Zdraví

49 soft skills pro celoživotní úspěch a štěstí

16.06 2017|Osobní rozvoj
49 soft skills pro celoživotní úspěch a štěstí

Určitě jste se někdy setkali s lidmi, kteří mají nekonečné štěstí a kontinuální úspěch. Vždy dostanou lepší práci. Mají štěstí v lásce. Jsou stále pozitivní a usmívají se. Možná to ve vás vzbuzuje trochu závisti. Je to pochopitelné. Ale jak brzy pochopíte, je lepší nechat závist plavat a začít budovat své vlastní štěstí a úspěch.

Narazili jste někdy na termín "soft skills" nebo taky "měkké dovednosti"? S největší pravděpodobností ne. Upřímně řečeno, je to něco, co se ve školách vyučuje jen zřídka. Nicméně, abyste byli opravdu šťastní a úspěšní, je široké spektrum soft skills opravdu důležité. Pokud jste zvědaví, co to vlastně soft skills jsou, pak vám pro začátek mohu prozradit, že se jedná o dovednosti související s vaším postojem, dispozicemi a osobností.

Proč jsou soft skills tak důležité?

Soft skills ovlivňují váš život každý den. Jsou potřebné ve všech oblastech života. Bez nich je těžší si najít práci, celoživotního partnera, přátelé i štěstí. Mezi nejznámější soft skills patří například schopnost být dobrým posluchačem, flexibilita nebo pozitivní postoj. Šťastní a úspěšní lidé ovládají celou řadu měkkých dovedností. Podívejte se, jakých 49 soft skills mají šťastní a úspěšní lidé:

1. Jsou schopní naslouchat

Když budete naslouchat ostatním, můžete se hodně dozvědět. Máte také větší šanci získat přátelé, protože většina lidí ráda mluví o sobě i svém životě a vždy je pro ně příjemné, když potkají někoho, kdo to se zaujetím poslouchá.

2. Ochotně přijímají zpětnou vazbu

Ať už je pozitivní nebo negativní, zpětná vazba je pro váš úspěch životně důležitá. Správná kritika vás může přimět učinit pozitivní změny.

3. Mají pružný přístup

Flexibilita se ve školách neučí, ale je nutná ve všech oblastech života. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste museli přizpůsobit své plány, aby odpovídaly dané situaci nebo požadavkům svého okolí.

4. Jsou asertivní

Asertivní se nikdo nerodí. Nicméně, určitě je dobré, se asertivitě naučit, když to situace vyžaduje. Například, pokud budete muset požádat obchodníka o vrácení peněz.

5. Zaměřují se na úkol nebo problém

V dnešním světě zaplaveném technologiemi klesá naše schopnost se soustředit na minimum. Je potřeba se z toho vymanit a rozvinout silnou schopnost soustředit se na to, co je potřeba udělat.

6. Chápou sílu týmové práce

Schopnost harmonicky pracovat v týmu je zásadní dovednost. Ať už pracujete v továrně, kanceláři nebo obchodě, je to nevyhnutelné, protože vždy budete součástí týmu. Je třeba se naučit, jak vycházet s ostatními a pokud jste vedoucí týmu, pak také musíte vědět, jak svůj tým motivovat a inspirovat.

7. Ví, kdy mají být soutěživí

Soutěživost není vždy dobrá a příjemná, ale čas od čas má zásadní vliv na úspěch. Bez zdravé dávky soutěživosti byste se v životě jen těžko posouvali dál.

8. Sebejistí v každé situaci

Úspěšní lidé přetékají sebedůvěrou. Pokud chcete být úspěšní, budete ji také potřebovat. Máte-li nedostatek sebedůvěry, začněte ji budovat postupně, plněním malých cílů.

9. Umí vyřešit konflikt

Je to smutné, ale konflikty jsou všude, ať už na pracovišti nebo doma. Abyste byli šťastní, je třeba se naučit, jak správně řešit konflikt. Není na tom nic složitého, někdy stačí poznat, kdy je třeba se vyhnout konfrontaci.

10. Jsou zdvořilí a dobře vychovaní

Mnoho lidí si neuvědomuje, jak působí na ostatní. Například, někteří lidé mohou vypadat arogantně, když se snaží ukázat své sebevědomí. Přitom stačí být jen zdvořilí, nezapomínat na dobrou výchovu a chovat se přirozeně.

11. Baví je poskytovat skvělé služby

Mezi soft skills patří také schopnost sloužit lidem. Ať už při jednání se zákazníky nebo kolegy, vždy je nutné poskytovat služby druhým s radostí a snahou opravdu pomoci. Tímto způsobem můžete výrazně zvýšit své šance na úspěch i osobní štěstí.

12. Umí si poradit se stresem v obtížných situacích

Přišli jste právě o práci, které jste věnovali posledních 10 let života? Zhroutili jste se nebo jste se rychle zvedli a hledáte další příležitosti? Jistě, v životě existují obtížné situace, ale je třeba se vždy zaměřit na to pozitivní a nenechat se stáhnout ke dnu negativními myšlenkami a emocemi.

13. Rozhodují se rychle

U této soft skill lze vše říct jednoduchým, avšak výstižným rčením: "Vítězové se rozhodují rychle, poražení pomalu." Schopnost rychle se rozhodnout je v budování úspěchu klíčová. Pokud to neumíte, vždycky vás někdo předběhne.

14. Jsou 100 % důvěryhodní

Důvěra je v životě velmi důležitá. Každý den se setkáváme se zprávami a informacemi o tom, kdo koho podvedl, přepadl nebo dokonce zabil. Tyto nepříjemné příběhy pronikají do našeho podvědomí a nutí nás být opatrnými s každým, s kým přijdeme do styku. Abychom u ostatních dokázali odblokovat tyto zažité stereotypy a získali si jejich důvěru, musíme být 100 % důvěryhodní.

15. Mají touhu učit se

Kde bychom byli bez učení? Od našeho narození až do dospělosti se neustále učíme nové věci. Nicméně, v určitém věku se mnozí z nás učit přestanou. Pokud chcete zůstat mladí, šťastní a spokojení, nesmíte to nikdy dovolit. Vašim celoživotním úkolem je neustále hledat nadšení pro nové učení a učit se.

16. Ví, kdy delegovat úkoly

Patříte k těm, co nejraději dělají všechno sami? Pokud ano, pak možná víte, že vám často dochází energie i čas. Pokud máte členy rodiny nebo kolegy, na které jste schopni v případě potřeby delegovat úkoly, pak tuto možnost určitě v případech potřeby využijte. Nezapomeňte, že každý úkol je potřeba delegovat na jednotlivce s příslušnými dovednostmi.

17. Komunikují jasně a efektivně

Komunikace je jádrem všech osobních a obchodních interakcí. Je velmi důležité, abyste se naučili dobře psát a mluvit. Komunikace samozřejmě není jednosměrná ulice. Musíte být také dobrým posluchačem.

18. Mají dostatek energie

Všimli jste si, že slavné celebrity jsou skoro vždy plné energie? Jsou živé, temperamentní a charismatické. Máte-li nízkou hladinu energie, je nepravděpodobné, že přitáhnete úspěch. Zkuste svou energii zvýšit pomocí zdravého stravování, cvičení a meditace.

19. Mají skvělé dovednosti v mezilidských vztazích

Šťastní lidé vědí, jak harmonicky komunikovat s ostatními. Dovedně komunikují s lidmi ze všech typů prostředí i společenských vrstev. Vědí, kdy se zapojit do konstruktivních rozhovorů a jednání. Nejlepší způsob, jak se naučit interpersonálním dovednostem, je naslouchat a sledovat ostatní, pro které je tato dovednost přirozená.

20. V případě potřeby se umí řídit pokyny

Možná raději děláte vše podle sebe, ale abyste byli úspěšní, je někdy třeba následovat pokyny ostatních. Například, váš nadřízený vám obvykle dává volnou ruku, ale někdy vyžaduje, abyste provedli k dokončení úkolu konkrétní pokyny.

21. Dokáží přemýšlet "out of box"

Tato dovednost se ve škole rozhodně neučí. A je to škoda. Schopnost přemýšlet jinak je velmi cenná dovednost. Jak se říká: "Blázen je ten, kdo dělá pořád totéž, a přesto očekává jiný výsledek.

22. Mají přátelskou a přístupnou povahu

Bez přátelské povahy jen těžko najdete mnoho nových přátel nebo zajímavých příležitostí. Příkladem mohou být lidé s naprosto stejnými schopnostmi a zkušenostmi, kteří se ucházeli o práci, ale jeden byl přátelský a druhý ne. Kdo myslíte, že tu práci získal?

23. Jsou skvělými vypravěči

Příběhy jsou mízou společnosti. Možná si vzpomenete na pohádky na dorbou noc, které vám rodiče četli, když jste byli děti. Tam u vás pravděpodobně vznikla závislost na čtení románů a sledování filmů. Chcete-li být v životě úspěšní, musíte být skvělými vypravěči.

24. Jsou obdařeni super-pozitivním duševním postojem

Negativita nikam nevede. V životě existují vzestupy i pády, ale pokud se zaměříte jen na to negativní, pak rychle ztratíte ze zřetele vaše možnosti. Pozitivní lidé neustále hledají nové a nové příležitosti. Je dobré být realistou, ale nesmí vám chybět pozitivní mentální postoj, který je s vámi za všech okolností.

25. Jsou vždy vysoce organizovaní

Pokládáte se za organizovanou osobu? Pokud ano, vidí vás tak i ostatní? Být vysoce organizovaní není jen žádoucí, je to dokonce nezbytné. Ať už chcete šplhat po firemním žebříčku nebo napsat svůj první román, organizovanost může být tím klíčovým rozdílem mezi úspěchem a neúspěchem.

26. Mají přesvědčovací schopnosti

Není to žádná vlastnost super hrdinů. Přesvědčovací schopnosti si mnoho lidí vybudovalo pomalu a postupně. I politici a kazatelé se umění přesvědčivé komunikace museli naučit. Ať už je vaše role v životě jakákoliv, pokud se naučíte přesvědčivě komunikovat, pravděpodobně to dotáhnete velmi daleko.

27. Jsou kreativní a inovativní

Bill Gates, Michael Jackson či Elon Musk vynikli ve svém oboru, protože byli kreativní a inovativní. To jim umožnilo odlišit se od svých konkurentů. Můžete udělat totéž. Začněte tím, že budete hledat způsoby, jak dělat věci jinak.

28. Chápou sílu non-verbální komunikace

Pokud jste v poslední době sledovali nějaký program o přírodě, určitě jste si všimli, jak některá zvířata komunikují. Například vlk dokáže ovládat svá mláďata pomocí zvláštního pohledu. Pokud jde o nás lidi, i my máme schopnost mluvit prostřednictvím svého těla. Vědci dokonce odhadují, že 55 % naší face-to-face komunikace probíhá prostřednictvím těla. Řeč těla je hlavním faktorem účinnosti naší komunikace s ostatními.

29. Mají dobrý smysl pro plánování a stanovování si cílů

Pokud nemáte cíl, tak vás život unáší, kam chce on. Pokud si přejet úspěch, pak musíte mít konkrétní cíle a plán, jak ho dosáhnout. Pokud jste si nikdy žádné cíle nestanovovali, začněte v malém a postupně se prokousejte k větším cílům.

30. Umí řešit problémy

Porozhlédněte se kolem. Problémy jsou všude! Naštěstí, pokud v sobě objevíte silné schopnosti je řešit, brzy po vás bude velká poptávka. Mnoho lidí se chce zbavit svých problémů, což je příležitost pro ty, kteří je umí řešit.

31. Vědí, jak rozesmát ostatní

Dokážete si představit, že by neexistoval humor? Hrozná představa. Se svými přáteli a rodinou určitě máte skvělý smysl pro humor. Ale jak je to v práci nebo s cizími lidmi? V těchto situacích se mnoho lidí stahuje do své ulity. Osvoboďte se a přidejte humor do všech vašich interakcí (v případě potřeby). Vaše popularita bude stoupat a s ní i vaše osobní štěstí.

32. Jsou vždy dochvilní

Přemýšlejte o tom, jak je to nepříjemné, když má autobus nebo vlak zpoždění. Lidé se kvůli tomu často rozčílí. A u vaší schopnosti chodit včas je to stejné. Pokud neustále chodíte na schůzky pozdě, lidé vám to pravděpodobně neřeknou, ale štve je to. Jsou kvůli tomu otrávení a rozzlobení. Dochvilnost je ukázkou respektu k druhým.

33. Milují zkoumání

Nemusíte být vědcem, abyste mohli těžit z výzkumu. Stačí udělat něco tak jednoduchého, jako třeba najít ten nejlepší notebook ke koupi. Úspěšní lidé rádi zkoumají. Ale není to jen tak náhodný výzkum. Zkoumají věci proto, že chtějí dosáhnout určitého cíle.

34. Oceňují a respektují ostatní

To je soft skill, která bohužel v současné době vychází z módy. Příliš mnoho lidí se stalo sebestřednými a své touhy klade nad potřeby ostatních. Nebuďte stejní. Místo toho se ujistěte, že si ceníte druhých a respektujete je. Je zajímavé, že když budete druhé respektovat, oni vám to budou vracet.

35. Nenechají se rozptýlit

"Počkej, já zkontroluji Facebook.." Sami víte, jak to chodí. Začnete něco dělat a během několika minut vás začne něco rozptylovat. Není těžké se nechat rozptýlit a přestat se soustředit na svůj úkol. Jedna věc, která vám může pomoci, je vypnout mobilní telefon i sociální sítě.

36. Drží krok s trendy

Stagnující lidé nemají zájem udržovat krok s nejnovějšími trendy. Oni prostě žijí a je jim jedno, co jim svět může nabídnout. Nebuďte stejní. Místo toho se zajímejte o trendy na pracovišti, v technologiích, zdravotnictví i jiných oborech, které vás ovlivňují. Budete mnohem zajímavějším člověkem, který má co říct a zároveň se budete moci lépe rozhodovat o své budoucnosti.

37. Svůj čas spravuje odborně

Time management je víc než jen včasné chození do práce. Je o tom vědět, jak si stanovit priority, kdy si udělat pauzu a kdy plánovat projekty. Time management je nesmírně důležitá dovednost, kterou byste se měli určitě naučit. Váš život díky time managementu bude jednodušší a produktivnější.

38. Snadno a rychle se přizpůsobují změnám

Hérakleitos to říkával správně: "Jen jediná věc je konstantní - změna". Moudrá to slova. Platí na 100 %. Život se neustále vyvíjí a mění a pokud budeme předstírat, že je to jinak, budeme neustále nepřipravení. Šťastní a úspěšní lidé vědí, že život se vždy mění. Už se naučili, jak se snadno a rychle adaptovat a vy byste měli udělat totéž.

39. Naučili se umění řešení problémů

Cambridge slovník popisuje řešení potíží takto: "Je to objevování, proč něco nepracuje efektivně a vytváření návrhů, jak to zlepšit." Perfektně řečeno. Jo to dovednost, na které musíte také pracovat. Nejdříve musíte najít motivaci opravdu chtít něco zlepšit. Jakmile ji budete mít, pak se ponořte hluboko do problému a hledejte řešení.

40. Rozumí, jak je důležité se dobře upravit

Představte si, že by se váš právník dostavil k soudu ve vybledlých džínách a potrhaném tričku. Soudce by jej s největší pravděpodobností vyhodil ze soudní síně. Džíny a tričko jsou určitě v pořádku, ale ne na pracovním pohovoru nebo obchodní schůzce.

41. Usilují o ideální rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem

Štěstí nezávisí na penězích. Ve skutečností ti, kteří jsou posedlí vyděláváním peněz, jsou často od spokojenosti daleko. Jako u většiny věcí na tomto světě, je klíčem rovnováha. Jistě, chcete tvrdě pracovat a vydělávat peníze. Ale nezapomeňte si ponechat dostatek času a energie na odpočinek a odměnu.

42. Vidí v ostatních to nejlepší

Buďte k sobě upřímní a řekněte, zda tuto soft skills máte. Většina z nás ne. Nicméně, je to fantastická dovednost. Vidět v druhých to nejlepší znamená, že jim můžete pomoci rozvinout to nejlepší z jejich potenciálu. A to znamená, že si s ostatními můžete velmi rychle vytvořit vztah a důvěru.

43. Znají hodnotu multi-taskingu

Pokud pracujete v kancelářském prostředí, pak určitě znáte následující scénář. Píšete něco na počítači, do toho telefonujete a ještě přichází kolega, který se vás na něco ptá. Situace jako tahle může být docela frustrující. Nicméně, čas od času se tyto situace vyskytnou a budete se muset naučit, jak se s nimi vypořádat. Multitasking je možné se naučit, proto neváhejte a pusťte se do toho.

44. Jdou příkladem

Velcí vůdci učí příkladem. Jsou také ochotní udělat jakýkoliv úkol, o který žádají ostatní. Tento přístup je také dobré převzít. Až příště požádáte svůj tým, aby pracoval určitým způsobem, jděte mu příkladem a on vás bude přirozeně kopírovat.

45. Snaží se neustále zlepšovat

Japonci tuto metodu nazývají "kaizen". Je to v podstatě strategie, která neustále hledá způsoby, jak něco zlepšit. Využít ji můžete prakticky ve všem, od obchodního procesu, po přípravu na závod. Navíc, pokud se naučíte neustále hledat způsoby, jak věci zlepšit, brzy se to začne pozitivně projevovat i na vašem úspěchu.

46. Jsou vždy vytrvalí

Vytrvalost je vlastnost, bez které se na cestě k úspěchu neobejdete. Bez vytrvalosti nebudete schopni překonat první překážky, a tím pádem ani dosáhnout cíle.

47. Umí být trpěliví

Všechno nejde vždy podle plánu a občas se mohou objevit zpoždění. Zkušení odborníci s takovými situacemi počítají a pro tento případ si u sebe vyvinuli dostatek trpělivosti. Vy byste měli udělat totéž a rozvíjet svou vyrovnanost a klid.

48. Udržují emoce na uzdě

V životě je normální vyjadřovat za určitých okolností emoce (například smrt blízkého člověka). V běžných situacích byste však své emoce měli držet na uzdě a chovat se profesionálně. Například, pokud vám váš nadřízený vynadá, měli byste se ovládnout a nevztekat se ani se nedohadovat.

49. Mají vysoce vyvinutý styl pro intuici

Mnoho top manažerů se přiznalo k tomu, že některé ze svých rozhodnutí udělali na základě intuice. Jinými slovy, rozvinuli svou intuici natolik, že jsou ochotni ji důvěřovat. I vy na své intuici můžete zapracovat. Nechte vaše podvědomí pracovat, zatímco budete spát, meditovat nebo se procházet v parku. Tyto techniky umožňují, aby se vaše intuice dostala na povrch.Autor: Liv

49 soft skills pro celoživotní úspěch a štěstí. Existují schopnosti, které se ve škole neučí - soft skills nebo také měkké dovednosti.
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ