Zdraví

Jak motivovat sám sebe

12.03 2016|Osobní rozvoj
Jak motivovat sám sebe

Udržet si motivaci a pozitivní myšlení je celoživotní boj. Náš mozek neustále napadají negativní myšlenky a úzkosti z budoucnosti, čelíme pochybnostem i depresím. Neexistuje žádné jednoduché řešení jak nedostatek motivace řešit. I poté, co tento problém překonáme, objeví se znovu a při jiné příležitosti. Jak tedy motivovat sám sebe?

Klíčem k sebemotivaci je pochopení svých myšlenek a toho, jak řídit své emoce. Je třeba se naučit v sobě podporovat motivující myšlenky, neutralizovat ty negativní a soustředit se na své cíle.

Existují tři hlavní důvody, proč ztrácíme motivaci:


1. Nedostatek důvěry - pokud nevěříme, že můžeme uspět, jaký to má smysl se o to pokoušet?
2. Nedostatek pozornosti - pokud nevíme, co chceme, jak víme, že něco vůbec chceme?
2. Nedostatek směru - pokud nevíme, co dělat, jak můžeme být motivováni to udělat?

Jak posílit sebedůvěru

Prvním vrahem motivace je nedostatek sebedůvěry. Často se stává, že se zaměřujeme na to, co chceme a zanedbáváme to, co už máme. Když přemýšlíme o tom, co chceme, naše mysl vytváří výmluvu, proč jsme to ještě nezískali. Díky tomu vznikají negativní myšlenky. Naši mysl ovládnou minulá selhání a osobní nedostatky. Začneme žárlit na své konkurenty a vymlouvat se, proč nemůžeme uspět. V tomto stavu máme tendenci dělat špatný dojem, myslíme si to nejhorší o druhých a ztrácíme sebevědomí.

Jediný způsob, jak se dostat ven z tohoto začarovaného myšlenkového vzorce, je zaměřit se na vděčnost a na všechno pozitivní, co nás dosud v životě potkalo. Je třeba si v duchu udělat seznam svých silných stránek, minulých úspěchů a aktuálních výhod. Máme tendenci brát své síly jako samozřejmost a rozebírat naše neúspěchy. Tím, že se budeme snažit cítit vděčnost, si uvědomíme, že už schopní a úspěšní jsme. To omladí naší důvěru a získáme novou motivaci pomocí které můžeme stavět další úspěchy.

Může to znít divně, ale opakování pozitivních věcí může zefektivnit vaše myšlení. Mysl často zkresluje skutečnost, aby si potvrdila to, čemu chce věřit. Čím víc negativně myslíme, tím více negativních příkladů bude naše mysl objevovat. Když si opravdu myslíme, že si zasloužíme úspěch, bude naše mysl generovat způsoby, jak jej dosáhnout. Nejlepším způsobem, jak k sobě přitáhnout úspěch, je chtít vytvářet hodnoty pro zbytek světa.

Rozvoj pozornosti

Druhým vrahem motivace je nedostatek pozornosti. Jak často se zaměřujeme na to co nechceme, spíše než na konkrétní cíle? Běžně přemýšlíme o strachu. Bojíme se samoty, chudoby, toho, že nás ostatní nebudou respektovat i dalších strašáků. Problém s tímto typem myšlení je, že samotný strach není trestný, ale vysává z nás motivaci.

Pokud se zmítáme ve víru strachu, prvním krokem by mělo být přesměrování této energie na dobře definované cíle. Definováním konkrétního cíle automaticky definujeme i celou sérii kroků, které k našemu cíli povedou. Pokud například máme strach z chudoby, vytvořme si plán, jak zvýšit své příjmy. Klíčem je přechod z nehmotné touhy na konkrétní, měřitelné kroky. Když svou mysl zaměříme na pozitivní cíl namísto nejasného strachu, donutíme náš mozek k práci. Okamžitě začne vymýšlet plán pro úspěch.

Rozvoj směru

Posledním kouskem motivační skládačky je směr. Pokud zaměření znamená mít konečný cíl, směr znamená mít každodenní strategii, jak cíle dosáhnout. Nedostatek směru zabíjí motivaci, protože bez další konkrétní akce podléháme otálení. Příkladem může být člověk, který chce mít populární blog, ale tráví více času čtením o blogování než samotným psaním.

Klíčem k nalezení směru je identifikovat aktivity, které vedou k úspěchu. Před každým cílem existují činnosti, které mají smysl a které ne. Udělejte si seznam všech svých aktivit a uspořádejte je na základě výsledků. Pak udělejte akční plán, který se zaměřuje na aktivity, které vedou k velkým výsledkům.

Sledováním svých nejdůležitějších úkolů budete směřovat svou energii k úspěchu. Když vám začne motivace klesat, znovu získejte směr tím, že vytvoříte plán, který obsahuje dvě pozitivní akce. První z nich by měl být malý úkol, který jste chtěli udělat a druhým nějaký dlouhodobý cíl. Okamžite udělejte ten menší úkol. Tím získáte pozitivní impuls. Poté učiňte první krok na cestě k dosažení dlouhodobého cíle. Dělejte to pravidelně, bez vynechání. Tímto pozitivním posilování udržíte vaše dlouhodobé plány v pohybu.

Období demotivace, nízké energie, smůly a dokonce i občasného selhání je nevyhnutelné. Důležité je se tomu nepoddat a chtít s tím něco dělat.

Autor: Mak

Jak motivovat sám sebe. Udržet si motivaci a pozitivní myšlení je celoživotní boj. Umění motivovat sám sebe spočívá ve třech krocích, které si
Zdravá výživa

 307 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ