Zdraví

7 druhů rakovin, kterým můžete zabránit cvičením

06.04 2017|Zdraví
7 druhů rakovin, kterým můžete zabránit cvičením

Diagnóza rakoviny může být zničující události. Vědci však zjistili, že některým typům rakoviny se dá předejít nebo alespoň snížit riziko jejich vzniku. Podle American Cancer Society může cvičení a zdravý životní styl zabránit až polovině všech úmrtí na rakovinu.

Pravidelné cvičení vědci pokládají za jednu z nejúčinnějších zbraní proti rakovině. Pravidelné cvičení zlepšuje krevní tlak, duševní rozpoložení a zároveň může zastavit nástup některých chorob.

Několik studií prokázalo, že fyzická aktivita je spojena se snížením rizika některých typů rakoviny, zejména pak rakoviny prsu a tlustého střeva. Dobrou zprávou je, že s cvičením lze začít v jakémkoliv věku, proto neváhejte. Zde je 7 druhů rakoviny, kterým můžete podle vědeckých studií pravidelným cvičením zabránit.

1. Nádor děložní sliznice

Studie vědců z Yale School of Public Health ukázala, že ženy, které cvičily po dobu 150 minut týdně, měly o 34 % nižší riziko vzniku rakoviny děložní sliznice než ty, které nebyly fyzicky aktivní. Výzkumníci také zjistili, že ženy s indexem tělesné hmotnosti BMI pod 25 měly o 73 % nižší riziko tohoto druhu rakoviny ve srovnání s neaktivními ženami, jejichž BMI index byl nad 25. Lidé s BMI nad 25 již mají nadváhu.

2. Kolorektální karcinom

Lidé, kteří mají zdravé životní návyky a zároveň cvičí alespoň 30 minut denně, mají nižší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Uvádí to studie publikována v časopise British Medical Journal.

Vědci z Ústavu epidemiologie zhoubných nádorů v Kodani zjistili, že 23 % případů rakoviny tlustého střeva a konečníku by bylo možné předejít, kdyby lidé dodržovali 5 doporučení zdravého životního stylu (být fyzicky aktivní víc než 30 minut denně, nekouřit, vypít více než 7 sklenic nápojů denně u žen a 14 u mužů, mít obvod pasu menší než 88 cm u žen a 102 cm u mužů a dodržovat pravidla zdravé výživy).

3. Rakovina prostaty

I když byly některé studie neprůkazné, některé nálezy naznačují souvislost mezi fyzickou aktivitou a sníženým rizikem agresivní formy rakoviny prostaty. Muži, kteří pravidelně rekreačně cvičili, měli nižší riziko vzniku pokročilého karcinomu prostaty, nebo na tuto nemoc umírali méně častěji než neaktivní muži. Tyto výsledky vyplynuly ze studie z roku 2006, zveřejněné v časopise International Journal of Cancer.

Snížit riziko rakoviny prostaty dokáže již mírné cvičení. Vědci radí vybrat si činnost, která vás baví a poté se na ni zaměřit v požadované intenzitě. "Nejde o to, co děláte, ale jak intenzivně to děláte. Místo cvičení se klidně můžete věnovat zahradničení, které také zahrnuje fyzickou aktivitu nebo pomalu běhat."

4. Rakovina prsu

Ženy, které mají v rodinné anamnéze rakovinu prsu mohou snížit své riziko o 1/4 tím, že budou minimálně 5x týdně po 20 minutách intenzivně cvičit, spolu se zachováním zdravého životního stylu. Doporučuje to studie z října loňského roku ohledně rakoviny prsu, zveřejněna v časopise Cancer Research.

Dokonce i ženy, které celý život nic nedělají mohou těžit z proti rakovinové prevence téměř okamžitě. U žen po menopauze, které se vzdaly sedavého způsobu života a zapojily se do intenzivního cvičebního programu, se ukázaly změny v hladinách hormonů a bílkovin, které snížily riziko rakoviny prsu. Některé studie dokonce naznačují, že pokud ženy zahájí cvičební program již v průběhu dospívání, mohou oddálit nástup rakoviny prsu i v případě, že nesou mutace ve svých genech BRCA.

5. Rakovina plic

Cvičení může snížit riziko vzniku rakoviny plic u současných i bývalých kuřáků. Dokazuje to studie zveřejněná v roce 2003 v časopise American Journal of Epidemiology. Vědci z Univerzity v Minnesotě studovali 36 929 žen bez rakoviny z Iowy a sledovali je 16 let. Zjistili, že ženy, které intenzivně cvičily, měly menší pravděpodobnost vzniku rakoviny plic než ty, které hlásily nízkou úroveň fyzické aktivity.

6. Rakovina vaječníků

I když jsou ještě nutné další studie, některé důkazy ukazují na spojení mezi fyzickou aktivitou a sníženým rizikem karcinomu vaječníků (rakovina, která se nachází v buňkách na povrchu vaječníků).

Ženy, které se zapojily do aktivit s vysokou intenzitou, měly nižší riziko invazivní rakoviny vaječníků ve srovnání s ženami, které žádnou fyzickou aktivitu neměly. Zveřejnili to vědci v časopise Cancer Causes & Control. Ti zároveň radí začínat cvičebním programem s nízkou aktivitou a postupně se vypracovat až na mírnou úroveň. "To o co je třeba usilovat, je kardiovaskulární cvičení, které dostane váš puls nahoru a pomůže vám zapotit se."

7. Rakovina žaludku

Lidé, kteří uvedli, že mají aspoň střední úroveň rekreační fyzické aktivity, mají o 50 % nižší riziko rakoviny žaludku. Vyplynulo to ze studie z roku 2008, zveřejněné v časopise Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention. Lidé, kteří prováděli namáhavou fyzickou aktivitu po celý život, mají ještě nižší riziko rakoviny žaludku. Ti, kteří cvičí aspoň třikrát týdně, mají riziko rakoviny snížené o 20-40 % v porovnání s těmi, kteří cvičí méně než 1 za měsíc.

Autor: Liv, Live Science

7 druhů rakovin, kterým můžete zabránit cvičením. Rakovina a její prevence. Vědci objevili, že cvičením se dá zabránit 7 druhům rakoviny. Prevence rakoviny je
Zdravá výživa

Téma: Rakovina
 316 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ