Zdraví

10 způsobů, jak se znovu zamilovat

10 způsobů, jak se znovu zamilovat

Výzkum ukazuje, že šťastné páry v mnoha ohledech mají lepší zdraví a celkovou pohodu než jejich svobodní nebo rozvedení vrstevníci. Koneckonců, milující partner může nabídnout společnost, pohodlí a fyzickou a emocionální podporu, když ji budete potřebovat. Někdy se však ze vztahu vytrácí láska. Podívejte se na 10 tipů, jak lásku navrátit zpět.

1. Více se dotýkejte

"Páry, které jsou spolu už delší dobu, ztrácejí ve svém vztahu běžný fyzický kontakt", říká Wendy Walsh, klinická psycholožka a zakladatelka AskALoveGuru.com. "Když se dotkneme, zejména kůží na kůži, rozrušíme několik chemických látek v mozku, které pomáhají vyvolat milující pocity", říká Walsh. Popřemýšlejte, jak často se s partnerem denně dotýkáte. Například alespoň 20-ti sekundové obětí může vyvolat významný výdej oxytocinu. Pokuste se pro začátek alespoň o letmé dotyky rukou či krátký polibek na ústa, několikrát denně.

2. Spěte blíž u sebe

Tentýž příval chemických látek v mozku může také přijít z fyzického kontaktu v posteli, a to nejen při sexu. Opět, pokud se dotýkáte nahou kůží, ať už jde například jen o ruce, chemické látky se bouří. Průzkum představený na mezinárodním festivalu v Edinburghu v roce 2014 odhalil, že páry, které spí nejblíže k sobě tvrdí, že jsou ve vztahu spokojenější.

3. Limitujte technologie

Moderní technologie, se kterými jsme každodenně spojeni, nás velice limitují, a to v mnohých oblastech života. Nejinak je tomu i u vztahů. Nic nezabíjí vzájemnou komunikaci tolik, jako chytré telefony, tablety a počítače. V jednom z průzkumů až 70 procent žen uvedlo, že tyto technologie narušují partnerský život.

4. Jeďte na dovolenou

Pokud vás pracovní a rodinné povinnosti přinutily omezit váš milostný život, naplánujte si nějaký čas, kdy utečete od svých pravidelných povinností. Ať už půjde o zahraniční dovolenou, týden na chatě nebo prodloužený víkend doma, společný čas bez povinností vašemu vztahu velice pomůže.

5. Naučte se říkat"děkuji"

Někdy se stává, že pěkné věci, které pro vás partner dělá, se stanou samozřejmostí. To je ale špatně. Naučte se poděkovat i za maličkosti. Partner si bude vážit toho, že si jeho snahy ceníte a ve svém snažení bude i nadále pokračovat. Vzájemná vděčnost je ve vztahu velice důležitá. Pokud poděkování doplníte úsměvem nebo dotykem, bude to ideální a jistě příjemné i pro vás, nejen pro partnera. Ten vám jistě úsměv rád oplatí.

6. Líbejte se

Líbání může hrát důležitou roli v kvalitě dlouhodobého vztahu. Ve skutečnosti vědci zjistili, že časté líbání je ještě důležitější ve vztahu než častý sex. Při polibku se také uvolňuje hormon oxytocin, který nám dodává pocit zamilovanosti. Dobré je využít polibku alespoň ráno před odchodem do práce a večer před spaním.

7. Dávejte si komplimenty

Kdo by neměl rád komplimenty. Když je však člověk ve vztahu dlouho, zaměřuje se spíše na negativní stránky svého partnera nežli na ty pozitivní. Častější, než kompliment, je v takovém vztahu kritika. Kritika dokáže nenávratně zranit city, snížit sebedůvěru a odstranit zbývající lásku. Naopak komplimenty ji dokáží oživit. Partner cítí, že si jej vážíte a že stále na něm vidíte něco, co obdivujete. Pomůže to nejen partnerovi, ale i vám, abyste jej viděli v lepším světle.

8. Překvapte

Chcete-li prožít pocit zamilovanosti, musíte najít nové způsoby, jak jej spustit. V tomto bodě je dobré umět překvapit. Příval dobrých pocitů vedle oxytocinu produkuje také dopamin. Dopamin je látka, která se vylučuje, když zažíváte něco příjemného. Zkuste partnera překvapit, ať už nečekaným dárkem, večeří či překvapením v ložnici.

9. Rozvíjejte své vlastní zájmy

Zamilovanost není jen o tom, co se stane, když jste spolu. Hodně to má co do činění s tím, co děláte na vlastní pěst. Lidé se často ve vztahu stávají pasivní a důvodem je i to, že nejsou spokojeni se svým vlastním osobním životem. "Řekněme, že máte rádi jízdu na koni," říká psycholog Solomon. "Když přijdete domů z jízdy, jste plni energie a života a můžete tuto energii převést i do vztahu".

10. Podporujte koníčky svého partnera

Stejně důležité, jako je mít vlastní koníček, je podpořit ten partnerův. Podle Solomona je to nejlepším způsobem, jak vidět svého partnera šťastného a vášnivě zabraného do nějaké aktivity. Ač tato aktivita není vaším koníčkem, sdílejte ji s partnerem a bavte se o ní. To zlepší vzájemnou komunikaci i pocit vzájemného přátelství.

Autor: Liv

Podívejte se na deset způsobů, díky nimž můžete navrátit do vztahu zpět zamilovanost.
Zdravá výživa

 314 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Aja|30.12 2021 11:08
zamilovala jsem se přes postel, přes sex. Sex byl dokonaly a najednou jsem zjistila, že i člověk se kterým ho mám je dokonalý.
Odpovědět
 0 
Ima|26.11 2022 22:10
tohle se plánovat neda, tohle přijde samo. A ještě aby k tomu přišel i skvělý sex a bude to dokonalé
Odpovědět
 0