Zdraví

Mozek teenagera: Jak porozumět mladé generaci?

18.03 2018|Rodina
Mozek teenagera: Jak porozumět mladé generaci?

Bez ohledu na to, jak chytrý a sečtělým teenager je, bez ohledu na to, jak výborné známky dostává ve škole, schopnost přemýšlet a činit rozumná rozhodnutí není to, v čem dosahuje úspěchů, přinejmenším do určitého věku.

Racionální část lidského mozku se plně rozvine až ve 25 letech

Navíc nedávné studie dospěly k závěru, že mozek dospělých a dospívajících lidí pracuje různě. Dospělí zahrnují ve svém myšlenkovém procesu prefrontální kůru – část mozku, zodpovědnou za racionalitu, rozhodování a pochopení dlouhodobých důsledků. Adolescenti zpracovávají informace pomocí amygdaly – části mozku, která je zodpovědná za emoce.

V mozku teenagera jsou spojení mezi emocionálním centrem a rozhodovacím centrem stále ve vývoji a ne nutně na stejné úrovni. Proto, když dospívající zažívají silný emocionální stimul, nemohou později objasnit, o čem přemýšleli. Oni ani ne tak uvažovali, jako cítili.

Co by měli dělat rodiče?

Rodič – hlavní příklad pro napodobování dítětem. Samozřejmě i přátele na ně mají velký vliv, ale to, jakým způsobem se chováte a jak přistupujete k vašim povinnostem, v nich vzbuzuje hluboký a trvalý dojem.

Diskuze o důsledcích jejich jednání pomáhá dospívajícím spojit impulzivní myšlení s fakty. To pomáhá mozku formovat vzájemný dojem a postupovat podle zavedeného vzoru. Připomínejte dospívajícím, že jsou vytrvalí a kompetentní. Jelikož neustále žijí daným momentem, dospívající těžko chápou, že jsou schopni změnit negativní situace. Stojí za to, připomínat jim potíže, které se v minulosti zdáli být nepřekonatelné a tragické, které se nakonec vyřešily a vedly k pozitivním výsledkům.

Zajímejte se o věci, které se týkají dospívajícího. To neznamená, že byste se měli stát fanouškem hip–hopu, ale projevte váš zájem k věcem, které jsou pro ně cenné, názorně ukažte, jaký zájem máte o vašeho teenagera jako osobu. Zjistěte u teenagera, zda chce, abyste řešili problémy, se kterými vás osloví, nebo chce jen mluvit a být vyslyšen.

Rodiče často reagují na problémy svých dětí tím, že rozdávají rady nebo obvinění. To ale přiměje dospívajícího, aby se uzavřel, a příště se daleko méně podělí o své zážitky i trable. Vy, jako rodič, byste ho měli obklopit emočním komfortem a bezpečností při odhalení, abyste zůstali blízkým a důvěrným člověkem.

Známky problémů

Pro teenagery je přirozené, že jsou v průběhu několika dnů skleslí a úplně ne ve své kůži. Pokud však zaznamenáte významnou změnu v náladě nebo chování vašeho dítěte, která bude trvat více, jak dva týdny, může to být vážnější příčina, včetně deprese.

Pokud máte podezření, že je vaše dítě v depresi, neodkládejte oslovení odborné psychologické pomoci. Deprese je závažná choroba, která může mít bez řádné léčby život ohrožující následky. Váš teenager potřebuje vaší pomoc, i když to nikdy nepřizná. Pochopení jeho vývoje vám pomůže podpořit ho na jeho cestě v dospívání a přeměnu v zodpovědného a nezávislého dospělého člověka.Autor: Tar

Mozek teenagera: Jak porozumět mladé generaci? Problémy s dospívajícími dětmi zastihnou skoro každého. Dospívající lidé přemýšlejí jinak než dospělí
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ