Zdraví

Jak se zbavit zlosti a vzteku

30.10 2015|Osobní rozvoj
Jak se zbavit zlosti a vzteku

Většinu z nás čas od času přepadne zlost a hněv. To je zcela přirozené. Řeči o tom, že bychom se měli uklidnit, přece o nic nejde, rozchodit svůj hněv apod.… nám v ničem neprospějí. Co udělat, abychom se zbavili zlosti a vzteku?

Odborníci nám doporučují

Podle odborníků na mezilidské vztahy, je velkou chybou vztek a zlost potlačovat a přemáhat. Vaše zlost tímto způsobem rozhodně nezmizí. O hněvu to platí taktéž. Pouze se „odloží“ a v nejnevhodnější okamžik vyrazí s ještě větší intenzitou do útoku. A výsledek? Odnese to někdo, kdo vůbec za nic nemůže a hlavně si to nezaslouží. Tak to přece nemůžeme dopustit.

Jak pracovat se zlostí a vztekem?

Abychom zbytečně neubližovali, měli bychom se naučit zvládat svůj hněv a zlost. Není to zase tak složité, jak by se mohlo zdát. Chce to trénink.

Modelová situace: Úřednice vám opakovaně vrací nějaké vyplněné formuláře s tím, že jí ještě chybí takové a makové informace, že jí chybí ještě takové a jiné formuláře a razítko a podpis… Nevhodná reakce: Začnete vulgárně nadávat, pošlete úřednici do patřičných míst... prásknete do stolu nebo dveřmi. A to je špatně. V momentě je tam ochranka a už jdete pro změnu zase vy do……
Doporučená reakce: Můžete použít ironickou poznámku, např:“ Mi tu sice chybí formulář nebo i razítko, ale zato mám doma fajn přítele. Vám asi chybí, protože kdybyste ho měla, nebyla byste tak nepříjemná. Něco s tím dělejte.“

Můžete si také o svém zážitku s nepříjemnou úřednicí povyprávět s někým, kdo je vám blízký. Klidně spřízněné duši sdělte, jak byste s úřednicí zatočili, kdyby to bylo ve vaší moci. A nezapomeňte, že fantazii se meze nekladou! Docílíte toho, že svou zlobu vyventilujete.

Další možností je rozpohybovat se. Pohyb je totiž výborným ventilem vzteku. Využijte cokoli – jízdu na kole, na bruslích, aerobik či tanec. Výsledkem bude, že odčerpáte negativní emoce z těla pomocí fyzické aktivity.
Vůbec není špatný způsob využít k vyventilování křik. Prostě se vykřičet. Z plných plic hulákejte někde, kde nebudete nikoho děsit (například zvěř v lese by nebyla vašim křikem vůbec nadšená). Prostě se chovejte při ventilaci křikem ohleduplně. Tak, jak byste si přáli, aby se k vám chovala ta nepříjemná úřednice.

Autor: Liv

Jak se zbavit zlosti a vzteku. Většinu z nás čas od času přepadne zlost a hněv. To je zcela přirozené. Řeči o tom, že bychom se měli uklidnit, přece o nic nejde
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ