4 pravidla zdravého partnerského vztahu
Přechozený vztah může potkat i vás
Život po nevěře – druhá šance
Může být vztah se starším mužem perspektivní?
Paralelní vztah: Pozor na možné důsledky
Jak budovat důvěru ve vztahu
5 bodů, na které si při hádkách ve vztahu dávat pozor
10 způsobů, jak se znovu zamilovat
Kritika ve vztahu je jako zhoubný nádor
Přechozený vztah může potkat i vás
Život po nevěře – druhá šance
Může být vztah se starším mužem perspektivní?
Paralelní vztah: Pozor na možné důsledky
Jak budovat důvěru ve vztahu
5 bodů, na které si při hádkách ve vztahu dávat pozor
10 způsobů, jak se znovu zamilovat
Kritika ve vztahu je jako zhoubný nádor
4 pravidla zdravého partnerského vztahu

Občas přemýšlíte nad tím, zda je s vaším partnerským vztahem vše v pořádku? Zvažujete, zda někde neděláte vy nebo váš partner chybu? Podívejte se s námi, jaký vztah je podle psychologů ještě zdravý.
Zdravý partnerský vztah má svá pravidla
Klíčovým prvkem při budování zdravého a harmonického vztahu je bezesporu komunikace.1. Jaká jsou vaše očekávání?
Prvním krokem je ujistit se, zda oba chtějí a očekávají stejné věci. Následující tipy pokládají psychologové za základní stavební kameny každého zdravého vztahu.2. Mluvte!
Pokud vás něco ve vztahu trápí, je třeba o tom mluvit. Nejhorší varianta je, když si to necháváte pro sebe tak dlouho, dokud to ve vás nebouchne. Respektujte partnera. Přání a pocity partnera je třeba brát vážně. Vzájemný respekt je pro udržení zdravých vztahů nezbytné.3. Dělejte kompromisy!
Neshody jsou přirozenou součástí každého zdravého vztahu. Důležité ovšem je najít způsob, jak dospět při konfliktech ke kompromisu, který uspokojí obě strany. Snažte se konflikty řešit spravedlivým a racionálním způsobem.4. Podporujte se!
Vzájemná podpora a uklidnění působí ve vztahu jako balzám na duši a navozuje pocit bezpečí. Respektujte své soukromí. Jen proto, že jste ve vztahu, nemusí to znamenat, že se musíte dělit o všechno a být neustále spolu. Zdravé partnerské vztahy vyžadují prostor.Hranice zdravého partnerského vztahu
Stanovení hranice je dobrý způsob, jak udržet partnerský vztah zdravý a bezpečný. Stanovením společné hranice si můžete vzájemně vyjasnit svá očekávání. Hranice nemají sloužit jako klec, ve které byste se cítili jako ve vězení. Hranice zdravého vztahu má být naopak vyjádřením toho, abyste se cítili pohodlně, bezpečně a šťastně.Pamatujte si, že hranice zdravého partnerského vztahu by neměla omezovat vaší schopnost:
- Jít ven s přáteli bez svého přítele nebo přítelkyně
- Věnovat se vlastním koníčkům
- Mít svá vlastní hesla k mailu a sociálním sítím
- Vzájemně respektovat individuální záliby a potřeby
Co je zdravý vztah?
Nezdravé partnerské vztahy jsou založeny na moci a kontrole, nikoliv na rovnosti a respektu. Mezi nezdravé chování patří sobectví, urážky, žárlivost, obviňování, křik, ponižování, bití a další nezdravé projevy. Pamatujte si ovšem, že to, zda si to necháte líbit a do jaké míry vždy záleží na vás. Pokud máte pocit, že je váš vztah nezdravý, začněte myslet na některá bezpečnostní opatření a vezměte v úvahu následující body:- Pochopte, že člověk se může změnit pouze, pokud bude chtít. Nemůžete nutit svého partnera, aby změnil své chování, pokud nevěří tomu, že je to tak správně, případně ani nic měnit nechce.
- Zaměřte se na své vlastní potřeby. Sleduje svou hladinu stresu, vyhraďte si čas na přátelé, rodinu, dopřejte si dostatek spánku. Pokud zjistíte, že vám váš vztah nedovolujete tyto běžné věci, zvažte, zda nebude lepší jej ukončit.
- Neizolujte se. Často se stává, že partner, který vztah zneužívá, se snaží toho druhého izolovat. Promluvte si s přáteli, rodinou, známými a ujistěte se, že máte emocionální podporu, kterou potřebujete.
- Zamyslete se nad rozchodem. Pamatujte si, že si zasloužíte pocit bezpečí a harmonie ve vašem partnerském vztahu.
Autor: Eve
Máte zdravý partnerský vztah? Jaké jsou příznaky nezdravého partnerského vztahu? Kdy je čas zvážit, zda má partnerský vztah smysl...
Zdravá výživa
309
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ