Zdraví

Jak zcela změnit svůj život za 12 měsíců

17.05 2016|Osobní rozvoj
Jak zcela změnit svůj život za 12 měsíců

Každý chceme ve svém životě něco změnit, ale jako vždy najdeme 150 důvodů proč to nejde. Zdravé zdraví pro vás připravilo motivační plán skládající se z 12 úkolů, které byste měli každý měsíc provést, abyste změnili svůj život k lepšímu.

1. Leden - Naučte se správně nastavit cíle

Každý rok si děláme plány a slibujeme si, jak změníme svůj život k lepšímu, ale vždycky se nakonec objeví důvody, proč svých cílů nemůžeme dosáhnout. Náš hlavní problém? Máme špatný plán!

Hlavním účelem plánování je přenesení našich cílů a hodnot do každodenní činnosti. Je to totiž jediný známý způsob, jak řídit svůj život a nenechat si ho řídit „od okolností“. Základem je stanovit si dlouhodobé a krátkodobé cíle, kterých v životě chceme dosáhnout. Naše každodenní činnosti by pak měly být v souladu s našimi cíli.

Vycházejte z týdenního plánování. Týdenní plánování je takovým převodním kolískem mezi našimi hodnotami a cíli na jedné straně a každodenními aktivitami na straně druhé. Proto dobré papírové diáře mají právě stránku na každý týden a pak na každý den. Samozřejmě je třeba plánovat i denní aktivity, které nás budou krok po kroku posouvat blíž k našemu vytyčenému cíli.

Jak plánovat:

  • Plánujte na místě, kde vás nic nerozptyluje.
  • Mějte na paměti dlouhodobé cíle a záměry.
  • Plánovat musíte jen na čas, který máte k dispozici.
  • Každý denní úkol musí mít konkrétní cíl.
  • Předvídejte překážky.
  • Stanovte si priority mezi úkoly.


2. Únor - Zbavte se zlozvyků

Existuje mnoho návyků, které nám brání žít šťastně. Zbavit se jich je obtížné, ale ne nemožné. Rčení praví, že zvyk je železná košile. Zlozvyk je pak železná, pěkně rezavá košile s pekelně ostrými švy. Zkuste zapřemýšlet, zda můžete stoprocentně říci, že netrpíte žádným zlozvykem.

Pokud se vám zlozvyky vyhýbají, patříte k té šťastné menšině. Jestliže je tomu naopak, mohou vám pomoci následující řádky, díky kterým snadněji identifikujete nevhodné zlozvyky a najdete motivaci k tomu, abyste se pokusili těchto zlozvyků zbavit nebo omezit jejich dopad na vás a vaše okolí.

Základem je uvědomit si existenci zlozvyku. Druhou fází je snaha udělat změnu. Je dobré, pokud si uvědomíme výhody, které nám odstranění zlozvyku přinese. Motivací může být vyčíslení efektu zlozvyku. Poté, co jste zvážili všechna pro a proti, stojíte před rozhodnutím, jak se zlozvykem naložit.

Hýčkejte se – řekněte si například, že za peníze, které by jinak spotřeboval váš zlozvyk, si koupíte něco, co byste si jindy nekoupili, ale na druhou stranu po tom toužíte. Počátkem zlozvyků je často fakt, že jednoduše zaplňují volný čas. S tím, jak bojujete se zažitými vzory, je třeba uvolněný čas něčím nahradit. Pokud vše dobře dopadne, nejenže se zbavíte zlozvyku, ale uděláte něco prospěšného pro sebe nebo pro ostatní.

3. Březen - Sportujte

Začátek jara je ideálním obdobím, kdy začít pracovat na své kondici a váze. Začněte tím, že každé ráno budete trénovat pozici prkna. Jedná se o nejefektivnější způsob, jak posílit břišní svaly a shodit tuk kolem břicha. Cvičení začíná na 20 sekundách a na konci měsíce byste se měli dostat na 4 minuty. Návod na cvičení najdete zde. Kromě tohoto cviku si slibte, že se každý den alespoň na 5-10 minut protáhnete.

Kdo má rád výzvy, může nasadit obsáhlejší trénink, do kterého může zahrnout běhání, plavání, bruslení na kolečkových bruslích nebo jakýkoliv jiný sport, který je pro vás dostupný.


4. Duben - Naučte se něco nového

Díky internetu můžete získat zdarma znalosti, aniž byste museli opustit domov. Můžete se naučit programovat, hrát na kytaru nebo klavír, stát se šampionem v šachu. Přes internet se můžete naučit jakémukoliv jazyku, případně jej zdokonalit přes skype s rodilým mluvčím.

Existují dokonce i online kurzy z různých předmětů na univerzitách po celém světě. S internetem jsou naše možnosti zkrátka neomezené. Je škoda je nevyužít! S novými znalostmi a schopnostmi se nám otevírají nové dveře v osobním i pracovním životě.

5. Květen - Poznejte sami sebe

Kdo nezná sám sebe, nemůže poznat ani ostatní. Dobré sebepoznání vám pomůže rychle se v životě nasměrovat v různých oblastech správným směrem. Také vás ušetří mnoha bolestí, které byste v různých oblastech života zažívali, pokud byste se dobře neznali. Pokud se člověk dobře nezná, dělá spoustu chyb, které mu přinášejí jen bolest a zklamání, a takový život nemá nikdo zapotřebí. Květen tedy věnujte poznávání sami sebe. Můžete číst knihy zaměřené na toto téma, navštěvovat různé kurzy, meditovat, přemýšlet o sobě a podobně.

6. Červen - Vyhoďte zbytečnosti

Je léto a je na čase vyhodit všechny odpadky, které jste přehlédli. Nepořádek v našem domě se promítá i do našeho myšlení. Na starých, nepoužívaných věcech se navíc ukládá negativní energie, proto je lepší nepotřebné kousky vyhodit nebo darovat. Je-li dům čistý a uklizený, dostává se naše mysl do klidu a věci se začínají zlepšovat. Přečtěte si knihu o Feng Shui, o starověkém umění, které vám pomůžete vytvořit z vašeho domova oázu klidu a štěstí.

7. Červenec - Cestujte

Je čas si odpočinout a načerpat novou inspiraci a sílu. Jeďte dobývat vrcholky hor nebo písčité pláže. Není nutné, abyste si platili luxusní dovolenou v nejlepších hotelech. Důležité je poznávat zemi, do které přijedete, seznamovat se s novými lidmi, jejich zvyky, kulturou a objevovat nové věci. Dovolená vám dodá novou energii i nápady.

8. Srpen - Pomáhejte

Když pomůžete jiným, stanete se trochu šťastnějšími. Udělejte si čas a pomozte svému kamarádovi, příbuznému, nakrmte bezdomovce, nebo se zapojte jako dobrovolník do nějakého charitativního projektu. Nechť je srpen měsícem vaší laskavosti. Sledujte, jak vás pomoc druhým naplní radostí.

9. Září - Probuďte svého tvůrčího ducha

S podzimem přišel čas na tvůrčí práci. Kreslete, hrajte na klavír, pište básně, šijte šaty, vyrábějte něco do vašeho domova nebo foťte. Prostřednictvím tvůrčí práce můžete zlepšit svou koncentraci, odstranit stres i zlepšit výkon.

10. Říjen - Učte se jazyky

Znalost jazyků je čím dál tím důležitější, a to nejen v pracovním životě. S rostoucím zájmem o cestování, poznávání nových kultur a vzdělávání v zahraničí začínají být cizí jazyky nezbytností. Studium cizích jazyků je navíc prospěšné pro náš mozek. Vyberte si nějaký jazyk, který ještě neumíte, a který se vám líbí a začněte se učit. Využijte internetu, sledujte v tom jazyce filmy, hrajte hry, čtěte noviny nebo si povídejte s rodilými mluvčí přes skype.

11. Listopad - Naučte se vařit nová jídla

Ve světové kuchyni je mnoho chutných jídel, které stojí za vyzkoušení. V listopadu se oddejte objevování lahodných receptů z celého světa. Stanovte si pravidlo, že každý týden vyzkoušíte novou polévku, nový hlavní pokrm a nový dezert. Rodině se to určitě bude líbit. Pokud se to zalíbí i vám, určitě v tom pokračujte i v následujících měsících.

12. Prosinec - měsíc zhodnocení

V prosinci se můžete otočit za celým rokem a zhodnotit, kam jste se posunuli. Pokud tento návod dodržíte se vší pečlivostí a důkladností, výsledky vás zaručeně ohromí. To ovšem nebude konec, naopak, měli byste pokračovat a udělat si z každého dalšího roku rok výzev a učení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Novoroční předsevzetí vám nefungují? Zkuste novoroční experimenty

Autor: liv

Jak zcela změnit svůj život za 12 měsíců. Zdravé zdraví pro vás připravilo motivační plán skládající se z 12 úkolů, které byste měli každý měsíc provést, abyste změnili svůj život k lepšímu.
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Jirka |03.03 2018 01:52
Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat, to co tady popisujete, jak se to dělá? Například, já se už hledám 20let, nic, nevím kde to hledat, jak poznám že jsem to našel, že jsem to já, že jsem se našel? Píšete, vyhoďte zbytečnosti, jak?můj život je zbytečný, tak se mám podle vaší rady vyhodit, zničit, zabít? Sám sebe hodnotím jako zbytečného, malého, nepotřebného,od toho se odvíjí i můj život! Třeba je to kdo opravdu jsem, je možné že jsem našel Sám sebe?
Odpovědět
 1 
alex|06.03 2018 20:38
Dobrý den, vyhodit byste měl pravé tyto přebytečné pochybnosti o sobě. Jak víte, ze vas život nemá smysl? Pokud nejste egoista posledního stupně, tak vždycky můžete mít smysl pro ostatní lidi kolem vas jen tím, ze jste nebo rovnou můžete přidat ruku k dílu a pomáhat ostatním, čímž si můžete zajistit i ten smysl života, který vám pravděpodobně schází. Smysl života můžete najít i v činnostech, které vas baví a delate je s vášni. Pokud jste žádnou takovou ještě nenašel; znamená to, ze jste dobře nehledal a mate před sebou hromadu práce, která je sama o sobě smyslem života.
Odpovědět
 1 
alex|06.03 2018 20:46
Pokud se hodnotíte tak špatně, jak říkáte, měl byste hledat příčiny svého nízkého sebevědomí v dětství.
Odpovědět
 1