Zdraví

Zánět průdušek - příčina, příznaky, léčba, komplikace

30.10 2015|Nemoci
Zánět průdušek - příčina, příznaky, léčba, komplikace

Zánět průdušek, latinsky bronchitida, je klasickým onemocněním chřipkové sezóny. Často se objevuje jako průvodní onemocnění virového zánětu horních cest dýchacích nebo chřipky.

Průdušky jsou trubicovitý orgán, který je součástí dolních dýchacích cest. Těmito trubicemi je vzduch přiváděn plicních sklípků, kde následně probíhá výměna plynů, kterou označujeme jako dýchání.

Příčina zánětu průdušek

Nejčastěji má zánět průdušek virového původce. Asi jen v 10% se jedná o bakteriální infekci. Dalšími důvody vzniku zánětů je chemické podráždění, častý pobyt v prašném nebo jinak znečištěném prostředí a kouření. Především se vyskytuje u lidí s oslabenou imunitou, zejména u dětí.

Příznaky zánětu průdušek

  • Kašel je z počátku dráždivý a po několika dnech se mění v produktivní, kdy postižený vykašlává hleny.
  • Kašel doprovází obtížně dýchání a bolesti za hrudní kostí.
  • Pro začínající zánět průdušek je typická zvýšená teplota někdy i horečka.
  • Objevuje se pocit únavy a slabosti.
  • Bolesti hlavy, kloubů a svalů trápí nemocného stejně jako u chřipky.
  • Zejména u dětí se může objevit nechutenství a zvracení.

Kdy navštívit lékaře

  • Máte již několikátý zánět průdušek za sebou.
  • Vykašláváte krev.
  • Vykašláváte stále více hustého hlenu.
  • Pokud se stav po 3 dnech nelepší a teplota se drží nad 38°C.
  • Pokud kašel narušuje spánek a denní aktivitu.

Lékař vás důkladně vyšetří. Jde většinou o poslech dýchacích cest pomocí stetoskopu, popřípadě poklepem. Dále se provádí bakteriologické a cytologické vyšetření hlenu a rozbor krevního obrazu.

Léčba zánětu průdušek

Léčba akutního zánětu průdušek trvá 1-3 týdny. Základem léčby je klid na lůžku a vykašlávání hlenu. Na vlhký produktivní kašel se podávají preparáty na vykašlávání, které snižují viskozitu hlenu (mukolytika), nebo stimulují dýchací cesty k tvorbě řídkého hlenu. Pozor si dejte na přípravky, které tlumí kašel (antitusika). Ty by se měly používat jen v nejnutnějších případech, obvykle v noci. Postiženému se sice uleví, ale pro vyléčení nemoci je nutné, aby se hlen vykašlal, proto jsou pro léčbu podstatné léky, které vykašlávání podporují. Postižený by měl přijímat dostatek tekutin, vitamínů a odpočívat v místnosti, kde se zvlhčuje vzduch. Pokud onemocnění provází horečka, jsou předepsány léky snižující teplotu (např. paralen).

V případě, že jde o bakteriální bronchitidu (ta je méně častá), nemocný podstupuje léčbu antibiotiky. K podpůrné léčbě se doporučuje inhalace a bylinné čaje. Je nutné se vyhýbat zakouřenému prostředí, samozřejmě nekouřit! Jídelníček upravte tak, aby strava obsahovala zeleninu, která pomáhá potlačovat zánět (česnek, cibuli, černá ředkev), naopak se vyhněte hlenotvorným potravinám (mléku, mléčným výrobkům, sladkostem, cukru, bílé mouce a škrobům). Z alternativní léčby je účinný čaj z mateřídoušky nebo výtažek z echinacey a kozince.

Komplikace zánětu průdušek

Pokud se akutní zánět průdušek neléčí, nebo je léčen špatně, může se rozšířit na zánět spojivek, zánět středního ucha, zápal plic nebo přejít do chronického stádia. Chronická bronchitida se projevuje trvalými problémy s dýcháním a úporným kašlem, který způsobuje nezvratné poškození průdušek. Může také vyvolat chronickou obstrukční nemoc plic.

I když lékárny nabízejí velké množství přípravků proti kašli, nachlazení a virózy, stále platí, že u viróz je pro uzdravení nejdůležitější postel, odpočinek a teplý čaj.

Autor: Liv

Zánět průdušek je častným onemocněním v sezóně chřipek. Dbejte na důkladnou léčbu, aby jste předešli závažným komlikacím. Předvším děti, lidé s oslabenou imunitou a staří lidé by neměli zánět průdušek přecházet.
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ