Zdraví

Rakovina tlustého střeva – příznaky, prevence

04.10 2015|Zdraví
Rakovina tlustého střeva – příznaky, prevence

Rakovina tlustého střeva je strašákem dnešní doby, zejména pak pro populaci České republiky, která je na prvním místě světového žebříčku ve výskytu tohoto druhu rakoviny.

Ročně se vyskytne až 7000 nových případů onemocnění. Za zvýšený výskyt zákeřného onemocnění může především náš nezdravý způsob životního stylu. Nejdůležitější je prevence. Minimálně polovina lidí s nově diagnostikovaným onemocnění umírá zbytečně, protože přichází k lékaři v pokročilém stádiu onemocnění. Přesto, že je prevence jednoduchá a bezbolestná, mnoho lidí ji podceňuje.

Příznaky rakoviny tlustého střeva

  • Krev ve stolici,
  • dlouhodobý průjem, zvracení nebo naopak zácpa,
  • střídání průjmu se zácpou,
  • úbytek na váze,
  • anémie,
  • únava, schvácenost,
  • bolesti břicha, nadýmání, pocit plnosti, křeče,
  • noční pocení, dlouhodobě zvýšená teplota,
  • pokročilé formy nádoru mohou způsobit zúžení střeva a někdy i střevní neprůchodnost.

Rizikové faktory pro vznik rakoviny tlustého střeva

Jistá část případů tohoto onemocnění je podmíněna geneticky. Jedním z nejvážnějších faktorů, které zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva, je nadbytečný příjem tuků v potravě a přejídání. Také kouření zvyšuje riziko tohoto druhu rakoviny, stejně jako i jiných. Pokud pacient trpí ulcerózní kolitidou, je pro něj riziko vzniku rakoviny tlustého střeva vyšší. Posledním a neméně důležitým rizikovým faktorem je věk. Bylo prokázáno, že více než 90% lidí, kteří mají rakovinu tlustého střeva, mají 50 let nebo více. K rozvoji onemocnění může přispět nedostatek vápníku.

Prevence rakoviny tlustého střeva

Prvotní celoživotní prevencí by měla být zdravá strava a životní styl. Lidé by měli opravdu sledovat, co jedí, pijí a jak často se věnují pohybovým aktivitám. Jídlo je základ života a bohužel strava dnešní doby je z velké části umělá a nezdravá. Pokud se podíváte na obaly potravin a přečtete si kolik umělých látek v potravině je, zjistíte, že opravdu málo potravin je přírodních bez barviv, ,,éček'' a umělých dochucovadel. Všechny tyto umělé látky nám přispívají ke vzniku mnoha nemocí. Vzhledem k tomu, kolik je takových nezdravých potravin na trhu v poměru s těmi opravdu přírodně zdravými, je opravdu těžké žít zdravě. Začít můžete už tím, že si potraviny budete vybírat. Dáte přednost těm přírodnějším bez umělých přísad. Další chybou v našem stravováním je, že přijímáme málo vlákniny, což má za následek stagnování střevního obsahu, a tím i zvýšené riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Přírodní strava, dostatek vlákniny, vody a pohybu je základní prevencí rakoviny tlustého střeva.

Od roku 2000 fungují v ČR preventivní screeningové programy, které se provádí u osob, které nemají žádné příznaky, s cílem zachytit časná stádia onemocnění. Jen zachycení raných stádií nádorů tlustého střeva či konečníku může vést k uzdravení a efektivní léčbě. Kolorektální screening je založen na pravidelných testech okultního krvácení nebo screeningové kolonoskopii.

Test na okultní krvácení

Tento test je běžně k dostání u praktických lékařů a jeho provedení je zcela nenáročné. Test si provádíte ve třech po sobě jdoucích dnech, a to sami v klidu domova. Každý den je potřeba na přiloženou špachtli vzít několik malých vzorků stolice a rozetřít jej do okénka na testovací kartu. Po třech takových odběrech se donesou získané vzorky lékaři, který je pošle do laboratoře. Doporučuje se provádět pravidelně jednou ročně lidem nad 50 let, kterým to hradí i pojišťovna. Test na okultní krvácení si můžete zakoupit i sami v lékarně, stojí kolem 100 Kč.

Autor: Liv

Rakovina tlustého střeva je strašákem dnešní doby, zejména pak pro populaci České republiky, která je na prvním místě světového žebříčku. Rakovina tlustého střeva - příznaky, prevence a léčba
Zdravá výživa

Téma: Rakovina
 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ