Zdraví

Varování pro rodiče dívek: Šampóny narušují funkci štítné žlázy u dívek

04.06 2017|Zdraví
Varování pro rodiče dívek: Šampóny narušují funkci štítné žlázy u dívek

Chemické látky, které jsou obvykle přítomné v šamponech jsou obzvláště nebezpečné pro mladé dívky, protože narušují funkci štítné žlázy, a tím zpomalují vývoj mozku. Pár dní zpátky to zjistil tým profesorky Pam Factor-Litvak z Kolumbijské univerzity.

Ftaláty narušují funkci štítné žlázy u dívek

Hlavním problémem jsou ftaláty - deriváty kyseliny ftalátové, které jsou široce používány při výrobě kosmetiky, ale i konstrukčních materiálů nebo produktů pro děti, jako jsou například plastové hračky. Je dokázáno, že ftaláty narušují normální funkci endokrinního systému, protože napodobují působení přirozených hormonů v těle, především pak ženského hormonu estrogenu.

Nová studie o vlivu ftalátů na dětech ukázala, že tyto látky jsou zvláště nebezpečné hlavně pro mladé dívky. Vědci z Columbia University of Public Health analyzovali koncentraci 5 druhů ftalátů v krvi 229 těhotných žen a úroveň ftalátů a dvou hormonů štítné žlázy u 229 dětí, které dosáhly věku tří let.

Bylo zjištěno, že dívky s vysokými koncentracemi ftalátů v krvi měly velmi nízkou úroveň hormonů štítné žlázy tyroxinu (FT4). U chlapců takové spojení mezi ftaláty a hormony štítné žlázy nebylo zjištěno.

Autorka studie Pam Factor-Litvak říká, že tyto poruchy štítné žlázy, které vidíme v této studii, i když spadají do normálního rozsahu, by mohly vysvětlit některé kognitivní problémy, které vidíme u dětí vystavených působení ftalátů. Vědecký tým profesorky Faktor-Litvak momentálně působení ftalátů podrobněji vyšetřuje.

Předchozí studie Mailman School však našla vztahy mezi prenatální expozicí ftalátům a rizikem nižšího IQ ve věku 7 let, dětským astmatem a problémy s duševním a motorickým vývojem u dětí předškolního věku. "Rodiče s malými dětmi by se měli vyhnout používání produktů, které obsahují ftaláty, jako jsou šampony, laky na nehty a vinylové podlahy," varuje Factor-Litvak.

Problém u dívek

Vědci poznamenali, že poruchy štítné žlázy jsou častější u žen než u mužů, proto jsou pravděpodobně dívky náchylnější i k poruchám štítné žlázy vlivem expozice ftalátům. To taky může vysvětlovat, proč výzkumníci našli souvislost mezi expozici ftalátům a problémy se štítnou žlázou především u dívek.

Autor: Liv, Environment International

Varování pro rodiče dívek: Šampóny narušují funkci štítné žlázy u dívek. Šampony a laky na nehty často obsahují ftaláty, které poškozuji funkci štítné žlázy.
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ