Zdraví

10 příznaků toho, že trpíte hormonální nerovnováhou

11.08 2021|Zdraví
10 příznaků toho, že trpíte hormonální nerovnováhou

Hormonální nerovnováha je problém s nenápadnými příznaky, které většina postižených pokládá za "normální". Faktem je, že může mít vážné důsledky. Podle lékařů je to běh na dlouhou trať. Základem ovšem je toto onemocnění rozpoznat. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo 10 příznaků hormonální nerovnováhy, které by vám v tom měly pomoci.

Hormony jsou odpovědné za regulaci životně důležitých procesů, jako je metabolismus a reprodukce. Do každého orgánu se dostávají prostřednictvím krevního oběhu. K nejčastější nerovnováze dochází u estrogenu, progesteronu a testosteronu (pohlavní hormony), štítné žlázy (hormon metabolismu), adrenalinu (hormon energie), kortizolu (stresový hormon) a melatoninu (spánkový hormon).

U žen dochází k hormonální nerovnováze častěji než u mužů. Chlapci i děvčata prochází pubertou, ale ženy mají navíc několik dalších životních etap, ve kterých dochází k hormonální nerovnováze - menstruace, těhotenství, porod, premenopauza a menopauza. Všechny tyto etapy výrazně změní ženské tělo a způsobují kolísání hormonů. Hormonální výkyvy mají podstatný vliv na celkovou duševní a fyzickou pohodu.

1. Tloustnutí nebo hubnutí

Pokud jste si všimli, že vaše hmotnost kolísá, může to být prvním znakem hormonálních změn v těle. Štítná žláza vylučuje hormony, které regulují metabolismus, a tudíž i přibírání nebo ubírání na váze. Pokud přibírání nebo ubírání na váze doprovází i zimnice, únava, suchá kůže a zácpa, pak to může znamenat, že vaše štítná žláza produkuje méně hormonů, než je potřeba k ovládání vaší hmotnosti.

2. Konstantní únava a slabost

Únava je častým příznakem hormonální nerovnováhy, a to zejména v menopauze nebo po ní. K únavě často přispívá i hormon kortizol, který je produkovaný v nadledvinkách při stresu.

Hladiny kortizolu mají přímý vliv na sekreci serotoninu - hormonu, který nás činí šťastnými. Proto, pokud zažíváte deprese a zároveň pocit únavy, je to jistým příznakem hormonální nerovnováhy. Kromě toho může být únava způsobena také nedostatkem hormonu štítné žlázy, který reguluje metabolismus těla.

3. Hormonální nerovnováha způsobuje návaly horka a noční pocení

Pokud cítíte příchod náhlého tepla, které přichází odnikud a šíří se do celého těla a tento stav ještě doprovází pocení, bušení srdce a brnění, pak trpíte tzv. "návaly horka". V případě, že je ještě doprovází noční pocení, můžete si být téměř jistí, že jde o hormonální nerovnováhu.

Hormonální nerovnováha narušuje hladiny estrogenu, primárního ženského pohlavního hormonu, a snižuje jeho výrobu. Snížené hladiny estrogenu mohou vysílat matoucí signály do hypotalamu (část mozku, která je odpovědná za regulaci několika tělesných funkcí, včetně tělesné teploty) o tom, že je tělo přehřáté. To způsobí, že hypotalamus aktivuje mechanismus, které se snaží tělo zchladit pomocí nadměrného pocení.

4. Nespavost a problémy se spánkem

Nespavost je běžným příznakem menopauzy u žen. Nespavost způsobuje nerovnováha hned několika hormonů. Role progesteronu v nespavosti byla objevena teprve nedávno. Ve studii z roku 2005, která byla zveřejněna v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine se uvádí, že progesteron způsobuje ospalost. Když klesne hladina progesteronu, cítíme se ve střehu a probuzení.

Kromě toho estrogen podporuje REM spánek - hluboký spánek charakterizovaný náhodnými pohyby očí, uvolněnými svaly a živými sny. Zároveň zvyšuje počet hodin spánku a snižuje možnost náhlého probuzení. Estrogen dále pomáhá regulovat teplotu těla. Z toho důvodu nízké hladiny estrogenu způsobují špatný spánek a zvyšují noční pocení. REM fázi spánku narušuje také trvale vysoký kortizol v důsledku hormonálního stresu.

5. Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je sice častější u mužů, ale ženy se s ním také potýkají, hlavně před a během menopauzy a po těhotenství. Podle americké Hair Loss Association, testosteron (mužský hormon přítomný v ženském těle ve stopových množstvích) se interakcí s enzymy ve vlasových folikulách přeměňuje na derivát hormonu dihydrotestosteron (DHT). DTH poškozuje a ničí vlasové folikuly, což vede k vypadávání vlasů. Hormonální nerovnováhu urychluje produkci testosteronu, což způsobuje vznik více DHT a vyšší vypadávání vlasů.

6. Kolísání nálady a deprese

Studie z roku 2011, zveřejněná v Psychological Medicine uvedla, že riziko závažné deprese je vyšší u žen v průběhu a bezprostředně po menopauze, než u těch před menopauzou.

Serotonin a endorfin jsou hormony, které jsou zodpovědné za štěstí. Zatímco endorfiny produkuje hypofýza, serotonin vylučuje štítná žláza. Vysoká úroveň těchto hormonů potlačuje vnímání bolesti, zatímco jejich nízká hladina potlačuje pocity štěstí a pozitivity. Změny nálady přichází, když se tyto hormony zblázní.

7. Trávení a zažívací problémy

Jedním z nejvíce přehlížených příznaků hormonální nerovnováhy jsou zažívací potíže. Hormony hrají klíčovou roli prakticky ve všech funkcích našeho těla, včetně trávení.

Gastrin, sekretin a cholecystokinin jsou tři hormony, které se nacházejí v trávícím traktu a přispívají k trávení tím, že pomáhají rozložit jídlo, aby se rychle vstřebalo do krevního oběhu. Nerovnováha trávicích hormonů vede ke špatnému zpracování potravy, což způsobuje poruchy trávení charakterizované nadýmáním, křečemi v břiše, pálením v žaludku, říháním a nevolností.

Nová studie z roku 2012, zveřejněná v časopise Gender Medicine uvádí, že gastrointestinální nepohodlí, jako bolesti břicha, střev a nadýmání, jež se vyskytuje během menstruace nebo předčasné menopauzy, vznikají v důsledku snížené produkce estrogenu a progesteronu.

8. Ztráta libida

Produkce hormonů je v nerovnováze zvláště u žen po porodu, před menopauzou a po menopauze. Podle studie z roku 2001, zveřejněné v časopise Trends in Endocrinology and Metabolism je testosteron produkován ženskými vaječníky a přímo určuje sexuální apetit. Vzhledem k tomu, že výkonnost vaječníků klesá s věkem, klesá i produkce testosteronu. To způsobuje snížení libida.

Stejný hormon reguluje sexuální apetit u mužů. Studie z roku 2006 publikována v časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism našla pozitivní korelaci mezi sníženou hladinou testosteronu a libida u mužů. Snížený testosteron může také způsobit erektilní dysfunkci. Estrogen je další hormon vylučovaný vaječníky, který se s věkem snižuje. To způsobuje špatné prokrvení pohlavních orgánů a následnou vaginální suchost a špatnou vzrušivost.

9. Náhlé chutě

Pokud procházíte hormonální nerovnováhou, mohou vaše nadledvinky ovlivňovat vaše chutě. Na jedné straně může dojít k prudkému zvýšení hladiny kortizolu kvůli chronickému hormonálnímu stresu a na druhé straně dochází k jeho naprostému vyčerpání, což v konečném důsledku vede k nízké produkci kortizolu. Obě tyto situace ovlivňují hladinu cukru v krvi, která má vliv na hlad.

Vysoké hladiny kortizolu vyvolávají zvýšenou hladinu cukru v krvi, které vedou k bodavým bolestem z hladu. Nízké hladiny kortizolu zase mohou vést k nebezpečně nízkým hladinám cukru v krvi. Vzhledem k tomu, že cukr se ve svalech přeměňuje na energii, mohou nízké hladiny cukru způsobit únavu a hlad. Další forma hormonální nerovnováhy nastává, když štítná žláza vytváří méně hormonů štítné žlázy, než je potřeba. To také přispívá k nízké hladině cukru v krvi a způsobuje chuť na sladké.

10. Suché oči

K syndromu suchého oka dochází, když vaše oči neprodukují dostatek slz pro adekvátní hydrataci nebo když jsou složky slzného filmu v nerovnováze. Je to nepříjemné a často bolestivé. Syndrom suchého oka může být způsoben hormonální nerovnováhou v těle. Hormony pomáhají regulovat funkci zraku a přímo ovlivňují oční zdraví.

Testosteron pomáhá fungování Meibomových a slzných žláz, které se nachází na rohovce. Tyto žlázy jsou důležité pro udržení zdravé rovnováhy očního filmu a regulují jeho výrobu. Pokud trpíte hormonální nerovnováhou, dochází ke zpomalení produkce testosteronu, což vyvolává nečinnost těchto žláz. V důsledku toho dochází k syndromu suchého oka.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 přírodních léků proti hormonální nerovnováze

Autor: Mak

10 příznaků toho, že trpíte hormonální nerovnováhou. Hormonální nerovnováha je nenápadný problém s vážnými důsledky.
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Jan Málek|20.08 2018 17:40
Tech projevu je mnohem vic a navic se mohou projevovat pouze nektere, takze si muz andropauzu dlouhou dobu vlastne ani neuvedomuje.
Odpovědět
 2 
Maky|29.01 2019 10:12
Podrobna studie o vlivu testosteronu na libido ano, bohuzel ho snizuje
Odpovědět
 0