Zdraví

Přechozený vztah může potkat i vás

Přechozený vztah může potkat i vás

Vztahy, ve kterých nedojde po pěti letech k založení rodiny, se z velké části rozpadají. Odborníci tyto vztahy označují jako přechozené. Dnes se podíváme na jejich příčiny, důsledky a možná řešení.

O přechozeném vztahu mezi partnery uvažujeme ve chvíli, kdy oba dva partneři ztrácejí o toho druhého zájem. Přechozený vztah neohrožuje jen partnerské vztahy, ale v podstatě všechna společenská uskupení, kde spolu lidé tráví velké množství času.

Partneři, kteří jsou postiženi přechozením vztahu uvádějí, že se cítí tak nějak zvláštně. Jako by žili vedle sebe a nikoliv spolu. Můžeme slyšet: „Cítíme se spíše jako výborní parťáci, než jako partneři“. Sami mnohdy takové situaci nerozumí a jsou z ní zaskočeni. Závažnější důvody vzniku přechozeného vztahu se jim nedaří zjistit.

Příznaky přechození

1. Postupně opadávají přitažlivé síly
Začínají zesilovat odpudivé síly, i když mohou být dlouhodobě minimální. Pocit prázdnoty – žijeme vedle sebe a ne spolu, vztah ztratil kouzlo. Při přechození opravdu nenarůstají odpudivé síly, to bývá sekundární příznak třeba nevěr, nebo reaktivní deprese. Když byli Petr a Klára zamilovaní on nelitoval energie, vzal auto a jel za ní po práci z Prahy do Trnavy. Užili si večer a on ve čtyři ráno zase bere auto a jede zpět. Tak jsou silné síly při zamilování. Při přechozeném vztahu Petr volá: „Ahoj Kláro. Nějak jsme s klukama přebrali. Tak já nepůjdu domů, ale přespím u rodičů. Mám to blíž do práce.“ Klára: „V pohodě Petře, já už jdu stejně spát.“ Dřív 600 km nebyl problém a dnes je najednou problém i 600 m – to je oslabení přitažlivých sil při přechozeném vztahu. Všimněme si, že mezi Klárou a Petrem nevidíme žádný konflikt, ale bohužel ani žádný důvod, proč být spolu. Zapomíná se na zásadu: „Každý den si popovídat, každý den se vidět, každý den si na sebe sáhnout.“ Takže vzniká jev, který můžeme označit za praktické vdovství. To s sebou přináší touhu po jiném partnerovi.

2. Ztráta subjektivní jistoty
„Je tento ten pravý? Nečeká na mě nějaká jiná, skutečně osudová láska? Nepřicházím díky tomuto vztahu o něco nadpozemsky krásného?“ Taková je rétorika při přechození. Proto bývá terapie přechozených vztahů obtížná, protože jednak partneři přicházejí v hluboké krizi a navíc jim chybí motivace, proč o cokoli usilovat.

3. Objeví se otázka: „Proč jsem s ní(m)?“ Mizejí důvody, proč být spolu.
Zamilovaní tuto otázku neřeší, protože cítí, že mají být spolu. Jakmile to přestanou „cítit“, tak si to musejí „zdůvodnit“. Tato rétorika je tedy reaktivním výtvorem na slábnoucí přitažlivé síly, a proto sledujeme především její první výskyt a frekvenci, jak často si ji dotyčný klade.

4. Nárůst atraktivity jiných potenciálních partnerů
Tento nespecifický příznak však vidíme zhusta i u jiných partnerských problémů, zejména u distribuce viny (Klimeš 2005). Ale zde je to dopad praktického vdovství, tedy faktu, že existující vztah nenaplňuje potřeby partnerů. Každopádně konce přechozených vztahů provázejí experimentální, zážitkové nevěry, které dotyční často popisují slovy: „Pálilo mě dobré bydlo.“

Kdy se objevuje přechozený vztah a kdo může být ohrožen?

Odborníci na mezilidské vztahy se shodují, že většinou se problémy objevují v období okolo 4.-6.roku soužití. Lidově řečeno „odkládáme růžové brýle“. Dostavuje se stav, kdy se vytrácí vzájemná přitažlivost a potřeba společně něco sdílet. Dochází k situaci, kdy se spíše partneři zaměřují na negativa u svého protějšku a to, co dříve obdivovali už nevidí. Ohroženi mohou být prakticky všichni partneři. Ale největší procento přechození hrozí u bezdětných párů.

Jak se vyhnout přechozenému vztahu?

Jestli máme děti, jejich blaho a výchova je našim společným cílem a náplní. Pokud děti nemáme, je dobré najít jiné pojítko vztahu. Například můžeme s partnerem vymyslet společný úkol, na kterém budeme pracovat. Pokud máme zahradu, rozhodneme se založit jezírko, přesadit keříky, zvelebit zákoutí, které můžeme využít ke společné relaxaci. Můžeme pouvažovat o tom, že se budeme věnovat s partnerem společnému koníčku. Mám známé, kteří si takto založili maličkou firmu na výrobu dřevěných hraček a dekorací. Manžel vyřezával různé milé předměty a postavičky. Jeho žena pak zajišťovala ošacení a starala se o dokončení těchto milých maličkostí. Měli společně velkou radost, když mohli své zboží nabídnout lidem pro radost. Je možno podobně založit rodinné galerie, muzea či předzahrádky s malým občerstvením. Využít svých schopností a svobodného rozhodování v období, kdy jsme už s partnerem sami.

Důležité je zachytit varovné příznaky

Příkladem bývá postupné vytrácení touhy po tom druhém. Už nevnímáme jeho přednosti, kterýma nás okouzlil, ale zaměřujeme se na negativní stránky. Ztrácíme pocit jistoty, jestli je partner ten pravý. Může nás napadnout, zda na nás někde někdo nečeká a my ztrácíme čas s nynějším partnerem. Uvědomme si však jednu věc. Čím častěji se snažíme nalézt důvody pro náš vztah a čím častěji máme problém nějaké najít, tím je větší riziko, že se nacházíme v přechozeném vztahu. Pak je už jen na nás, jak se zachováme dál.

Autor: Liv

Přechozený vztah může potkat i vás. Jak poznáte přechozený vztah a jak ho řešit? Syndrom přechozeného vztahu může potkat kohokoliv..
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ