Zdraví

Alergie na pyl

11.05 2017|Zdraví
Alergie na pyl

Alergie na pyl je jednou z nejčastějších příčin alergií v Česku. Pyl je velmi jemný prášek ze stromů, květin, trávy a plevele, který slouží k oplodnění jiných rostlin stejného druhu. Mnoho lidí se potýká s negativní imunitní odpovědí na pyl, čemuž se odborně říká alergie.

Imunitní systém obvykle brání tělo proti škodlivým útočníkům, jako jsou viry a bakterie, aby odvrátil nemoci. U lidí s pylovou alergií imunitní systém mylně identifikuje neškodný pyl jako vetřelce a začne produkovat chemické látky, které proti pylu bojují. Tento proces je známý jako alergická reakce a konkrétní pyl, který ji způsobuje, je známý jako alergen. Alergická reakce na pyl vede k četným dráždivým symptomům.

Někteří lidé mají alergii na pyl celoročně, zatímco jiní ji mají pouze v určitých obdobích roku. Například lidé, kteří jsou alergičtí na pyl břízy, mají obvykle problémy v průběhu jara, kdy jsou břízy v plném květu. Lidé s alergií na ambrózii jsou nejvíce postiženi během pozdního jara počátkem podzimu.

Pylová alergie postihuje až 30 procent dospělých a 40 procent dětí. Jakmile se alergie rozvine, je nepravděpodobné, že by zmizela. Nicméně, příznaky mohou být léčeny léky na alergii i mnoha přírodními prostředky. Alergie na pyl může být označována také jako senná rýma nebo alergická rýma.

Jaké jsou typy alergií na pyl?

Existují stovky druhů rostlin, které do vzduchu uvolňují pyl, který vyvolává alergické reakce. Zde jsou některé z nejčastějších rostlin, které alergii způsobují.

Alergie na pyl z břízy, olše a lísky

Jako hlavní alergeny jarního období musíme uvést pyly břízovitých stromů, což jsou břízy, lísky, olše. Lísky rozkvétají časně zjara a potíže zaznamenáváme většinou v březnu, i když vlivem klimatických podmínek je možný posun již na konec ledna. Olše kvetou vzápětí po lískách. Pyly bříz nás potrápí hlavně v dubnu. Pyly břízovitých stromů jsou velmi lehké, a proto jsou roznášeny větrem na daleké vzdálenosti. Takže se někdy stává, že mají alergici pylové obtíže ještě dříve, než kolem nich tyto stromy vykvetou, protože vítr pylové částice přenese z teplejších, stovky kilometrů vzdálených míst.

Alergie na pyl z dobu

Stejně jako břízy, i duby do vzduchu v průběhu jara ventilují pyl. Dubový pyl je považován ze mírně alergenní ve srovnání s pylem z jiným stromů, na druhou stranu však zůstává ve vzduchu delší dobu. To může u některých lidí způsobit závažné alergické reakce.

Alergie na pyl z trav

Tráva je hlavním spouštěčem pylových alergií během letních měsíců. Způsobuje některé z nejzávažnějších a obtížně léčitelných symptomů alergie.

Alergie na pyl z Ambrózie

Ambrózie jsou hlavními viníky alergie mezi plevely. Jsou nejaktivnější v pozdních jarních a podzimních měsících. Větrem může pyl z ambrózie cestovat i stovky kilometrů a přežít mírnou zimu.

Příznaky alergie na pyl:

  • Překrvení nosní sliznice
  • Tlak, který může způsobovat bolest obličeje
  • Rýma
  • Svědění
  • Slzení
  • Škrábání v krku
  • Kašel
  • Oteklá, do modra zbarvená kůže pod očima
  • Zvýšená astmatická reakce
  • Snížené vnímání chuti a zápachu

Jak se diagnostikuje alergie na pyl?

Diagnostikovat alergii na pyl může sice i praktický lékař, ten vás však většinou odkáže na alergologa, který alergii na pyl otestuje a potvrdí. Alergolog je lékař, který se specializuje na diagnostiku a léčbu alergií.

Alergolog vás nejprve požádá o vaší anamnézu a příznaky, včetně případů, kdy to začalo a jak dlouho to trvá. Poté provede kožní test, pomocí kterého určí konkrétní alergen, který je příčinou vašich příznaků. Během testu bude na různé oblasti kůže vkládat malé množství různých alergenů. Pokud jste alergičtí na některou z látek, pak se během 15-20 minut rozvine zarudnutí, otok a svědění.

Jak se léčí alergie na pyl?

Stejně jako u jiných druhů alergií, je nejlepší léčbou vyhnout se alergenu. Nicméně, u pylu je to velmi obtížné. Můžete však minimalizovat čas, kdy se pylu vystavujete. Během větrných dnů se raději schovejte pod střechou. Můžete nosit ochrannou masku proti prachu, když se ve vzduchu začne vyskytovat hodně pylu. Zavírejte okna i dveře v obdobích pylu nebo se vyhněte práci na zahradě v hlavní pylové sezoně.

Léky na pylovou alergii

Pokud příznaky přetrvávají navzdory těmto preventivním opatřením, existuje několik druhů léků, které pomáhají. Patří mezi ně antihistaminika, jako je Zyrtec nebo Benadryl, látky snižující překrvení, jako je Sudafed na Afrin nosní sprej či léky jako Actifed a Claritin-D.

Alergie na pyl u dětí

Pylové alergie vídáme nejčastěji u dětí školního věku, ale nejsou vzácné ani u předškoláků. Léčbou tohoto onemocnění se zabývá především alergolog, ale i lékaři v oborech pediatrie, praktického lékařství, pneumologie, oční a ORL oblasti.

Abychom pochopili smysl léčby, musíme si uvědomit, že alergie je vlastně jakási špatná odezva našeho imunitního systému na vnější podněty, která následně vyvolá tzv. alergický zánět. Ten nejvíce pozorujeme na sliznicích, zejména v nose, očích nebo průduškách. Proto můžeme léčbu rozdělit na symptomatickou a imunologickou.

Symptomatická terapie přímo neovlivňuje podstatu alergického procesu, ale potlačuje zánětlivou reakci na sliznicích, a tím odstraňuje nepříjemné alergické symptomy jako kýchání, nosní a oční sekreci nebo dušnost a zároveň chrání naše tkáně před zánětlivým poškozením. Mezi tuto léčbu zařazujeme léky typu antihistaminik, antileukotrienů, bronchodilatancia nebo lokální.

Imunologická léčba ovlivňuje samotnou podstatu alergického Jednoduše řečeno to znamená, že působí přímo na náš imunitní systém a snaží se změnit jeho nesprávnou reakci na reakci přirozenou. Tato léčba se nazývá specifická alergenová imunoterapie. Někdy ji známe pod názvem vakcíny nebo hyposenzibilizace. Tu má plně v kompetenci alergolog. I u dětí se s úspěchem využívá. Nutno ale podotknout, že je to léčba dlouhodobá, není vhodná pro každého a u dětí ji lze použít přibližně až od 5 až 6 let věku.

Autor: Liv

Alergie na pyl. Jaké jsou příznaky alergie? Jaké jarní rostliny způsobují alergii na pyl. Alergie na pyl u dětí a v těhotenství.
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ