Zdraví

10 způsobů, jak se zbavit nerozhodnosti

02.07 2015|Osobní rozvoj
10 způsobů, jak se zbavit nerozhodnosti

Každý z nás patrně zažil situaci, kdy se neuměl nebo nemohl rozhodnout, jak se má zachovat nebo jak vyřešit nějaký problém tak, aby byl spokojen. Asi bychom někteří mohli vyprávět. Jsou však mezi námi i takoví lidé, kteří celoživotně doslova bojují s nerozhodností. Jsou nějaké způsoby, jak se zbavit nerozhodnosti?

Nerozhodnost se může projevit v několika směrech

Nerozhodný člověk nemá jednoduchý život. Jeho váhavost je jednou z největších překážek, která mu brání v tom, aby dosáhl toho, co chce od života. Můžeme se setkat s několika typy nerozhodných lidí.

Jeden typ nerozhodného člověka se vyznačuje tím, že prakticky neustále odkládá rozhodnutí. Dalším typem je člověk, který za všech okolností hledá nějakého viníka, který by za špatné rozhodnutí zodpovídal. Takový člověk se snaží přehodit zodpovědnost na někoho jiného. Třetí typ nerozhodného člověka trpí strachem, že ztratí vlastní sebeúctu v případě, že se bude mýlit. Nerozhodní lidé neumí investovat energii správným směrem. Hodně energie vyplýtvají tím, že o svých problémech stále mluví, pitvají se v nich, ale k řešení se příliš nemají. Mnohdy sdělují, že jim právě zmíněná energie chybí. Nutně chybět musí, když s ní nerozhodní lidé špatně hospodaří.

Chce to změnu

Pokud cítíte, že vám nerozhodnost komplikuje život a vy tak nechcete žít, přichází čas na změnu. Tu pochopitelně musíte udělat vy sami. Je několik možností, které vám mohou k úspěšnému výsledku – cítit se vnitřně spokojen, pomoci.

1. Zbavte se averze k negativním pocitům
Schopnost přijmout sebe sama se vším všudy. Takového, jaký opravdu jsem. To ovšem nestačí. Konečným cílem v této oblasti je přijmout svět, a to takový, jaký je. Naučte se přijímat veškeré situace i celé spektrum následných pocitů – strach, stud, hanbu, odmítnutí, smutek, zklamání. Těmto pocitům tak umožníte, aby byly tím, čím jsou. Zbavíte-li se averze k negativním pocitům, přestanete se bát zmíněné emoce plně procítit. Neprcháte tedy před nimi, ale naopak se naučíte jim jít naproti. Můžete také sami sobě říci: „Veškeré emoce, které prožívám, jsou dobré. A je také dobré, že je prožívám.“ Nezaměňujte ale přijetí za pasivitu, rezignaci či lhostejnost. Jde jednoduše o schopnost vidět svět, jaký je.

2. Buďte sami sebou
Naučte se vážit si sebe sama takového, jaký jste. Nikdo nejsme dokonalý a máme dobré i ty horší vlastnosti. Naučte se mít rád sám sebe. Nejde o nic sobeckého.

3.Vyřeště si vztah s rodiči
Některé vzory prosazování a chování si neseme z původní rodiny, stejně tak to mohou být i konflikty a traumata z té doby. Jde o součást našich životů. Nelze se těchto událostí zbavit, či je potlačovat. Naopak. Naučte se podívat se na své rodiče jako na lidi, kteří také dělali, co uměli a mohli, ať už byli takoví či onací. Ponechte si to dobré, zbavte se pokud možno křivd, pochybností a zranění. Ponechte si pocit vděčnosti, lásky a soucitu. Zde můžete využít pochopitelně i pomoci odborníků na zmíněnou problematiku, pokud cítíte, že byste situaci vlastními silami nezvládli. Nebojte si říct o pomoc.

4. Najděte si všechny oblasti, ve kterých o sobě pochybujete
Zaměřte se na to, kde si nejste sami sebou jisti. Pouvažujte, jak to můžete změnit, co by vám pomohlo a zda je někdo, kdo by vám mohl být nápomocen. Představte si, jak by to mělo vypadat, když byste si věřili a měli sebejistotu.

5. Změňte své dosavadní chování
Naučte se postupně vstupovat do situací, činit rozhodnutí a nést za ně zodpovědnost. Časem se tak naučíte zvyšovat své sebevědomí a sebedůvěru.

6. Buďte trpěliví
Nechtějte hned udělat vše naráz. Je to nereálné. Své cíle si plánujte krátkodobě a reálně. Raději po menších krůčcích se dostat k cíli, než si vytyčit cíl nereálný, takovým způsobem byste si spíše ublížili a vaše sebevědomí by mohlo dostat pořádně na frak.

7. Přijměte možnost selhání
Jsme jen lidé, máme právo dělat chyby a selhat. Není na tom nic špatného. Chybami se učíte. Příště si dáte na některé chybují kroky pozor.

8. Mějte motivaci
K tomu, abyste překonali vše, co vás oslabuje a činí vás nerozhodným, potřebujete mít motivaci. Pak si uvědomíte, že nejde ani tak o to, že se nyní například cítíte špatně, ale jde především o to, pokračovat v práci na tom, pro co jste se vědomě rozhodli. Když vytrváte, budete se cítit lépe a zjistíte, že tento pocit vnitřního klidu a míru, jistě může být tou pravou motivací.

9. Naslouchejte své intuici
Někdy se vyplatí trošku naslouchat sám sobě. Vaše intuice vychází z vašich zkušeností a znalostí. Proto se nebojte udělat rozhodnutí, které je založeno na pocitu, co je pro vás opravdu do správné. Pokud si nejste jisti, můžete si vzít minci a použít ji. Prostě si hoďte mincí. Může to znít lehkovážně, ale ve výsledku se vám může ulevit.

10. Investujte do osobního rozvoje
Prakticky neustále do něčeho investujeme, buď peníze nebo také energii a sílu. Tak nezapomeňte také investovat do osobního rozvoje. Můžete dojit k poznání, že se vyplatí investovat do sebe samého. Ve skutečnosti platíte obrovskou cenu za svůj neúspěch, za to, když nerostete. Pokud se nebudete vyživovat, vzdělávat a růst, patrně nikdy nezúročíte to, co je ve vás, vaše vědomosti a kladné vlastnosti, které máte. To by byla věčná škoda, nemyslíte?


Autor: Eli

10 způsobů, jak se zbavit nerozhodnosti. Nerozhodnost je zákeřná vlastnost, která vám může značně komplikovat a někdy i zničit život. Jak se zabit nerozhodnosti vám náš psychoterapeut
Zdravá výživa

 363 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ