Zdraví

Co pomáhá na pálení žáhy?

24.02 2017|Zdraví
Co pomáhá na pálení žáhy?

Pálení žáhy je problém, který potká alespoň jednou v životě každého z nás a dokáže člověka pořádně potrápit. Podívejte se s námi blíže, co pomáhá na pálení žáhy.

Jak se projevuje pálení žáhy?

Pálení žáhy, zvané pyróza je bolestivý pocit pálení za hrudní kostí, který se pohybuje od oblasti žaludku směrem vzhůru až do krku. Může být provázen nepříjemnou hořko-kyselou chutí v ústech podobnou pocitům krátce po zvracení. Při pálení žáhy dochází k návratu žaludečních šťáv do jícnu. Silně kyselé žaludeční šťávy dráždí sliznici jícnu a výsledkem je pálení žáhy. Pálení žáhy bývá často provázeno zápachem z úst či bolestí žaludku.

Co je příčinou pálení žáhy?

Jednou z častých příčin pálení žáhy je nadměrná konzumace příliš tučných, sladkých či pikantních jídel nebo nadměrné pití silné kávy, perlivých nápojů. Nepravidelné stravování, velké porce jídla v nepravidelných intervalech, hojná konzumace sladkých a tučných, smažených, fritovaných, pikantních jídel večer vyvolávají pálení žáhy. U citlivých jedinců může vyvolat pálení žáhy večerní konzumace luštěnin, cibule, vajec, čerstvého chleba či jiného čerstvého kynutého pečiva.

O pálení žáhy si koledujeme také nadměrnou konzumací potravin, které v našem těle působí kyselinotvorně. Mezi tyto potraviny patří ořechy, maso, ryby, tuky, většina obilovin, luštěniny, bílý řepný cukr, pivo, pikantní koření jako je pepř, chilli. Další příčinou pálení žáhy je kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Alkohol i tabák mohou snižovat napětí dolního jícnového svěrače a tím zpětný návrat žaludečních šťáv do jícnu.

Mezi další příčiny pálení žáhy patří nadváha, stres, některé léky, akutní zánět žaludku, lidově zvaný podrážděný žaludek, hiátová kýla. Hiátová kýla je porucha, při které část žaludku vyhřezne otvorem pro jícen nad bránici do mezihrudí, a následně usnadňuje nechtěný návrat žaludečních šťáv zpět do jícnu. S pálením žáhy se setkávají mnohé těhotné ženy. Obvykle pálení žáhy zmizí po porodu, pokud nevymizí, je třeba navštívit lékaře. Lékaře je třeba také navštívit při častém pálení žáhy.

Komplikace pálení žáhy

Pálení žáhy může kromě nepříjemného pálení za hrudní kosti s sebou přinést vážné komplikace, které vycházejí z dlouhodobého poškozování sliznice jícnu kyselým žaludečním obsahem. Časté dráždění sliznice jícnu silně kyselým žaludečním obsahem může vyvolat nádorové onemocnění jícnu. Časté pálení žáhy může být také příčinou vzniku žaludečního vředu.

Jak se zbavit pálení žáhy?

Léčba pálení žáhy je dle příčiny, jsou-li příčinou pálení žáhy nesprávné stravovací návyky, je třeba je změnit. Přestat se přejídat, omezit těžce stravitelná, tučná, silně kořeněná a sladká jídla, alkohol, kouření a zařadit do svého jídelníčku více zásadotvorných potravin, je jeden ze způsobů jak se zbavit pálení žáhy.

Zelenina působí na náš organismus zásadotvorně, čímž snižuje pálení žáhy. Jako okamžitá úleva od pálení žáhy může pomoci sklenice čisté vody či mléka, syrová zelenina a spánek s hlavou ve zvýšené poloze. Zvýšená poloha hlavy způsobí, že žaludeční šťávy nemohou snadno stoupat vzhůru. Pokud toto opatření nepomůže, přichází na řadu osvědčený prostředek proti pálení žáhy, jímž je čajová lžička jedlé soli rozpuštěné ve sklenici studené pitné vody.

Při pálení žáhy pomáhají také bylinky. Čaj z meduňky, pelyňku, oregana mohou pomoci zbavit se pálení žáhy. Meduňka lékařská podporuje trávení, čímž pomáhá zastavit návrat kyselých žaludečních šťáv do jícnu, a tím i pálení žáhy.

Pelyněk černobýl pomáhá při poruchách tvorby trávicích šťáv, odstraňuje nevolnost, zvracení, zmírňuje křeče a plynatost. Oregano nazývané také dobromysl, podporuje trávení, čímž pomáhá zbavit se pálení žáhy. Jelikož pálení žáhy zhoršuje předklon a poloha vleže brzy po jídle, je třeba se při pálení žáhy vyvarovat sklánění nad talířem a všech činností v předklonu a také polohy vleže brzy po jídle. Dalšími opatřeními proti pálení žáhy je nošení volného oblečení bez pásku a správné zvládání stresu.

Může se stát, že vám výše uvedená opatření nepomohou, v tomto případě je třeba navštívit lékaře. Lékař zahájí léčbu podle příčiny pálení žáhy. Příčinu pálení žáhy zjistí pomocí dvou vyšetření, gastroskopie a rentgenového vyšetření jícnu a žaludku. Někdy se rozhodne pro konzervativní léčbu, to znamená pro užívání léků. Mezi obvykle léky patří antacida, která snižují kyselost žaludku, léky podporující žaludeční pohyby správným směrem, blokátory protonové pumpy, které blokují účinek enzymu tvořící kyselinu chlorovodíkovou v žaludku. V některých případech přijde na řadu chirurgické řešení, tedy operace.

Když je příčinou pálení žáhy podrážděný žaludek

Pálení žáhy je jedním z projevů akutního zánětu žaludku, lidově nazývaném podrážděný žaludek. Při podráždění žaludku obvykle jíme starší bílé rohlíky a suchary. Tyto potraviny nepodráždí žaludek, ale ani ho nezklidní. Jsou však potraviny, které nejen nepodráždí žaludek, ale pomohou nám ho zklidnit.

Mezi tyto potraviny patří:

  • Mrkev, celer petržel – uklidňují podrážděný žaludek. Mrkev také pomáhá zastavit pálení žáhy.
  • Banány – jsou lehce stravitelné, dokáží rychle a účinně zklidnit podrážděný žaludek.
  • Brambory – neutralizují žaludeční kyseliny, zklidní podrážděný žaludek, podporují žaludeční sliznici při vytváření ochranného „žaludečního filmu“.
  • Rýže, ovesné vločky – bílá rýže uvařená doměkka a ovesné vločky zklidní podrážděný žaludek a pomohou sliznici žaludku vytvořit ochranný „žaludeční film“. Ještě účinnější je vývar z rýže či ovesných vloček, přičemž se konzumuje pouze vývar, rýže, ovesné vločky se vyhodí.
  • Při podráždění žaludku nám mohou pomoci také některé bylinky. Mezi ně patří proskurník lékařský, pelyněk černobýl, meduňka lékařská, heřmánek pravý, puškvorec, hřebíček a měsíček lékařský.


Autor: Liv

Pálení žáhy a jak ji zastavit. Co na pálení žáhy. Pálení žáhy - babská rada. Pálení žáhy první pomoc. Co je příčinou pálení žáhy a jak ji předcházet. Potraviny proti pálení žáhy. Léčba pálení žáhy.
Zdravá výživa

 307 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ