Zdraví

Atopický ekzém - příznaky, příčiny a léčba

27.11 2019|Nemoci
Atopický ekzém - příznaky, příčiny a léčba

Atopický ekzém je chronické onemocnění kůže neinfekčního původu, často způsobené alergií. Může mít mnoho podob, proto je vhodné při diagnostice atopického ekzému navštívit dermatologa.

Atopický ekzém je časté a často dlouhodobé onemocnění kůže, které postihuje velké procento světové populace. Atopie je zvláštní typ alergické přecitlivělosti, která je spojena s astmatem, sennou rýmou a chronickou dermatitidou. Je známo, že atopický ekzém vzniká na základně genetických predispozicí. Ekzému se říká také atopická dermatitida. Termín "atopický" pochází z řeckého významu "podivný". Dermatitida znamená zánět kůže.

Příznaky atopického ekzému

 • Svědění, které se také výrazně zhoršuje při změnách teploty, nošením vlněných nebo umělohmotných oděvů nebo při zapocení.
 • Suchá popraskaná kůže
 • Červené pupínky a puchýře

Při atopické ekzému pokožka extrémně svědí, což způsobuje zarudnutí, otok, váčky, praskání či krustování. I když se může atopický ekzém objevit v jakémkoliv věku, nejčastěji postihuje kojence a malé děti. Občas může přetrvat do dospělosti, ale častěji se vytratí a plně propukne až v dospělosti.

Příčiny atopického ekzému

Příčina atopického ekzému není známá, ale onemocnění se zdá být výsledkem kombinace genetických a environmentálních faktorů. U některých lidí pravděpodobně existuje základní kožní hypercitlivost a zvýšená tendence ke svědění. Důkazy naznačují, že onemocnění je spojeno s jinými atopickými poruchami, jako je senná rýma a astma.

Navíc, u mnohých dětí, které překonaly příznaky atopické dermatitidy, se rozvíjí senná rýma nebo astma. Ačkoliv jedna porucha nemusí nutně způsobit další, mohou být příbuzné. Mnoho z těchto postižení souvisí buď se sníženým množstvím nebo defektní formou kožní bílkoviny, která se nazývá filaggrin. Tento protein je velmi důležitý při udržení normální hydratace

Je důležité vědět, že citlivost na potraviny se nezdá být hlavní příčinou většiny případů atopického ekzému. Zatím se jedná o oblast, kterou vědci aktivně prozkoumávají. U pacientů s atopickým ekzémem to zatím vypadá tak, že mají mírně oslabený imunitní systém. Mají predispozice k rozvoji mykóz nohou, kožních stafylokokových infekcí a mohou se u nich šířit infekce rtů herpes simplex. Stres a emoční faktory mohou někdy stav zhoršit, nezdá se ale, že by byly základními příčinami poruchy.

Kdy se zhoršuje atopický ekzém?

 • v podzimních a jarních měsících
 • při chřipkových onemocněních a rýmě
 • v městském prostředí
 • při zánětech horních dýchacích cest, angíně
 • při zažívacích potížích, zvláště při přítomnosti střevních parazitů
 • při konzumaci potravin, které mohou být alergenní (čokoláda, plísňové sýry, vlašské ořechy, konzervované potraviny, kořeněné nebo kyselé pokrmy, aromatické ovoce)
 • při častém přechodu ze zimy do tepla a naopak
 • v zakouřeném prostředí
 • při používání příliš horké vody

Atopickému ekzému neprospívá proměnlivost počasí, chlad, vlhkost ani pocení. K provokativním činitelům patří inhalační, tedy vdechované, alergeny – především prach z koberců, matrací a záclon nebo prach ze zvířecí srsti. Vadí také peří, roztoči, pyly a zakouřené prostředí. Mezi spouštěče mohou patřit i potravinové alergeny. Často to bývá kravské mléko, mořské ryby, ořechy, mák, bílek, citrusové plody, hořčice nebo pšeničná mouka.

Které vlivy působí nepříznivě na atopický ekzém?

 • časté mytí mýdlem
 • kontakt se saponáty
 • používání pěny do koupele
 • používání některé kosmetiky a parfémů
 • návštěvy plaveckých bazénů s upravovanou chlorovanou vodou
 • používání aviváže při praní prádla a často i prášků (mnohým se osvědčil domácí prací prostředek)
 • oděvy z nevhodného materiálu (flanel, plyš, samet, umělá vlákna)
 • prašné prostředí (hřiště, prach, cement, hlína)

Léčba atopického ekzému

Pro léčbu atopického ekzému se používají mastná tělová mléka, krémy, masti a koupelové oleje, které kůži zvláční a promastí. Na léčbu prvních projevů atopického ekzému se používají masti s obsahem zinku, dehtu, nebo urey. K zevní léčbě i prevenci atopického ekzému se využívá léčba fototerapií. Pokud kůže velmi svědí, lze použít antihistaminika, léky snižující alergickou reakci. V akutní fázi atopického ekzému se většinou nasazuje léčba kortikosteroidy, jejichž léčba v podobě masti přináší rychlý účinek. Aplikace mastí však neléčí příčinu vzniku atopického ekzému, ale pouze jeho projevy. Proto je nejdůležitější všem projevům předcházet a vyhýbat se dráždivým vlivům.

Domácí péče o atopický ekzém

Klíčový je jednoduchý a základní režim. Je velmi důležité, aby postižený používal jedno doporučené mýdlo a hydratační krém. Používání více druhů mýdel, lotionů, vůní a směsí produktů může způsobit další problémy a zvýšit citlivost kůže. Důležité je také správné koupání a následné nanášení změkčovacího krému na vlhkou pokožku, bez sušení ručníkem. Lidé s atypickým ekzémem by se měli vyvarovat horké koupeli a sprše.

Přírodní léky na atopický ekzém

1. Vitamín D
Kromě častějšího pobytu na slunci, je potřeba doplňovat vitamín D prostřednictvím potravin, jako je olej z tresčích jater, sardinky, losos, vejce a mléko. Vitamín D může pomoci zabránit ekzému u dětí a dospívajících. Předběžný výzkum ukazuje, že nízká hladina vitamínu D během těhotenství a dětství může zvýšit riziko vzniku ekzému.

2. Sůl z mrtvého moře
Mrtvé moře je známé pro své léčebné schopnosti. Vědci zjistili, že koupel se solí z vody z Mrtvého moře zlepšuje hydrataci pokožky a funkci kožní bariéry, snižuje zánět, zarudnutí a drsnost pokožky. Voda v koupeli by neměla být horká.

3. Extrakt z lékořice
Některé studie zjistily, že lokálně používaný extrakt z kořene lékořice snižuje svědění. Přidejte několik kapek extraktu z kořene lékořice do kokosového oleje.

4. Omega-3 mastné kyseliny
Vědci z norské univerzity zjistili, že když se malým dětem ve věku od 9 měsíců přidají do stravy jednou týdně mořské ryby, riziko vzniku ekzému se dramaticky snižuje. Abyste zabránili ekzému, je dobré jíst potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Posilují imunitní systém a zrychlují hojení.

5. Probiotika
Probiotika mohou pomáhat předcházet ekzému u kojenců a snižovat závažnost vzplanutí. Matky, které berou probiotika během těhotenství a během kojení, mohou předcházet vzniku ekzému u svých dětí. Probiotika můžete získat z fermentovaných pokrmů a nápojů, jako jsou kombucha, kefír, kysané zelí a podobně.

6. Levandulový esenciální olej
Kromě intenzivní svědění ekzém obvykle způsobuje úzkost, depresi, frustraci a špatný spánek. Lékařský olej z levandule dokáže tyto příznaky zmírnit. Přidejte 10 kapek do jedné polévkové lžíce kokosového nebo mandlového oleje. Aroma může pomoci usnadnit spánek, kdy je svědění často nejhorší.

7. Vitamín E
Užívání 400 IU vitamínu E denně může přispět k urychlení hojení snížením zánětu. Kromě toho, může lokální aplikace vitamínu E pomoci zmírnit svědění a zabránit tvorbě jizev.

Jablečný ocet
Jablečný ocet se již dlouho používá ke zklidnění zánětu kůže a popálenin. Je dobrým dezinfekčním prostředkem. Jablečný ocet můžete aplikovat neředěný na postižené místo pomocí vaty, nebo jej zředit v poměru 1:1 s vodou. Namočit v něm papírovou utěrku a aplikovat. Tento lék nepoužívejte, pokud je kůže prasklá nebo krvácí, protože ocet by ji mohl dráždit.

Aloe vera
Čistý gel z aloe vera je protizánětlivé a hojivé účinky. Máte-li ekzém nebo psoriázu, zvažte pěstování vlastní rostliny aloe.

Koupel v ovesných vločkách
Kožní vyrážka, dermatitida a ekzém mohou způsobit nepříjemné svědění a zarudnutí kůže. Koupel v ovesné kaši z čistých vloček má uklidňující účinky. Pokud trpíte suchou, svědivou kůží, použijte šálek ovesných vloček v plátěném sáčku a přidejte do vodní lázně. Vločky zjemní pokožku a minimalizují vaše škrábání se. Ovesné vločky dejte do gázového pytlíčku a nechte vyluhovat ve vaně.

A jaké jsou vaše domácí recepty proti ekzému?Autor: Liv

Atopický ekzém - příznaky, příčiny a léčba. Atopický ekzém postihuje 30 % světové populace. Při správné péči lze minimalizovat příznaky atopického ekzému
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře ( 5 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Nayrouse|28.09 2016 23:14
Řešení onemocnění pomocí produktů Dr. NonaPřinášíme Vám zkušenost slečny Nikol s podporou léčby atopického ekzému pomocí produktů Dr. Nona.Od svých mladých let jsem měla na rukou a na krku atopický ekzém. Většinou jsem jej léčila kortikoidy, které mi pomáhaly zmírnit bolesti a nepříjemné stavy, ale ekzém zůstával. Často jsem vypadala, jako by mne někdo škrtil.Když jsem se seznámila s Nonou, začala jsem si natírat ekzém krémem Solaris, používala jsem pilulky Fáze 3 a pila jsem čaj Gonseen.V prvním měsíci se situace výrazně zhoršila a ekzém se projevil podstatně více. Hodně jsem váhala, jestli se nevrátit zpět ke kortikoidům, ale vydržela jsem. Za 5 měsíců atopický ekzém zmizel. Teď piju čaj a používám šampon a dynamický krém a mám klid.
Odpovědět
 1 
Lucie|21.01 2018 18:34
Já na atopický ekzém zkouším koupele v ovesných vločkách. Zatím se mi zdá, že to má docela dobrý účinek. Vždycky se mi ta kúže tak zklidní a je méně červená. Zkouším to teprve pár dní tak uvidíme. Jinak mě atopický ekzém trápí na střídačku už 5 let
Odpovědět
 5 
Eva123|26.01 2018 17:06
Atopický ekzém mě trápil asi třikrát v životě. Jednou, když jsem měla asi pět let. Tenkrát za nějakou dobu zmizel, ani nevím proč. Po druhé, když mi bylo 25, způsobila mi jej kontaktní alergie na nějakou chemickou látku v čalouněné posteli. A po třetí ve 31. Atopický ekzém mi opět způsobila kontaktní alergie - tentokrát na prací prášek. V obou posledních případech mi k rychlejšímu zahojení pomohla mastička od Avene - Cicalfate. Doporučili mi ji tenkrát na alergologii v Motole. Je sice trošku dražší (100 ml 380 kč), ale výsledky jdou vidět za pár dní. Nejdříve jsem ale musela najít ten alergen a zbavit se ho. Což může být u některých asi dost těžké, vzhledem k tomu, že to může být způsobeno mnoha vlivy, od potravin, pylů, chemie a bůh ví čeho a nebo v horším případě kombinací všech uvedených. 
Odpovědět
 5 
Pavel|20.11 2020 21:14
Nevím z čeho,ale začali mne svědět a později i praskat dlaně...pak se mi i drolila ztvrdlá kůže...Dr.mne poslala na infekční oddělení-byl jsem tam týden a zkoušeli snad všechno,chpdil jsem jak mastičkářský krám,zabalený až po lokty do obvazů s mastmi...až mne to přestalo bavit a odešel jsem pryč.Musel jsem si to mazat různými mastmi,aby kůže změkla...ale svědilo to stále,asi 2 roky...Nedávno jsem měl párky s hořčicí a hořčici jsem si rozmazal na ruce A SVĚTE DIV SE_POMÁHÁ to...nevím,ale eliminuje to svědění a za zkoušku to snad stojí...
Odpovědět
 2 
Ola|21.11 2020 14:18
To je zajímavé. To se musí vyzkoušet: Zrovna v zimě je to aktuální. Trápí mě pravidelný ekzém a ztvrdlá kůže na rukách. A byla to obyč nebo krémžská?
Odpovědět
 0 
  Komentáře ( 5 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ