Zdraví

10 příznaků toho, že trpíte hormonální nerovnováhou

11.08 2021|Zdraví
10 příznaků toho, že trpíte hormonální nerovnováhou

Hormonální nerovnováha se projevuje velmi nenápadně a její příznaky většina postižených pokládá za "normální". Jejich ignorování přitom může mít vážné důsledky. Podívejte se s námi na 10 nejčastějších příznaků.

Hormony jsou zodpovědné za regulaci životně důležitých procesů, jako je metabolismus a reprodukce. Do každého orgánu se dostávají prostřednictvím krevního oběhu. K nejčastější nerovnováze dochází u estrogenu, progesteronu a testosteronu (pohlavní hormony), štítné žlázy (hormon metabolismu), adrenalinu (hormon energie), kortizolu (stresový hormon) a melatoninu (spánkový hormon).

U žen dochází k hormonální nerovnováze častěji než u mužů. Chlapci i děvčata prochází pubertou, ale ženy mají navíc několik dalších životních etap, ve kterých k hormonální nerovnováze dochází - menstruace, těhotenství, porod, premenopauza a menopauza. Všechny tyto etapy výrazně změní ženské tělo a způsobují kolísání hormonů. Hormonální výkyvy mají podstatný vliv na celkovou duševní a fyzickou pohodu.

1. Tloustnutí nebo hubnutí

Pokud jste si všimli, že vaše hmotnost kolísá, může to být prvním znakem hormonálních změn v těle. Štítná žláza vylučuje hormony, které regulují metabolismus, a tudíž i přibírání nebo ubírání na váze. Pokud přibírání nebo ubírání na váze doprovází i zimnice, únava, suchá kůže a zácpa, pak to může znamenat, že vaše štítná žláza produkuje méně hormonů, než je potřeba k ovládání vaší hmotnosti.

2. Konstantní únava a slabost

Únava je častým příznakem hormonální nerovnováhy, a to zejména v menopauze nebo po ní. K únavě často přispívá i hormon kortizol, který je produkovaný v nadledvinkách při stresu.

Hladiny kortizolu mají přímý vliv na sekreci serotoninu - hormonu, který nás činí šťastnými. Proto, pokud zažíváte deprese a zároveň pocit únavy, je to jistým příznakem hormonální nerovnováhy. Kromě toho může být únava způsobena také nedostatkem hormonu štítné žlázy, který reguluje metabolismus těla.

3. Hormonální nerovnováha způsobuje návaly horka a noční pocení

Pokud cítíte příchod náhlého tepla, které přichází odnikud a šíří se do celého těla a tento stav ještě doprovází pocení, bušení srdce a brnění, pak trpíte tzv. "návaly horka". V případě, že je ještě doprovází noční pocení, můžete si být téměř jistí, že jde o hormonální nerovnováhu.

Hormonální nerovnováha narušuje hladiny estrogenu, primárního ženského pohlavního hormonu, a snižuje jeho výrobu. Snížené hladiny estrogenu mohou vysílat matoucí signály do hypotalamu (část mozku, která je odpovědná za regulaci několika tělesných funkcí, včetně tělesné teploty) o tom, že je tělo přehřáté. To způsobí, že hypotalamus aktivuje mechanismus, které se snaží tělo zchladit pomocí nadměrného pocení.

4. Nespavost a problémy se spánkem

Nespavost je běžným příznakem menopauzy u žen. Nespavost způsobuje nerovnováha hned několika hormonů. Role progesteronu v nespavosti byla objevena teprve nedávno. Ve studii z roku 2005, která byla zveřejněna v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine se uvádí, že progesteron způsobuje ospalost. Když klesne hladina progesteronu, cítíme se ve střehu a probuzení.

Kromě toho estrogen podporuje REM spánek - hluboký spánek charakterizovaný náhodnými pohyby očí, uvolněnými svaly a živými sny. Zároveň zvyšuje počet hodin spánku a snižuje možnost náhlého probuzení. Estrogen dále pomáhá regulovat teplotu těla. Z toho důvodu nízké hladiny estrogenu způsobují špatný spánek a zvyšují noční pocení. REM fázi spánku narušuje také trvale vysoký kortizol v důsledku hormonálního stresu.

5. Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je sice častější u mužů, ale ženy se s ním také potýkají, hlavně před a během menopauzy a po těhotenství. Podle americké Hair Loss Association, testosteron (mužský hormon přítomný v ženském těle ve stopových množstvích) se interakcí s enzymy ve vlasových folikulách přeměňuje na derivát hormonu dihydrotestosteron (DHT). DTH poškozuje a ničí vlasové folikuly, což vede k vypadávání vlasů. Hormonální nerovnováhu urychluje produkci testosteronu, což způsobuje vznik více DHT a vyšší vypadávání vlasů.

6. Kolísání nálady a deprese

Studie z roku 2011, zveřejněná v Psychological Medicine uvedla, že riziko závažné deprese je vyšší u žen v průběhu a bezprostředně po menopauze, než u těch před menopauzou.

Serotonin a endorfin jsou hormony, které jsou zodpovědné za štěstí. Zatímco endorfiny produkuje hypofýza, serotonin vylučuje štítná žláza. Vysoká úroveň těchto hormonů potlačuje vnímání bolesti, zatímco jejich nízká hladina potlačuje pocity štěstí a pozitivity. Změny nálady přichází, když se tyto hormony zblázní.

7. Trávení a zažívací problémy

Jedním z nejvíce přehlížených příznaků hormonální nerovnováhy jsou zažívací potíže. Hormony hrají klíčovou roli prakticky ve všech funkcích našeho těla, včetně trávení.

Gastrin, sekretin a cholecystokinin jsou tři hormony, které se nacházejí v trávícím traktu a přispívají k trávení tím, že pomáhají rozložit jídlo, aby se rychle vstřebalo do krevního oběhu. Nerovnováha trávicích hormonů vede ke špatnému zpracování potravy, což způsobuje poruchy trávení charakterizované nadýmáním, křečemi v břiše, pálením v žaludku, říháním a nevolností.

Nová studie z roku 2012, zveřejněná v časopise Gender Medicine uvádí, že gastrointestinální nepohodlí, jako bolesti břicha, střev a nadýmání, jež se vyskytuje během menstruace nebo předčasné menopauzy, vznikají v důsledku snížené produkce estrogenu a progesteronu.

8. Ztráta libida

Produkce hormonů je v nerovnováze zvláště u žen po porodu, před menopauzou a po menopauze. Podle studie z roku 2001, zveřejněné v časopise Trends in Endocrinology and Metabolism je testosteron produkován ženskými vaječníky a přímo určuje sexuální apetit. Vzhledem k tomu, že výkonnost vaječníků klesá s věkem, klesá i produkce testosteronu. To způsobuje snížení libida.

Stejný hormon reguluje sexuální apetit u mužů. Studie z roku 2006 publikována v časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism našla pozitivní korelaci mezi sníženou hladinou testosteronu a libida u mužů. Snížený testosteron může také způsobit erektilní dysfunkci. Estrogen je další hormon vylučovaný vaječníky, který se s věkem snižuje. To způsobuje špatné prokrvení pohlavních orgánů a následnou vaginální suchost a špatnou vzrušivost.

9. Náhlé chutě

Pokud procházíte hormonální nerovnováhou, mohou vaše nadledvinky ovlivňovat vaše chutě. Na jedné straně může dojít k prudkému zvýšení hladiny kortizolu kvůli chronickému hormonálnímu stresu a na druhé straně dochází k jeho naprostému vyčerpání, což v konečném důsledku vede k nízké produkci kortizolu. Obě tyto situace ovlivňují hladinu cukru v krvi, která má vliv na hlad.

Vysoké hladiny kortizolu vyvolávají zvýšenou hladinu cukru v krvi, které vedou k bodavým bolestem z hladu. Nízké hladiny kortizolu zase mohou vést k nebezpečně nízkým hladinám cukru v krvi. Vzhledem k tomu, že cukr se ve svalech přeměňuje na energii, mohou nízké hladiny cukru způsobit únavu a hlad. Další forma hormonální nerovnováhy nastává, když štítná žláza vytváří méně hormonů štítné žlázy, než je potřeba. To také přispívá k nízké hladině cukru v krvi a způsobuje chuť na sladké.

10. Suché oči

K syndromu suchého oka dochází, když vaše oči neprodukují dostatek slz pro adekvátní hydrataci nebo když jsou složky slzného filmu v nerovnováze. Je to nepříjemné a často bolestivé. Syndrom suchého oka může být způsoben hormonální nerovnováhou v těle. Hormony pomáhají regulovat funkci zraku a přímo ovlivňují oční zdraví.

Testosteron pomáhá fungování Meibomových a slzných žláz, které se nachází na rohovce. Tyto žlázy jsou důležité pro udržení zdravé rovnováhy očního filmu a regulují jeho výrobu. Pokud trpíte hormonální nerovnováhou, dochází ke zpomalení produkce testosteronu, což vyvolává nečinnost těchto žláz. V důsledku toho dochází k syndromu suchého oka.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 přírodních léků proti hormonální nerovnováze

Autor: Mak

10 příznaků toho, že trpíte hormonální nerovnováhou. Hormonální nerovnováha je nenápadný problém s vážnými důsledky.
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Jan Málek|20.08 2018 17:40
Tech projevu je mnohem vic a navic se mohou projevovat pouze nektere, takze si muz andropauzu dlouhou dobu vlastne ani neuvedomuje.
Odpovědět
 2 
Maky|29.01 2019 10:12
Podrobna studie o vlivu testosteronu na libido ano, bohuzel ho snizuje
Odpovědět
 0