Zdraví

7 důvodů, proč je nutné děti objímat co nejčastěji

03.02 2018|Rodina
7 důvodů, proč je nutné děti objímat co nejčastěji

„Potřebujeme čtyři objetí denně, abychom přežili. Potřebujeme osm objetí denně, abychom vydrželi. A dvanáct objetí denně potřebujeme, abychom rostli.“ Toto je citát americké psychoterapeutky Virginie Satirové. Současní vědci mohou vyjmenovat minimálně 7 lékařských důvodů, proč byste právě teď měli začít plnit tyto „normy“ ve vztahu ke svému dítěti.

1. Budete si bližší

Nejvíce zřejmý efekt objímání je ten psychologický. Pomáhá dětem i rodičům pocítit emocionální a psychické spojení, vzájemnou podporu. Vědci věří, že v těchto dojmech je zapleten hormon lásky a důvěry – oxytocin. Pravidelné upevňování vztahů pomocí objetí funguje nejen u dětí. Nezapomínejte na své nejbližší, rodiče, příbuzné a dobré přátele.

2. Ochráníte dítě před stresem

V roce 1997 vědci, kteří pozorovali laboratorní krysy, dospěli k zajímavému závěru. Krysí matky, které se pečlivě staraly o svá mláďata a často je olizovaly, měly více stresu odolné potomky. Zdá se, že podobně pracuje jakýkoliv hmatový kontakt, včetně objetí. Schopnost vyrovnat se se stresovými otřesy je pro moderního člověka důležitou dovedností.

Chronický stres zvyšuje riziko obezity, hypertenze, diabetu, koronárních onemocnění srdce, deprese a závislosti na drogách. Chcete ochránit své dítě? Prostě ho obejměte, právě teď. A dělejte to pravidelně. Ještě jedna zajímavá studie: zlepšit reakci potomků na stres pomohlo i hlazení březích krys. Takže užitek objímání a jemných dotyků před narozením dítka můžeme také brát jako prokázaný.

3. Zastavíte hysterii

Malé děti nezlobí naschvál nebo kvůli tomu, že by měly špatnou povahu. Často se jim prostě nedaří ovládat své emoce. V takových chvílích dítě nejméně potřebuje slyšet vaše poučení o tom, že „není dobré se takto chovat“. Dítě potřebuje pomoc, snaží se přitáhnout pozornost.

Existuje mnoho způsobu, jak rychle a bez zbytečných nervů zastavit hysterii dítěte. Jedním z nich je objetí. V tomto případě by rodiče měli zůstat klidní a použít všechny možné způsoby, aby dítěti ukázali, že mu rozumí a podporují ho. Takovéto chování dospělého je konstruktivní a správné. Tím hysterii nepodporujete, ani nepomíjíte. Zachraňujete dítě z emocionální bouře. Když ustupuje, můžete již v uvolněné atmosféře rozdávat ponaučení.

4. Pomůžete duševnímu rozvoji dítěte

Pro mnoho milovníků rozvíjejících hraček jsou dobře známá taková slovní spojení, jako „hmatová stimulace“, „jemná motorika ruky“ a „rozvoj kognitivních schopností“. Podstata je v tom, že během hry s malými předměty receptory ruky vysílají signály do mozku, což napomáhá k dozrávání nervového systému, rozvoji myšlení. Objetí – to je stejná stimulace hmatových receptorů, navíc s pozitivní emocí. Bylo vědecky prokázáno, že rodičovská náklonnost hraje obrovskou roli při formování osobnosti a intelektu. Pravidelná objetí jsou nedílnou součástí tohoto emočního spojení.

5. Pomůžete dítěti růst

Vědci zaznamenali, že děti, které vyrůstají v nedostatku emočních spojení, mají v průměru menší výšku, hmotnost, obvod hlavy a hrudníku. Abychom mohli označit zpoždění růstu kvůli nedostatečné péči a pozornosti, byl vymyšlen speciální termín – psychosociální zakrnělost. Pravděpodobně vzniká kvůli některým hormonálním účinkům.

Zvláštní skutečnost: tyto děti rostou pomaleji, i když jedí velice dobře. V roce 2003 vědci vybrali 58 korejských dětí, které byly bezprostředně po narození opuštěny matkami, a následně je rozdělili do dvou skupin. O děti z první skupiny se starali obyčejně. S dětmi z druhé skupiny navíc mluvili a masírovali je. Po 2 týdnech měly děti, ke kterým projevovali zvýšenou pozornost, v průměru vyšší výšku a váhu. Po 6 měsících byl rozdíl zachován. Z pohledu hmatových vjemů jsou masáže stejné jako objímání, akorát příjemnější.

6. Snížíte riziko chycení infekce

Pravděpodobně každý ví, že úzký kontakt s lidmi přispívá k šíření infekcí. A hle, výjimka potvrzující pravidlo – objímání jako způsob prevence – to je ale novinka. V roce 2014 provedli vědci z Carnegie–Mellonovy univerzity studii, které se zúčastnilo 404 lidí. U sledovaných zjistili, jak často se hádají s okolím a jak často se objímají, mezitím se je snažili nakazit virem nachlazení, poté je pozorovali.

Ukázalo se, že lidé, kteří se často objímají a mají vysokou úroveň sociální podpory, jsou lépe chráněni před infekcí. Dokonce, i když se nakazí, onemocnění se rozvíjí v lehčí formě. Efekt je nejspíše spojen s nižší úrovní stresu, který (jak je známo) může oslabit imunitu. Žáci často trpí stresem. Navíc je kolem mnoho dětí, mezi kterými jsou také nemocní. V podstatě jste určitě porozuměli. Ať už vaše dítě přineslo jakoukoliv známku, začněte objetím.

7. Obecné plusy

V 70. letech u předčasně narozených dětí v Kolumbii dosáhla úmrtnost 70 procent. Děti umíraly kvůli infekcím, respiračním chorobám a prostě kvůli nedostatku pozornosti. Nicméně lékaři si všimli, že se novorozenci, kteří byli v blízkosti matky, cítili mnohem lépe. Tak vznikla klokaní metoda. Podstata této metody je taková, že dítě by mělo být v pravidelném kontaktu s matkou (nebo otcem) „kůže na kůži“.

Studie prokázaly, že klokaní metoda zlepšuje výkon dýchacího a kardiovaskulárního systému novorozence, pomáhá účinněji regulovat tělesnou teplotu, schraňovat zásoby energie. Takové děti lépe rostou a přibývají na váze. Přestože byla metoda původně navržena pro předčasně narozené novorozence, pravidelný kontakt „kůže na kůži“ je také užitečný pro děti narozené v termínu.

Autor: Tar

7 důvodů, proč je nutné děti objímat co nejčastěji. Objetí je pro děti tak důležité jako strava nebo voda. Pokud děti neobjímáte, zaděláváte jim na zdravotní problémy
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ