spánku může vyvolat uvolňování stresových hormonů, které zvyšuje srdeční frekvenci a riziko vysokého krevního tlaku.

4. Osamělost

Čas strávený s přáteli má pozitivní vliv na vaše zdraví. Osamělost si totiž nevybírá pouze daň v podobě ztráty důvěry, rostoucí úrovně stresu a smutku, ale také zvyšujícím se krevním tlakem. Pětileté studium univerzity v Chicagu, které se zabývá přímým vztahem mezi samotou a vysokým krevním tlakem u lidí starších 50 let ukázalo, že samota a má na krevní tlak neblahý vliv. Zvýšení tlaku bylo pozorováno již po dvou letech studia a krevní tlak se u osamělých lidí i nadále zvyšoval. Ti, kteří byli v blízkosti přátel a měli sociální podporu, se cítili uvolněni a měli nižší tlak,“ řekla Irene Levin, profesorka psychiatrie na newyorkské univerzitě.

5. Výřivky a sauny

Ano, teplo je příjemné. Obzvláště v zimních dnech, kdy všechny naše klouby i svaly bolí a člověk se potřebuje trošku prohřát. Odborníci ovšem varují - pokud máte vysoký krevní tlak, s vířivkami a saunami opatrně. Teplo z horké vany a sauny může otevřít krévní cévy. Sauny jsou obzvláště problematické, protože je obtížné kontrolovat teplotu. „Pokud používáte vířivku, nastavte si teplotu na 90 stupňů a dejte si pozor na to, abyste se nepřehřáli," říkají odborníci.

6. Léky

Léky na předpis jsou vyrobeny proto, aby posílily naše zdraví. Podle časopisu Archives of Internal Medicine mohou však mít některé léky nebezpečný vliv na krevní tlak. Například paracetamol – jeho denní používání může způsobit větší pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku. Krevní tlak mohou zvýšit i některé léky proti bolesti. Příkladem je ibuprofen. Stejně na tom jsou i antidepresiva. U léků Effexor, Wellbutrin a Desipramin bylo prokázáno, že zvyšují krevní tlak. Krevní tlak dokáží zvýšit dokonce i některé bylinky – ženšen, lékořice a chvojník.

7. Problémy se štítnou žlázou

Studie z roku 2007, která se zabývala korelací mezi hypotyreózou (když štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů) a vysokým krevním tlakem prokázala, že pacienti s hypotyreózou měli významně vyšší hodnoty tlaku krve. K vyšší než normálnímu krevnímu tlaku může vést i hypertyreóza a hypoerparatyreóza.Autor: Jad

7 překvapujících příčin vysokého krevního tlaku. Co způsobuje vysoký krevní tlak? První, co vás určitě napadne, je příliš mnoho soli, stres a alkohol. A měli byste pravdu. Ale existují i méně
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Zdeněk|26.05 2020 15:56
„Pokud používáte vířivku, nastavte si teplotu na 90 stupňů a dejte si pozor na to, abyste se nepřehřáli, říkají odborníci.

Zdroj: https://zdravezdravi.cz/nemoci/7-prekvapujicich-pricin-vysokeho-krevniho-tlaku
Dobrá rada do hrobu.
Odpovědět
 2