Zdraví

Předčasná menopauza - alarmující příznaky a možné příčiny

30.03 2017|Zdraví
Předčasná menopauza - alarmující příznaky a možné příčiny

Menopauza je označení pro konec plodného období v životě ženy. Pokud žena zaznamená absenci menstruace po dobu 12 po sobě jdoucích měsíců, jedná z lékařského hlediska o menopauzu.

Statistiky ukazují, že průměrný věk nástupu přirozené menopauzy u žen je 51 let. Ale u některých žen se může menopauza z různých důvodů dostavit již ve věku 40 let. Pokud menopauza nastoupí ještě před dosažením věku 40 let, pak se tento stav nazývá předčasná menopauza.

Příznaky předčasné menopauzy:

 • Nepravidelný nebo chybějící menstruační cyklus
 • Návaly horka
 • Změny nálad, podrážděnost, deprese
 • Těžké a lehčí období
 • Vaginální suchost
 • Ztráta kontroly močového měchýře
 • Suchá kůže
 • Snížená sexuální touha
 • Změny v poznávání
 • Menstruace trvající déle než týden
 • Noční pocení
 • Nespavost

Příčiny předčasného přechodu

Mezi příčiny předčasné menopauzy mohou spadat různá onemocnění, určité druhy léčby nebo chirurgický zákrok při léčbě některých chorob. Zdravé zdraví si dnes pro váš připravilo 7 možných příčin předčasné menopauzy.

1. Předčasné selhání vaječníků

Předčasné ovariální selhání (POF) je stav, kdy ženiny vaječníky přestanou produkovat vajíčka a hormon estrogen. Ženy s POF ještě mohou dostat menstruaci, ale většinou je neplodná. V tomto případě tělo produkuje méně vajíček nebo nezralá vajíčka. Tento stav pak vede k předčasnému přechodu. Studie ukazují, že ovariální selhání často mívají ženy s epilepsií.

2. Autoimunitní poruchy

Autoimunitní onemocnění je stav, kdy tělo zachází s vlastními tkáněmi a orgány jako s cizími tělesy a napadá je. Mezi tyto poruchy patří například revmatoidní artritida a nerovnováha štítné žlázy. Tyto choroby mohou nepříznivě ovlivnit funkci vaječníků, což vede k předčasné menopauze.

3. Špatný životní styl

Výzkumy ukazují, že dlouhodobé nebo opakované kuřačky jsou k předčasné menopauze náchylnější. Kouření totiž negativně ovlivňuje produkci a funkci estrogenu. Strava s nedostatkem proteinů a vitamínu D a sedavý životní styl také mohou zapříčinit předčasný přechod. I když je obezita špatná pro celkové zdraví ženy, zdravé BMI s optimální hmotností naopak podporuje produkci estrogenu, protože estrogen je uložen v tukových buňkách.

4. Chromozonální aberace

Chromozomové aberace jsou mutace na chromozomální úrovni. Ta může způsobit, že žena, i když může mít vaječníky, nemusí produkovat zdravá vajíčka. Další příčinou může být Turnerův syndrom, který je charakterizován chybějícím nebo neúplným pohlavním chromozomem, což přispívá k tomu, že vajíčka buď nedozrají, nebo je jejich vývoj nezdravý.

5. Genetika

Mnoho otázek souvisejících se zdravím ženy se odvíjí od zdraví její matky. Dědičnost hraje důležitou roli i při předčasném přechodu. V případě, že matka nebo sestra ženy měly předčasnou menopauzu, existuje velká pravděpodobnost, že dotyčná žena ji bude mít také.

6. Chemoterapie a radioterapie

Chemoterapie při léčbě rakoviny vaječníků nebo jakékoliv rakoviny v oblasti pánve, může poškodit vaječníky, což přispívá k nedostatečné produkci vajíček. Podobné vedlejší účinky může mít i radiační terapie. Rozsah poškození závisí na dávce chemoterapie nebo intenzitě radiační terapie.

7. Hysterktomie a ovariektomie

Hysterektomie je chirurgické odstranění dělohy kvůli děložním myomům, cystám nebo rakovině. Tento postup však zachovává vaječníky. To by sice nemuselo ovlivnit hormonální výrobu, ale vzhledem k nepřítomnosti dělohy může chybět menstruační cyklus. Ženy po hysterktomii nemusí do menopauzy sklouznout okamžitě, ale až za rok nebo dva po operaci.

Ovariektomie je chirurgické odstranění vaječníků při nálezu rakoviny vaječníků, cysty a nebo když estrogen zhoršuje stav endometriózy a rakoviny prsu. Když jsou odstraněny vaječníky, neprodukuje tělo ani vajíčka ani estrogen, a to vede k předčasné menopauze.

Autor: Mak

Předčasná menopauza - alarmující příznaky a možné příčiny. Předčasná menopauza přichází před 40 rokem života. Předčasná menopauza neboli přechod se
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ