Zdraví

Bezpodmínečná láska neznamená ztrátu vlastní osobnosti

Bezpodmínečná láska neznamená ztrátu vlastní osobnosti

Bezpodmínečná láska nevzniká ihned. Na začátku každého romantického vztahu vstupuje do hry řada povrchních faktorů, díky kterým vás ten druhý přitahuje a vy se do něj postupně zamilujete.

První věc, která vás upoutá, mohou být "její krásné oči" nebo "jeho roztomilý smích". Jak se v průběhu času poznáváte, zjišťujete, co máte společného a nemůžete se jeden druhého nabažit. Toto vzrušení vám dává pocit, že jste zamilovaní. Ale to není bezpodmínečná láska. Zatím je to jen pobavení. Ve skutečnosti je to vlastně podmíněná láska a spoléhá se výhradně na povrchní vlastnosti. Tím, jak vztah "stárne", ztrácí svou jiskru. Kdysi rozkošný smích vám zevšednil a možná vám začne připadat i otravný. To je v pořádku.

V této fázi vztahu do hry vstupují vaše osobní hodnoty. Důležitými se nyní stávají i osobní, politické a společenské hodnoty vašeho partnera. Protože pokud nesdílíte stejné vnitřní hodnoty, uvědomíte si, že jediné, co vás k sobě přitahuje, jsou povrchní věci.

V této fázi začínáte skutečně zkoumat lásku, kterou sdílíte. Můžete mít obavy nebo pochybnosti. Ptáte se sami sebe, zda je vaše láska podmíněná nebo bezpodmínečná. V tomto okamžiku si chce většina být jistá tím, že v jejich vztahu je láska bezpodmínečná. Právě přesvědčení o bezpodmínečné lásce vás oba udrží ve vztahu a pomůže vám při rozhodování o tom, co bude dál, jestli se oženíte a budete mít děti.

Je zcela normální začít znova hodnotit svůj vztah a přemýšlet, zda spolu zůstat nebo ne. Když se dostanete do této fáze, je důležité přesně vědět, co je to bezpodmínečná láska. Bohužel, většina lidí má o bezpodmínečné lásce mylné představy, které jim komplikují rozhodovací proces.

Bezpodmínečná láska neznamená "bez ohledu na to, co děláte"

Příliš mnoho lidí si myslí, že bezpodmínečná láska znamená zůstat s člověkem bez ohledu na to, co dělá. Myslí si, že pravá láska znamená přehlížet všechno, co jejich partner dělá a nikdy se jej nevzdat. Tato mylná představa může být skutečně nebezpečná a vést k tomu, že řada lidí zůstává v nevhodných vztazích. Věci, které dělá váš partner, ale ovlivňují váš život, vaše pocity a vaše blaho. Nikdy byste jeho činy neměli přehlížet.

Bezpodmínečná láska znamená, že byste měli někoho milovat bez ohledu na to, co se s ním stane. Pokud váš partner vážně onemocní, bezpodmínečná láska znamená, že zůstanete s ním, zatímco se bude léčit. Pokud je po strašlivé nehodě nebo pokud ztratil práci, jste tu pro něj. Toto odhodlání tváří v tvář protivenství je bezpodmínečná láska. Chcete být podporou bez ohledu na to, co se s vašim partnerem stane.

Bezpodmínečná láska není kódová závislost

Na druhou stranu to neznamená, že by partner měl využívat vaší lásku. Váš partner by se neměl spoléhat na to, že budete plnit všechny jeho emocionální potřeby. Nakonec, každý člověk je odpovědný za své vlastní štěstí. Nezdravé emocionální spoléhání se, jako je tohle, je ve skutečnosti závislost, ne bezpodmínečná láska.

Jak rozlišit závislost od bezpodmínečné lásky? Pokud se jeden z partnerů patologicky přizpůsobuje tomu druhému a ztrácí tak svou vlastní osobnost, jde o závislost. Jsou to ty případy, kdy okolí lamentuje: "Ona ho tak miluje, udělala by pro něj všechno a on je takový nevděčný sobec!" Nemáte-li žádné hranice a máte problém říkat "ne", pak prožíváte emoční závislost, ne bezpodmínečnou lásku.

Váš partner je jiný člověk a má své chyby. Jako koneckonců všichni. Nemusíte milovat každý z jeho nedostatků. Bezpodmínečná láska znamená i to, že na vašem partnerovi některé věci nemáte rádi. Je to zcela normální. Milovat všechno znamená, že se zaměřujete pouze na dobré vlastnosti. Odmítáte uvěřit, že váš partner může mít nějaké negativní vlastnosti. To však není rozumné, protože nikdo není dokonalý! Každý má špatné rysy. Rozhodnete-li se je ignorovat, pravděpodobně jste stále ve fázi zamilovanosti a dosud jste nedosáhli bezpodmínečné lásky.

Bezpodmínečná láska nemá vašeho partnera chránit

Řekněme si to na rovinu. Nikdo nechce vidět své blízké trpět. Touha ochraňovat je přirozenou odpovědí na vaše vztahy. Někdy to však s ochranou svých blízkých možná přeháníte. Pokud svého partnera bezpodmínečně milujete, chcete vidět, že v životě dělá ty správné kroky a dosahuje svých cílů.

Tyto kroky jsou však často spojeny s obtížemi a rizikem selhání. A se selháním přichází i bolest a zklamání. Pokud svého partnera opravdu milujete, pochopíte, že některým bolestným zkušenosti se nelze vyhýbat. Jsou dokonce nutné. Přehnaná ochrana proto může z dlouhodobého hlediska milovanému člověku spíše uškodit než pomoci.

Bezpodmínečná láska podporuje růst

Bezpodmínečná láska dovolí v průběhu času oběma partnerům se změnit a vyrůst. Vaše láska k sobě je založena na vašich sdílených osobních hodnotách, takže se v průběhu času nezmění. Když se každý vyvíjí a pracuje na tom, aby se stal lepším člověkem pro sebe a svou budoucnost, bezpodmínečná láska je to, co vás drží spolu. Pokud se od sebe začnete emocionálně vzdalovat, je to proto, že vaše osobní hodnoty se rozchází. Rozdílů si začnete všímat, kdy začínáte růst na osobní úrovni.

Bezpodmínečná láska vám také umožňuje být šťastnými bez partnera. To znamená, že můžete fungovat nezávisle na partnerovi a věnovat se svým zájmům i bez něj. Bezpodmínečná láska vám ve vztahu dává určitou svobodu, kdy můžete dosahovat svých cílů. Znalost sebe sama a láska k sobě vám dovoluje, abyste svého partnera milovali bezpodmínečně.

Autor: Liv

Bezpodmínečná láska neznamená ztrátu vlastní osobnosti. Milovat bezpodmínečně neznamená omezovat sebe nebo druhého. Bezpodmínečná láska nabízí svobodu i možnost růstu
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ