Zdraví

Bushido - 8 morálních principů samuraje

13.05 2021|Osobní rozvoj
Bushido - 8 morálních principů samuraje

Bushido nebo-li kodex samuraje je soubor pravidel a pokynů pro chování v boji i životě. Samurajové byli jako zkušení stratégové, nebojácní bojovníci a dobří filozofové nejúspěšnějšími lidmi své doby. Zdravé zdraví vám přináší 8 vznešených principů, kterými se staří japonští bojovníci řídili ve svém životě.

1. Gi - Spravedlnost

Buďte vždy upřímní ve všech svých činnostech. Věřte ve spravedlnost ne druhých lidí, ale v tu, která je ve vás. Pro samuraje neexistují při hodnocení cti a spravedlnosti nějaké mezistupně, je tam černá a bílá nebo pravda a lež. Žádný poctivý člověk s čistou duší se nemusí bát pravdy.

2. Yu - Odvaha

Povyšte sami sebe nad dav. Skrývat se v ulitě jako želva, to není život. Každý samuraj musí mít ducha hrdiny. Je to velmi nebezpečné a riskantní, ale zároveň je to v životě užitečné.
Samuraj není duchovně slepý, naopak, je chytrý a silný. Bushido radí vyměnit opatrnost za vlastní respekt.

3. Jin - Ctnost

Soucit a lítost. Intenzivní trénink dělá samuraje rychlým a silným. Samurajové v sobě rozvíjí sílu, která musí být použita pro společné dobro. Pokud jim osud nedá takovou příležitost, nakonec jdou svou cestou sami.

4. Rei - Respekt

Samuraj nemusí být nutně krutý a dokazovat svou sílu. Dokonce i ke zlému příteli musí být samuraj zdvořilý. Bez této vlastnosti bychom nebyli nic jiného, než zvířata. V každém konfliktu se projevuje naše skutečná vnitřní síla.

5. Makoto - Upřímnost

Pokud samuraj slíbí, že něco udělá, tak by to měl udělat a nic na světě ho při tom nezastaví. Nemusí přitom dávat slovo nebo něco slibovat. Už jen skutečnost, že to řekl, je zárukou toho, že to udělá. Samurajové říkají a dělají totéž.

6. Meiyo - Pocta

Podle Bushido existuje jen jeden soudce, který může samuraje soudit, a to je on sám. Řešení, které samuraj přijme a použije, odráží jeho skutečné já. Nemůže se skrýt sám před sebou!

7. Chūgi - Loajalita

Ekonomická realita narušuje loajalitu lidí po celém světě. Nicméně, praví muži zůstávají loajální k těm, kterým jsou zavázáni. Samuraj je zodpovědný za své činy a dobrovolně za ně přebírá zodpovědnost. On je naprosto věrný a oddaný svému šéfovi a je vzorem pro ostatní podřízené. Slovo muže - to jsou jeho stopy, po kterých za nim můžete jít.

8. Jisei - Sebekontrola

Bushido učí, že by se muži měli chovat v souladu s absolutním morálním standardem. Rozdíly mezi dobrým a špatným jsou pevně dány, není třeba o tom argumentovat v diskuzích a člověk by měl znát rozdíly. Konečnou povinností člověka je učit své děti morální normy prostřednictvím modelu vlastního chování. Prvotním cílem samurajova vzdělávání musí být vybudovat u dítěte charakter. Opatrnost a inteligence jsou méně důležité. Duševní nadřazenost je taky cenněna, ale samurajové jsou v podstatě muži činu.

Autor: Jad

Bushido - 8 morálních principů samuraje. Bushido nebo-li kodex samuraje je soubor pravidel a pokynů pro chování v boji i životě. Samurajové byli jako zkušení stratégové
Zdravá výživa

 319 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ