Zdraví

Jak zlikvidovat zabijáky sebemotivace

07.06 2017|Osobní rozvoj
Jak zlikvidovat zabijáky sebemotivace

Pokud chcete v životě nějakým způsobem vyniknout, je třeba mít dostatek jedné tajemné ingredience. Tou není nic jiného, než sebemotivace.

Sebemotivace je pro úspěch klíčová, obzvláště v dnešní době, kdy jsme neustále obklopování negativními myšlenkami a obavami o budoucnost. Alespoň občasné deprese a pochybnosti již nejsou záležitostí několika mála jedinců, ale naopak, trápí čím dál tím větší část společnosti. Dostatečná sebemotivace je často jediným způsobem, jak získat energii, kterou tolik potřebujeme k překonání úkolů a problémů, které nás v životě provázejí.

Bohužel žádné jednoduché řešení, jak nedostatek motivace vyřešit, neexistuje. Dostatek sebemotivace vyžaduje notnou dávku snahy a odhodlání. Základním předpokladem v tomto běhu na dlouhou trať je podle psychologů pochopení svých myšlenek a řízení vlastních emocí. Je třeba se naučit pečovat o motivující myšlenky a neutralizovat ty negativní.

Kamenem úrazu jsou naše myšlenky

Hlavním důvodem, proč člověk obvykle ztrácí motivaci je podle Briana Emersona, psychologa z kanadského Québecu, v prvé řadě nedostatek sebedůvěry. "Pokud si člověk nevěří, nebude věřit ani tomu, že je schopný dosáhnout nějakého úspěchu, což ho zákonitě demotivuje ještě předtím, než se o něco pokusí," říká Emerson.

Druhým důvodem bývá nedostatečně definovaný cíl. Pokud člověk neví, co přesně chce, jak může vědět, že vůbec něco chce? Na to navazuje třetí příčina – neznalost způsobu, jak dosáhnout svého cíle. "Pokud dotyčný neví, jak má co dělat, jeho motivace se dříve či později vytratí, jako pára nad hrncem," dodává Emerson.

Zatočte s nízkou sebedůvěrou

Prvním zabijákem motivace je tedy výše zmíněný nedostatek sebedůvěry. Ten podle psychologů vzniká proto, že lidé myslí především na to, co chtějí a zapomínají na to, co už mají. Pokud člověk myslí jen na to, co chce, jeho mysl se začne znepokojovat tím, že to ještě nemá a problém je na světě.

Minulá selhání, špatné vzpomínky a osobní slabiny ovládnou vaší mysl, díky čemuž začnete žárlit na vaše konkurenty a vytvářet výmluvy, proč nemůžete uspět. V tomto stavu pak máte automaticky tendenci ztrácet sebevědomí. Způsob, jak se z tohoto myšlenkové vzorce dostat ven, je zaměřit se na vděčnost.

Je čas udělat revizi svých úspěchů a silných stránek a být vděčný za to, čeho se nám již podařilo dosáhnout. Pocit vděku dokáže zázraky. Ze začátku bude určitě těžké se na to zaměřit, ale díky pravidelnému treninku si můžete vypěstovat silný vděk, který vás zahřeje na duši pokaždé, když na vás přijde nějaký splín.

Definovat správně svůj cíl je jen otázkou cviku

Jak často se zaměřujete na to, co nechcete, spíše než na konkrétní cíl? Většina lidí standardně myslí převážně na své obavy. Obávám se, že zůstanu chudý. Obávám se, že mě nikdo nebude respektovat. Obávám se, že zůstanu sám.

Strach má tu zvláštní schopnost, že živí sám sebe a dokonale ničí naši motivaci. Pokud jste se polapili do sítě strachu, je podle odborníků důležité zaměřit tuto energii na správnou věc, tedy na dobře definované cíle. Stanovením cíle automaticky stanovujete soubor opatření. Pokud máte například strach z chudoby, vytvořte si plán, jak zvýšit své příjmy. Svou mysl tak zaměříte na nový plán a ne na prohlubování svého strachu.

Cesta k cíli je někdy kratší, než si myslíte

Třetím zabijákem motivace je neznalost toho, jak svého cíle dosáhnout. Klíčem k nalezení směru je definovat aktivity, které vedou k úspěchu. Udělejte si seznam všech vašich aktivit a uspořádejte je podle důležitosti.

Tím, že se zaměříte na ty nejdůležitější úkoly, se vaše energie zaměří správným směrem a vy nebudete mít pocit, že plýtváte časem. Dobré je si svůj cíl rozdělit na dílčí cíle, které vás budou postupně posouvat blíž a blíž k hlavnímu cíli. Splnění každého dílčího kroku bude navíc dokonalý pohon pro vaší motivaci.

Období, kdy se vám nebude dařit a kdy nebudete mít energii jsou nevyhnutelná. Život je prostě takový, ale neznamená to, že by se tomu měl člověk poddat. Pokud budete svou mysl trénovat a naučíte se bojovat proti zabijákům motivace, mohou být tato období mnohem jednodušší než doposud.Autor: Jad

Jak zlikvidovat zabijáky sebemotivace. Přemýšlíte, jak se dostatečně motivovat? Nejdříve musíte odhalit a zlikvidovat zabijáky sebemotivace. Poradíme vám, jak na to.
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ