Zdraví

Pásový opar – nepříjemné a nevyléčitelné onemocnění

31.10 2015|Zdraví
Pásový opar – nepříjemné a nevyléčitelné onemocnění

Pásový opar latinský označovaný jako herpes zoster, je kožní onemocnění, způsobené stejným virem, jako u planých neštovic. Po proběhlém onemocnění planými neštovicemi virus nezanikne, ale zůstává v nervových buňkách a kdykoliv během života se může virus reaktivovat.

Většinou bývá spouštěcím faktorem stres, šok, úraz, porucha výživy nebo oslabení imunity. V poslední době výskyt stoupá a předpokládá se, že je infikováno již více jak 90 % populace bez rozdílu věku či pohlaví.

Pásový opar - příznaky

Pásový opar se projevuje intenzivním pálením, svěděním a bolestí postiženého místa, následované do jednoho až tří dnů zarudnutím kůže s výsevem puchýřků naplněné tekutinou. Puchýřky během pár dní prasknou a vznikají z nich stroupky, které do 3 týdnů zmizí. Obvykle se objevují na trupu, v pase nebo hýždích, někdy i na obličeji či pažích. Pásový opar je infekční v době výsevu a praskání puchýřků až do jejich zaschnutí. Nemocný by měl v této době puchýřky sterilně krýt.

Jak předejít pásovému oparu

Nemoci nelze stoprocentně předcházet, lze však riziko vzniku oparu minimalizovat.

Mezi účinná preventivní opatření patří:

  • Posilování imunity,
  • omezení stres,
  • dostatek spánku,
  • kvalitní a vyvážená strava,
  • otužování,
  • dostatečný přísun vitamínu C a B.

Léčba pásového oparu:

Při výsevu puchýřku léčba spočívá v podávání virostatik v tabletách nebo infuzích např. herpesin, zovirax. U starších a oslabených osob se podávají antibiotika, aby se zabránilo sekundární bakteriální infekce, která by u takového pacienta mohla zkomplikovat léčbu. Dobrou prevencí je i očkování, které není sice 100% ochranou proti pásovému oparu, ale může zmírnit těžký průběh onemocnění. Doporučuje se zvýšit příjem vitamínu B (např. konzumací pivovarských kvasnic) a česnek, který má antiseptické účinky. Při opakovaných a špatně léčených výsevech hrozí komplikace. Nejčastěji se objevují přetrvávající bolesti a změna barvy kůže v místě oparu.

Autor: Liv

Pásový opar je nepříjemné kožní onemocnění, které může postihnout každého z nás. Odhaduje se, že až 90% obyvatel je infikováno. Je proti tomuto viru nějaká prevence? pásový opar a jeho léčení
Zdravá výživa

 311 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ