Zdraví

Rizika a přínosy hormonální antikoncepce

04.11 2015|Zdraví
Rizika a přínosy hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce umožňuje ženám plánovat těhotenství a zapojit se tak do pracovního procesu, což pro spoustu z nich představuje možnost seberealizace. Také zlepšuje pleť, urovnává menstruační cyklus a působí preventivně proti karcinomu vaječníků.

Hormonální antikoncepce je spojena i s riziky

Navrch je tato forma ochrany před otěhotněním extrémně pohodlná. Efekt antikoncepčních pilulek v celém svém spektru se zdá být natolik úchvatný, že už jen málo žen věnuje pozornost negativním vedlejším účinkům na zdraví. V poslední době však právě zdravotní rizika začínají vyplouvat na povrch a rozdělují tak společnost na zastánce a odpůrce hormonální antikoncepce. Jaká má tedy pozitiva a jaká negativa? A jaké možnosti mají ženy, které ze zdravotních důvodů hormonální antikoncepci brát nemohou?

V České republice užívá hormonální antikoncepci více než polovina žen v plodném věku, to znamená asi 1,3 milionů žen v rozmezí 15 až 49 let. Roste počet žen, které užívají pilulky od velmi mladého věku až do dospělosti, přesněji řečeno do doby, kdy chtějí otěhotnět. Tyto ženy užívají antikoncepci bez přestání i 15 až 20 let. Roste počet odborníků, kteří se domnívají, že tato skupina žen může být ohrožena sníženou schopností reprodukce.

Riziko trombózy a plicní embolie

Patrně nejzávažnějším rizikem spojeným s dlouhodobým užíváním hormonální antikoncepce jsou tromboembolická onemocnění. Důvodem je obsah estrogenu v kombinovaných estrogen-gestagenních antikoncepčních pilulkách, který zvyšuje riziko trombózy či embolie. „V České republice žije přibližně 4 až 7 % lidí trpících takzvanou Leidenskou mutací, která způsobuje vyšší riziko vzniku krevní sraženiny v žilách,“ říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan a dodává: „To je poměrně velká skupina osob. Proto by měla předepsání hormonální antikoncepce vždy předcházet důkladná anamnéza, případně i genetické vyšetření na takzvané trombofilní mutace,“ upozorňuje Turčan.

Z hormonální antikoncepce hrozí podrážděnost a pigmentové skvrny

Vedle tromboembolických onemocnění pak existuje celá řada dalších negativních účinků užívání hormonální antikoncepce, které sice neohrožují uživatelky přímo na životě, ale mohou jim žití značně znepříjemnit. Patří k nim například bolesti hlavy, napětí v prsou, nervozita nebo podrážděnost. Velmi nepříjemným efektem hormonální antikoncepce je možné zvýšení hmotnosti či výskyt pigmentových skvrn. Vzácně může docházet k migrénám, zvracení nebo poruchám funkce jater. Proto by ženy, které prodělaly hepatitidu či jiné zánětlivé onemocnění jater, neměly hormonální antikoncepci užívat, dokud nebudou jejich jaterní testy zcela v normě.

PMS a karcinom vaječníků

Na druhou stranu může hormonální antikoncepce přinášet i pozitivní efekty, které jsou ryze neantikoncepčního charakteru. Je známo, že její užívání působí preventivně například proti karcinomu vaječníků a děložní sliznice. Dokáže také regulovat činnost mazových žláz a potlačovat tak projevy akné, na které mají zvláště některé druhy antikoncepce příznivý účinek i díky schopnosti snižovat tvorbu a hladinu mužských pohlavních hormonů. To zároveň pomáhá bojovat i s nadměrným ochlupením.

Zvlášť účinná je hormonální antikoncepce v boji s příznaky premenstruačního syndromu (PMS), kterým trpí v pubertě 80 až 95 %. dívek. Tento syndrom má fyzické projevy, kupříkladu bolesti podbřišku nebo otoky končetin, i psychické a emoční projevy, mezi něž se řadí zejména úzkosti či záchvaty pláče nebo vzteku. Tyto projevy pak u většiny dívek přetrvají až do dospělosti. Necelých 15 % postižených žen má pak natolik intenzivní projevy PMS, že v kritickém období nemůže pracovat či studovat.

Namísto hormonů přírodní fytoestrogeny

Pro celou řadu žen je však užívání hormonální antikoncepce nevhodné, některým je tato forma dokonce kontraindikována. Pokud patříte do této skupiny a trápí vás nepravidelná menstruace nebo bojujete s projevy premenstruačního syndromu, můžete sáhnout po alternativních prostředcích. „Pro ženy, které hormonální antikoncepci nemohou nebo nechtějí brát, existuje možnost přírodních přípravků s obsahem mateří kašičky, fytoestrogenů a vitaminu B6. Ty totiž přispívají k regulaci hormonální aktivity v tomto období i k udržení normálního stavu pokožky a sliznic. Navíc mají také schopnost snižovat únavu a vyčerpání,“ říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan a doporučuje kupříkladu přípravky řady Sarapis.

Autor: Pavel Turčan

Rizika a přínosy hormonální antikoncepce. V čem hormonální antikoncepce ohrožuje ženy a v čem jim pomáhá. Všechny rizika hormonální antikoncepce
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Monika|17.01 2018 11:13
Hormonalni antiku vubec neuznavam. Zeny se kvuli ni stavaji magori - rozhasene hormony, nestabilni nalada, stridani vzteku a deprese.. Ono se rekne "dyt jo, takove jsou zeny", ale ne, takove jsou pouze zeny, ktere si poskozuji prirozene hladiny vlastnich hormonu.. Takze za me ne, pouze metody bez tablet a zasahu do tela.. 
Odpovědět
 0