Zdraví

10 škodlivých vedlejších účinků make-upu

10.01 2022|Zdraví
10 škodlivých vedlejších účinků make-upu

Ve světě je váš život posuzován podle vašich příspěvků na Facebooku a fotek na Istagramu, kde se konstantně očekává, že budete vždy vypadat perfektně. Být však vždy perfektně připravena na selfie má svou cenu. Kosmetický průmysl ženám celá léta předkládá, že základem krásy je trochu řasenky a make-upu. I když to může být pravda, používání make-upu každý den může mít několik škodlivých vedlejších účinků na kůži i tělo, které mohou mít i vážné následky.

1. Bolesti hlavy

Chemické látky, jako jsou diazolidinylové močoviny a DMDM hydantoin, které uvolňují formaldehyd, jsou běžnou součástí mnoha kosmetických přípravků a jsou používány jako antimikrobiální konzervační činidlo. Tyto chemické látky způsobují bolesti hlavy, podráždění sliznic a mohou způsobit i poškození očí. Pokud trpíte častými bolestmi hlavy a nemůžete přijít na to proč, zkus se na pár dní obejít bez make-upu.

2. Problémy s vlasy

S měnícími trendy v módě přibývají neustále nové a nové vlasové přípravky, jako jsou gely na vlasy, vlasová séra, šampony, kondicionéry, barvy na vlasy či laky na vlasy. Ty však obsahují hned několik škodlivých chemických látek, které v dlouhodobém horizontu ničí vaše vlasy. Časté používání vlasových přípravků může způsobovat lupy, zarudnutí pokožky hlavy, řídnutí vlasů nebo dokonce jejich ztrátu.

3. Akné

Akné je běžným nežádoucím účinkem make-upu, který zažila většina žen. Vaše pokožka je součástí vašeho těla stejně, jako kterýkoliv jiný orgán. I ona potřebuje dýchat a růst. Pokud ji zakryjete make-upem, můžete ji ucpat. Speciálně některé typy make-upů, které jsou ve formě kapalin a krémů, ucpávají póry v pokožce. To vede k tvorbě černých teček, které když se pravidelně nečistí, mohou způsobovatakné. Ujistěte se, že jste si před ulehnutím do postele důkladně vyčistili pleť.

4. Koží alergie

Chemické látky zvané parabeny, které zahrnují ethyl-paraben, butyl-paraben a isopropyl-paraben se používají jako konzervační látky, které mají zabránit rozmnožování bakterií v kosmetice. Parabeny však mohou způsobit různé alergické reakce, jako je podráždění kůže nebo skvrnitost. Dalším častým alergenem v kosmetice je salicylit, který může zapříčinit propuknutí bolestivé vyrážky nebo kopřivky. V mnoho případech alergická reakce není zřejmá, dokud se symptomy nezačnou zhoršovat.

5. Oční infekce

Oční make-up používají ve velké míře i ženy, které jiné formy make-upu nepoužívají. Je však důležité si uvědomit, že vaše oči a kůže kolem nich je nejcitlivější oblastí vaší tváře. Vrstvy očního make-upu mohou být pro vaše oči škodlivé, protože se mohou dostat do očí a způsobit podrážení. Příliš mnoho řasenky a očních linek zabraňuje růstu řas a stává se živnou půdou pro bakterie, které by mohly vést k podráždění a infekci.

6. Neplodnost

Přípravky péče o pleť a deodoranty jsou přímo absorbovány do vaší pokožky, takže je velmi pravděpodobné, že chemikálie používané v těchto produktech prosáknou hluboko do vašeho těla. Studie provedená na krysách zjistila, že butylparaben nepříznivě ovlivňuje vylučování testosteronu a fungování mužského reprodukčního systému. Ačkoliv spotřebitelkami kosmetiky jsou z velké části ženy, je důležité si uvědomit, jaké nepříznivé účinky mohou parabeny na reprodukční systém mít. Parabeny se používají dokonce i v přípravcích na pleť. Jsou škodlivé i když jsou označovány za přírodní.

7. Předčasné stárnutí

Užívání kožní přípravků plných chemie může v dlouhodobém horizontu trvale poškodit vaši kůži. Postupem času můžete začít registrovat známky stárnutí pokožky, ať jsou to vrásky nebo skvrny na obličeji nebo těle. Make-up sice může nedostatky na pleti zakrýt, na druhou stranu jeho dlouhodobé účinky mohou být kontraproduktivní. Když se nad tím zamyslíte, trh s produkty proti stárnutí a kosmetické firmy obecně nemají žádnou motivaci vyrábět prostředky, které zabraňují stárnutí a poškozováni pleti.

8. Hormonální nerovnováha

Dlouhodobé používání kosmetiky může mít vliv na váš endokrinní systém a může narušovat správnou funkci štítné žlázy. Běžně používanou chemickou sloučeninou, kterou lze nalézt v produktech na odstranění akné a deodorantech, je triclosan. Jeho úkolem je zabránit šíření choroboplodných zárodků v kosmetice. Při pravidelném používání se však triclosan hromadí ve vašem těle, ovlivňuje štítnou žlázu a způsobuje nerovnováhu v hormonálních sekrecích. To může způsobovat symptomy, které jsou s problémy se štítnou žlázou spojeny, jako jsou bolesti hlavy, přibývání na váze a depresi.

9. Rakovina

Mnoho kosmetiky na chemické bázi obsahuje toxické látky, které mohou způsobit rakovinu. I když jsou produkty testovány, nic to neřeší. Kosmetické společnosti potřebují pouze dokázat, že po jejich používání nedojde k žádným bezprostředním škodlivým reakcím. O dlouhodobé účinky této kosmetiky se však už nikdo nezajímá. Zkuste se vyhnout výrobkům s těmito složkami - formaldehyd, fenacetin, uhelný dehet, benzol, ethylenoxid, chrom, kadmium a jeho sloučeniny, arzén a krystalický oxid křemičitý nebo-li křemen.

10. Zabarvení kůže

Kožní přípravky, jako jsou opalovací krémy, hydratační nebo tónovací krémy obsahují látky, které způsobují blednutí nebo tmavnutí kůže. Kosmetické výrobky, které používají nekvalitní suroviny, mohou vést ke zabarvení pokožky. Tato kosmetika vám může při dlouhodobém používání způsobit skvrny, pigmentaci, nerovnoměrný tón pleti, zarudnutí nebo pihy.

Pravidelné používání kosmetiky na chemické bázi může mít řadu nepříznivých účinků na kůži a může dokonce vést k trvalému poškození. Nejlepší způsob, jak se vyhnout nežádoucím účinkům makeupu je omezit používání chemické kosmetiky anebo rovnou přejít na přírodní kosmetiku.

Autor: Liv

10 škodlivých vedlejších účinků make-upu. Make-up je praktická věc, ale dlouhodobé a časté používání může způsobit zdravotní potíže.
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ