Zdraví

5 bodů, na které si při hádkách ve vztahu dávat pozor

5 bodů, na které si při hádkách ve vztahu dávat pozor

Jak píši odborníci a psychologové, konflikt je normální projev každého zdravého vztahu. Koneckonců, dva lidé nemohou očekávat, že se dohodnou na všem, po celou dobu vztahu. Na co si ovšem dát při řešení konfliktu ve vztahu pozor?

1. Řešení konfliktu ve vztahu vyžaduje citlivý přístup

Naučit se správnému řešení konfliktu ve vztahu, spíše než se mu vyhýbat, je velmi důležité. Je-li konflikt řízen špatně, může to způsobit ve vztahu velké škody. Při manipulaci s respektem a pozitivním způsobem konflikt naopak poskytuje příležitost posílit pouto mezi dvěma lidmi.

2. Konflikt vzniká z rozdílů osobností, ať již jsou malé nebo velké 

Obvykle nastane, když lidé nesouhlasí s hodnotami, motivací, vnímáním, myšlenkami nebo přáními druhých. Někdy jsou tyto rozdíly triviální a vyřeší se snadnou komunikací. Problém ovšem nastává, pokud při řešení konfliktu vznikají silné emoce a jsou zasaženy osobní potřeby jednoho ze zúčastněných. Těmito potřebami mohou být například potřeby cítit se v bezpečí, potřeba cítit se respektován a ceněn, nebo potřeba větší blízkosti a intimity.

3. Konflikty vznikají z rozdílných potřeb

Každý potřebuje mít pocit, že je chápán, podporován, že mu někdo naslouchá a rozumí. Ale způsob, jakým jsou tyto potřeby zajišťovány, se liší. Rozdílné potřeby jsou nejzávažnějšími z veškerých problémů, které se ve vztazích řeší, ať už se jedná o vztahy na osobní nebo profesionální úrovni.

Potřeby obou stran hrají důležitou roli v dlouhodobém úspěchu většiny vztahů, a každý si zaslouží úctu a pozornost. V osobních vztazích může mít nedostatek porozumění v rozdílných potřebách za následek vzdalování se, vyhrocené argumenty a hádky a bohužel také rozchod. V pracovních konfliktech jsou různé potřeby často v centru hořkých sporů, někdy končí špatnými obchody, ztrátou zisku a pracovních míst. 

4. Základem je správná komunikace!

Věděli jste, že když uznáte legitimitu protichůdných potřeb, budete chápat druhé a naslouchat jim, tak si otevřete novou cestu k tvůrčím řešením problémů, vybudujete tým, který je postavený na pevných základem a zlepšíte si vztahy s okolím? Ne? Tak to zkuste! Samozřejmě, jsou situace, ve kterých to bohužel nejde. Ale v momentě, než řeknete něco, co vás poté bude bolet, zastavte se, napočítejte do dvaceti a uklidněte se.

5. Uvědomte si, že konflikt nic neřeší

Základem řešení konfliktu je komunikace. Proto si racionálně řekněte, co očekává jedna a druhá strana. Domluvte se na nějakém schopném a vyhovujícím řešení, které bude přijatelné pro všechny. Popřípadě vysvětlete váš záměr a obhajte si ho. Vysvětlete příčiny, proč jste se tak rozhodl a co vás k tomu vedlo, co jste od toho očekával a jaký přínos bude toto řešení mít. Upřímností nic nezkazíte, naopak. Většinu lidí to osloví a chytne za srdce.

Autor: Liv

5 bodů, na které si při hádkách ve vztahu dávat pozor Řešení konfliktu ve vztahu - jak řešit hádky ve vztahu. Co provází řešení hádky ve vztazích?
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ